تـــبـــريــــز

 
 

 
 
 مهدي بهرا دانشجوی دکترای مدیریت شهری
 مهدي بهرا دانشجوی دکترای مدیریت شهری

تبريز

مهندس مهدي بهرا
دانشجوی دکترای مدیریت شهری
کارشناس ارشد مهندسی برق
تبریز
سیاسی-علمی -فرهنگی
هنری-اقتصاد-ورزش

mehdibahra@yahoo.com

 

 

پيوند ها

 

مطالب اخير

شهردار منطقۀ 1تبریز ، در گفتگوی زنده تلوزیونی با برنامۀ شهریمیز

عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر:

اهداء لوح تقدیر از سوی اهالی محلۀ ملا زینال منطقه یک تبریز وستاد یادوارۀ شهدای منطقه سیلاب ملا زینا

" تاکید شهردار منطقه یک تبریز به توسعه واحیای فضا های سبز ومراکز تفریحی در مناطق حاشیه نشین "

پروژه تقاطع غیر همسطح گلکار از نگاه دوربین

دکتر داود بهرا شهردار منطقه یک تبریز خبر داد

شهرداری منطقه یک تبریز خبر داد،

دکتر عابدزاده عضو شورای اسلامی کلانشهر تبریز:

غبارروبی مزار امامزاده سید محمد کججانی (ع) به روایت تصویر

عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر:

 
 

بهره‌برداری از مجتمع توان‌یابان مهر در تبریز

بهره‌برداری از مجتمع توان‌یابان مهر در تبریز

با حضور شهردار تبریز، اعضای شورای اسلامی شهر، مدیران و اعضای تشکل‌های معلولان استان و به همت شهرداری منطقه یک ساختمان توان‌یابان استان با نام مجتمع مهر به بهره‌برداری رسید.

  به نقل از روابط عمومی شهرداری تبریز،دكترداودبهرا شهردار منطقه یک تبریز در آیین بهره‌برداری از این ساختمان طی سخنانی احداث این ساختمان ویژه برای تشکل‌های معلولان و کم‌توانان حرکتی را در راستای عمل به فرامین و تأکیدات شهردار تبریز اعلام کرد.

وی خاطرنشان کرد: مجتمع مهر در فضایی به وسعت 250 متر مربع با هفت اتاق مجزا برای استقرار و فعالیت انجمن‌ها و تشکل‌های معلولان استان و ارائه خدمات مناسب به این قشر توسط شهرداری منطقه یک احداث شده و در اختیار تشکل‌های مذکور قرار گرفته است.

شهردار منطقه یک تبریز در ادامه با اشاره به دیگر طرح‌ها و برنامه‌های در دست اجرای این منطقه خاطرنشان کرد: تملک مسیرگشایی خیابان آخر‌ایده‌لو، مسیرگشایی 24 متری بازارچه سیلاب، مسیرگشایی یوسف‌آباد 45 متری شهید رجایی، مسیرگشایی خیابان شهید قره‌باغی، تملک و مسیرگشایی بیلانکوه، احداث پل عابرگذر مکانیزه مقابل بهزیستی، مسیر دور برگردان میدان ‌چایی، تقاطع غیر هم‌سطح ایده‌لو، فاز دوم مجتمع تجاری و پارکینگ ولی‌عصر، پله‌گذاری محلات کم‌برخوردار و چندین پروژه دیگر از سوی شهرداری منطقه یک در حال اجرا است که در آینده نزدیک مورد بهره‌برداری قرار خواهند گرفت.

دكتربهرا از تلاش‌ها و مساعدت‌های شهردار تبریز و اعضای شورای اسلامی شهر در احداث این مجتمع و طرح‌های عمرانی منطقه یک قدردانی کرد.

با حضور شهردار تبریز، اعضای شورای اسلامی شهر، مدیران و اعضای تشکل‌های معلولان استان و به همت شهرداری منطقه یک ساختمان توان‌یابان استان با نام مجتمع مهر به بهره‌برداری رسید.
کاشت فرشی از جنس گل توسط فضای سبز شهرداری منطقه يك تبريز


بر اساس این گزارش با توجه به اینکه مسیر چایکنار یکی از مسیر های مهم ورود به مرکز و قلب شهر می باشد و همچنین مشرف به پارک مسافر است؛واحد فضای سبز شهرداری منطقه یک در حرکتی زیبا و نمادین در این مسیر اقدام به کاشت گل های زیبایی با طرح و نقش هنر فرش این مرز و بوم نمود که جلوه ای زیبا را به چهره ی این قسمت از شهر بخشیده و چشمان بسیاری از شهروندان را نوازش نموده و نوید آغاز بهار زندگی و روزی نو و روزگاری نو را می دهد.
شایان ذکر است با طرحی زیبا گل های داخل گلدان نیز به صورت طبقاتی و شکیل نیز در چند نقطه از منطقه نصب گردیده که برای اولین بار این اقدام در منطقه یک انجام پذیرفته است. همچنین مسئول واحد فضای سبز منطقه نیز اعلام نموده که در چند پارک و مسیر تردد مسافرین این اقدامات ادامه داشته و چهره شهر بیش از پیش در سطح این منطقه زیباتر و شکیل تر خواهد شد.


یکشنبه بیست و هشتم اسفند 1390 |

 

اتوبوس‌های گردشگری به جاذبه‌های آذربایجان‌شرقی افزوده شده است

دبیر ستاد دائمی تسهیلات سفرآذربایجان‌شرقی:
اتوبوس‌های گردشگری به جاذبه‌های آذربایجان‌شرقی افزوده شده است

دبیر ستاد دائمی تسهیلات سفر آذربایجان‌شرقی از افزوده شدن اتوبوس‌های گردشگری به جاذبه‌های استان خبر داد.

خبرگزاری فارس: اتوبوس‌های گردشگری به جاذبه‌های آذربایجان‌شرقی افزوده شده است

تراب محمدی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در تبریز اظهار کرد: اتوبوس‌های گردشگری در ایام تعطیلات نوروز در شهرهای مختلف استان، گردشگران را به محل جاذبه‌های تاریخی آذربایجان‌شرقی می‌برند و این ابتکار در چهار سال گذشته به قدری با استقبال گردشگران مواجه شده است که خود اتوبوس‌های گردشگری به جاذبه‌های گردشگری افزوده شده است.

وی افزود: اتوبوس‌های گردشگری در اکثر شهرهای استان مانند سال‌های گذشته برای تسهیل جابه‌جایی و عبور و مرور گردشگران در بازدید از جاذبه‌های تاریخی و گردشگری فعالیت می‌کنند.

محمدی یادآور شد: حجم بالای سفر به استان در سال‌های گذشته، توجه به ارائه اطلاعات درست و هدایت مسافران در مسیرهای مناسب گردشگری را بیش از پیش برای فعالان و مسئولان ستاد تسهیلات سفر استان ضروری کرده است.

وی تصریح کرد: در همین راستا مانند سال‌های قبل، پیش‌بینی فعالیت تعداد قابل توجهی اتوبوس گردشگری برای انتقال به نقاط مهم گردشگری شهرستان‌های استان انجام شده تا مسافران بتوانند ضمن بازدید از آثار و بناها و جاذبه‌های هر شهر، بر غنای سفر خود نیز بیفزایند.

دبیر ستاد تسهیلات سفر استان خاطرنشان کرد: طرح اتوبوس‌های گردشگری با همکاری شهرداری‌های شهرهای مختلف آذربایجان‌شرقی اجرا می‌شود که طی برنامه از پیش تعیین‌شده، علاقه‌مندان ضمن بازدید از آثار مناطق مختلف توضیحات و راهنمایی‌های لازم را نیز در این زمینه دریافت می‌کنند.

محمدی ضمن تشکر از تمام تلاشگران این حوزه به ویژه شهرداری‌ها افزود: به جز شهر تبریز، شهرهای مراغه، مرند، میانه، جلفا و بناب نیز از اتوبوس‌های گردشگری استفاده می‌کنند.

وی تاکید کرد: امیدواریم با فراهم آوردن تمام امکانات و توسعه زیرساخت‌های گردشگری، گردشگران و مسافران ورودی به آذربایجان‌شرقی در نوروز 91 این استان را با رضایت و خاطره‌ای خوش ترک کنند. 

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی گفت: ساعات کاری تمام موزه‌ها و محوطه‌های تاریخی استان آذربایجان‌شرقی در زمان تعطیلات نوروز افزایش می‌یابد و حداقل 13 ساعت مستمر آماده حضور گردشگران و بازدیدکنندگان خواهد بود.

تراب محمدی افزود: با توجه به حضور گردشگران و علاقه‌مندی آنها برای بازدید از اماکن فرهنگی و تاریخی از جمله موزه‌ها و برای رعایت حال میهمانانی که وقت کمی برای ماندن در شهرهای مختلف دارند، با هماهنگی‌های انجام گرفته ساعت کار موزه‌های استان افزایش می‌یابد.

محمدی یادآور شد: بر اساس تصمیمات اتخاذ شده، تمام موزه‌های استان از ساعت 9 صبح تا 10 شب به جز روز اول فروردین ماه به صورت یکسره آماده ارائه خدمات به گردشگران علاقه‌مند و بازدیدکنندگان خواهند بود.

وی با بیان اینکه روز نخست فروردین ماه موزه‌ها از ساعت 13 گشوده می‌شوند، خاطرنشان کرد: بهای بلیط‌های بازدید از موزه‌ها و اماکن تاریخی آذربایجان‌شرقی تغییری نکرده و با همان مبلغ سال گذشته عرضه و به فروش می‌رسد.

محمدی موزه‌های آذربایجان‌شرقی را با توجه به دارا بودن ویژگی‌ها و اشیای منحصر به‌فرد نگهداری شده در آنها دارای جاذبه‌های فراوان گردشگران تاریخی و مردم‌شناسی عنوان کرد و گفت: در 9 ماهه نخست سال 90 بیش از یک میلیون نفر از موزه‌های استان بازدید کردند.

دبیر ستاد دائمی تسهیلات سفر استان خاطرنشان کرد: هم اکنون 19 موزه فعال در تبریز و شهرستان‌های آذربایجان شرقی وجود دارد که 14 مورد از آنها زیر نظر سازمان میراث فرهنگی استان فعالیت می‌کنند.

محمدی یادآور شد: موزه ملی آذربایجان، موزه ایلخانی مراغه، سایت موزه عصر آهن، موزه محرم، موزه زنده سفال، موزه صفوی بناب، موزه مشروطه، موزه قاجار، موزه سنجش، موزه سنگ نگاره‌های مراغه، موزه مردم‌شناسی عشایر سراب و موزه مردم‌شناسی جنوب سهند تعدادی از شاخص‌ترین موزه‌های استان را تشکیل می‌دهند.

وی با اشاره به ثبت ملی بنای موزه آذربایجان در فهرست آثار ملی گفت: این موزه که در خیابان امام خمینی (ره) و جنب مسجد کبود تبریز واقع شده و بیشترین آمار بازدیدکننده را در طول سال نسبت به دیگر موزه‌ها دارد، یکی از مهمترین و قدیمی‌ترین موزه‌های کشور است که بیش از پنجاه سال سابقه فعالیت درخشان و ارزشمند را در کارنامه خود دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تصریح کرد: علاوه بر تبریز تقریبا در تمام شهرستان‌های آذربایجان‌شرقی موزه‌هایی دایر هستند که می‌توان از موزه ادب و عرفان اهر، ایلخانی مراغه، مردم‌شناسی جنوب سهند و صفوی بناب، سهند و سراب به عنوان شاخص‌ترین این موزه‌ها نام برد.

محمدی ضمن دعوت از هم‌استانی‌ها برای حضور خود و میهمانانشان در موزه‌ها اعلام کرد: کارت تخفیف نیم‌بها برای بیش از 50 هزار همشهری تبریزی به درب منازل و محل کارشان تحویل شده است و بر این اساس میهمانان و گردشگران علاقه‌مند با حضور در این اماکن فرهنگی و تاریخی می‌توانند سال جدید خود را با اطلاعاتی غنی از تاریخ، فرهنگ و هنر آذربایجان‌شرقی آغاز کنند.

یکشنبه بیست و هشتم اسفند 1390 |

 

تبریز میزبان شایسته‌ای برای میهمانان نوروزی خواهد بود

شهردار تبریز:
تبریز میزبان شایسته‌ای برای میهمانان نوروزی خواهد بود

 شهردار تبریز تبریز تاریخی، نوروز امسال میزبان شایسته‌ای برای میهمانان و گردشگران نوروزی خواهد بود.

خبرگزاری فارس: تبریز میزبان شایسته‌ای برای میهمانان نوروزی خواهد بود

علیرضا نوین ظهر امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران  با بیان اینکه طی نوروز و تابستان سه سال گذشته شهر تبریز به عنوان یکی از سه شهر موفق کشور در حوزه گردشگری و نیز پر مسافر معرفی شده است، اظهار کرد:  مناطق ده گانه، سازمان‌های تابعه  و دوایر خدماتی شهرداری خود را برای آماده‌سازی شهر برای استقبال از بهار و نیز پذیرایی مناسب و آبرومند از میهمانان نوروزی آماده می‌کنند.

وی همچنین تاکید کرد: ستاد نوروزی شهرداری تبریز از چندی پیش تشکیل شده و درصدد است با زیباسازی محیط شهری، اصلاح و نوسازی مبلمان شهری، نصب تابلوهای راهنمای گردشگری، راه اندازی اتوبوس‌های تبریزگردی، ترمیم و آسفالت اساسی معابر و خیابان‌ها، گلکاری و درختکاری در میادین و بوستان‌ها و پارک‌های شهر، نورپردازی اماکن و آثار تاریخی، برخورد با سد معبر، راه اندازی اکیپ‌های راهنمای گردشگران و مسافران، تجهیز، افزایش و آماده سازی پارک‌های مسافر، تهیه و توزیع نقشه‌های گردشگری و جزوات و بروشورهای معرفی تبریز و آثار تاریخی و اماکن تفریحی این شهر ، زمینه را برای استقبال از بهار و پذیرایی از میهمانان و گردشگران نوروزی فراهم کند.

نوین همچنین با اشاره به برنامه‌های شهرداری تبریز برای ارائه خدمات به مسافران نوروزی و شهروندان تبریز خاطر نشان کرد: انجام استقبال ویژه از نخستین مسافر به شهر تبریز در مبادی ورودی شهر، ارائه خدمات ویژه به مسافران در تله کابین تبریز، ارائه خدمات اسکان رایگان در پارک‌های مسافر و تفرجگاه‌ها، برگزاری دومین جشنواره تخم مرغ‌های نوروزی، برگزاری موسیقی عاشیقلار در عمارت شهرداری، اجرای تئاتر خیابانی و تکم گردانی، انجام بازی‌های سنتی، برگزاری نمایشگاه عرضه صنایع دستی و غذاهای سنتی تبریز در عمارت شهرداری، برگزاری مسابقه نوروز تبریز به صورت اینترنتی، برگزاری مسابقه پیامک با موضوع تبریز دریک جمله، برگزاری مسابقه عکس تحت عنوان سفره هفت سین ما، ارائه خدمات اینترنت بی سیم در اولین اینترنت پارک کشور و 10 نقطه شهر،ارائه خدمات رایگان درمانی در کلینیک امام رضا(ع) به مسافران و گردشگران، آماده سازی سالن‌های ورزشی چند منظوره بحران برای استفاده و اسکان فوری مسافران و گردشگران، اجرای طرح ارسال نقشه راهنمای گردشگری از طریق بلوتوث و ایجاد چهار مرکز اطلاع رسانی گردشگری در نقاط مختلف ورودی و مرکز شهر از جمله مهم‌ترین اقدامات شهرداری تبریز برای استقبال و ارائه خدمات مطلوب به مسافران عزیز خواهد بود.

شهردار تبریز همچنین از ساماندهی و بهسازی ورودی‌های شهر ، برپایی سفره‌های نمادین هفت سین در میدان اصلی  و مهم شهر در ایام نوروز امسال خبر داد و خواستار همکاری تنگاتنگ دستگاه ها و ادارات ذیربط با شهرداری تبریز برای استقبال از بهار شد.

یکشنبه بیست و هشتم اسفند 1390 |

 

استالين ، تزار سرخ شوروي درگذشت

استالين ، تزار سرخ شوروي درگذشت
 سال پيش در روز پنجم مارس سال 1953 ميلادي جوزف استالين ، ديكتاتور شوروي ملقب به تزار سرخ در داچاي خود كونتسوو در نزديكي مسكو درگذشت و دهها ميليون ها نفر با شنيدن خبر مرگ او نفس راحتي كشيدند.
بر اساس برخي شواهد تاريخي استالين سه يا چهار روز زودتر از اين تاريخ مرده بود، اما مقامات وقت كه بر سر جانشيني او اختلاف داشتند ترجيح دادند خبر مرگ اين نماد كيش شخصيت پرستي را ديرتر اعلام كنند.

چند روز پيش از مرگ ، در روز 28 فوريه استالين در بلشوي مسكو اپراي درياچه قو را تماشا مي كرد ، اما تا پايان نمايش در تئاتر نماند و از آن پس ديگر در انظار ديده نشد.

ديكتاتور سرخ كه تبليغات كمونيستي به او لقب «پدر كوچك خلق ها» را داده بود ، هنگام مرگ 74 سال داشت.

انتشار خبر مرگ استالين در فرداي پنجم مارس در سراسر جهان موجب حيرت ، تاسف ، شادي و موجي از آرامش شد.

مردم شوروي در دوران حكومت استالين متحمل چنان سركوب و خفقاني بودند كه هرگز روسيه در تاريخ خود آن را تجربه نكرده بود.

ميليون ها نفر از مردم شوروي به دستور استالين و توسط پليس مخفي وحشتناكش به قتل رسيدند و ميليون ها نفر ديگر به اتهامات واهي يا جرايم كوچك در اردوگاه هاي كار اجباري در بد آب و هوايي ترين مناطق اتحاد شوروي زندگي مشقت باري را سپري مي كردند.

او با ترتيب دادن محاكمات ساختگي اغلب كمونيست هاي انقلاب روسيه را به قتلگاه فرستاد.در هريك از اين محاكمات ابتدا ده ها نفر محكوم شده و سپس دامنه آن گريبان صدها و هزاران نفر ديگر را مي گرفت.

اما در تمام دوران حكومت استالين اين اخبار هراس آور مگر قطره اي از آن به خارج از پرده آهنين درز نمي كرد.

سه سال پس از مرگ استالين جانشين او نيكيتا خروشچف با ارايه يك گزارش تاريخي جنايات استالين را براي نمايندگان و شركت كنندگان بهت زده كنگره بيستم حزب كمونيست اتحاد جماهير شوروي فاش كرد.

به اين ترتيب ، در روز پنجم مارس سال 1953 ميلادي جوزف استالين ، ديكتاتور خونخوار شوروي در داچاي خود در كونتسوو در نزديكي مسكو درگذشت.در مورد دلايل مرگ استالين چندين روايت وجود دارند.

گفته مي شود لاورنتي بريا، رييس پليس مخفي شوروي كه از جان خود بيمناك شده بود ، استالين را مسموم كرده بود.

در هر حال ، دليل مرگ استالين هرچه بود موجب آسودگي دهها ميليون ها نفر از مردم شوروي و كشورهايي شد كه استالين پس از جنگ جهاني دوم با برقرار كردن رژيم كمونيستي آنها را در پشت پرده آهنين جاي داده بود.

یکشنبه بیست و هشتم اسفند 1390 |

 


 

شنبه بیست و هفتم اسفند 1390 |

 

پرونده های 43 حوزه‌ انتخابیه دیگر در جلسه شورای نگهبان مطرح و صحت انتخابات این حوزه ها مورد تایید ق

... پرونده های 43 حوزه‌ انتخابیه دیگر در جلسه شورای نگهبان مطرح و صحت انتخابات این حوزه ها مورد تایید قرار گرفت.

... پرونده های 43 حوزه‌ انتخابیه دیگر در جلسه شورای نگهبان مطرح و صحت انتخابات این حوزه ها مورد تایید قرار گرفت.

به گزارش اداره كل روابط عمومی شورای نگهبان، این شورا طی نامه ای به وزارت كشور اعلام كرد: نظر به برگزاری انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی در مورخ 12/12/1390 و با عنایت به ماده 73 قانون انتخابات، پرونده های تعدادی از حوزه های ‌ انتخابیه در جلسه شورای نگهبان مطرح و صحت انتخابات این حوزه ها مورد تایید قرار گرفت که در اول این لیست نتایج انتخابات حوزه انتخابیه تبریز، اسکو و آذرشهر مورد تایید قرار گرفته است.

 
 
هفته بیست و هشتم لیگ برتر فوتبال
پیروزی تراکتور، فولاد و نفت و توقف سپاهان در نیمه اول

 در نیمه اول چهار دیدار همزمان از هفته بیست و هشتم لیگ برتر فوتبال تراکتورسازی، فولاد و نفت آبادان به برتری رسیدند و سپاهان صدرنشین برابر راه آهن متوقف شد.

خبرگزاری فارس: پیروزی تراکتور، فولاد و نفت و توقف سپاهان در نیمه اول

 امروز قرار بود شش دیدار همزمان از ساعت ۱۶ در هفته بیست و هشتم لیگ برتر برگزار شود که به دلیل بارش شدید برف و شرایط نامناسب جوی دو مسابقه لغو شد.

دیدار داماش و ملوان در رشت و شهرداری و صبا در تبریز به زمان دیگری موکول شد.

نیمه اول ۴ مسابقه دیگر به شرح زیر است:

سایپا  صفر - تراکتورسازی یک

گل: فرزاد حاتمی (۳۴)

 

مس کرمان صفر - فولاد خوزستان یک

گل: امید خالدی(۴۰)

 

نفت آبادان یک- مس سرچشمه صفر

گل: سجاد مشکل‌پور (۴۲)

 

سپاهان اصفهان صفر - راه آهن صفر

دکتر علیرضا منادی نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو گفت همچون دوره هشتم در دوره نهم هم با تمام قدرت و توان از تیم تراکتور سازی حمایت خواهم کرد. منتخب مردم تبریز، آذرشهر و اسکو درمجلس نهم روزشنبه درنشست هم اندیشی مدیران باشگاه تراکتورسازی تبریز با هوادارن این تیم تاکید کرد امروز اراده همه نمایندگان استان برتقویت و پشتیبانی از تیم تراکتور سازی استوار است.

منادی تصریح کرد برای تیمی که دارای برند جهانی است و بیشترین و با اخلاق ترین هواداران را در میان تیم های فوتبال کشور دارد، نباید از هیچ کوششی برای تقویت آن کم گذاشته شود. وی با اشاره به شایستگی های حرفه ای و اخلاقی تیم تراکتورسازی تبریز اعلام کرد هیچ تیم ورزشی تاکنون به اندازه تیم تراکتورسازی برای خطه قهرمان پرور آذربایحان عزت و افتخار نیافریده است.

منتخب مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در پاسخ به شعارهای تشویقی انبوه هواداران حاضر در سالن باشگاه ورزشی تراکتورسازی اطمینان داد در دوره نهم بیش از دوره هشتم پیگیری مسایل تیم تراکتور سازی خواهد بود. وی گفت خواهید دید که ان شاءالله چه کمک های بزرگی را برای توسعه این تیم از منابع ملی و محلی کسب خواهیم کرد.

شنبه بیست و هفتم اسفند 1390 |

 

كرسي آزادانديشي؛ بستر «كار سياسي» به جاي «سياسي كاري» در دانشگاه هاكرسي آزادانديشي؛ بستر «كار سياسي» به جاي «سياسي كاري» در دانشگاه ها

برگزاري كرسي هاي آزادانديشي در فضايي كه دانشگاه و دانشجو به ابزاري براي موج سواري سياسيون تبديل شده است يكي از مسائل مهم به شمار مي آيد.
معاون فرهنگي و اجتماعي وزارت علوم اخيرا از ابلاغ آيين نامه اصلاح شده كرسي هاي آزادانديشي به دانشگاه هاي كشور پس از امضاي وزير علوم خبر داد، آيين نامه اي كه نسخه ابتدايي آن در سال 1389 براي اجراي آزمايشي يك ساله به دانشگاه ها ابلاغ شد و حالا با تصويب و امضاي نهايي شخص وزير علوم به دانشگاه ها رسيده تا اجرايي شود و اين خبر يعني اينكه بعد از ماه ها انتظار مي توان اميدوار بود كه زمينه و بستري مناسب براي برگزاري گعده ها و نشست هاي سياسي، اجتماعي، اقتصادي و... البته با رنگ و بوي دانشجويي به صورت هدفمند فراهم شود.
در اين شرايط نكته ابتدايي يادداشت، يادآوري اين است كه «كرسي آزادانديشي دانشجويي» همگان را به ياد گلايه مقام معظم رهبري از دانشجويان و طلاب مي اندازد كه در باب اجراي اين خواسته چندين ساله خويش فرمودند؛ «عملا آن كاري كه من گفته بودم، انجام نشده است؛ نه در حوزه، نه در دانشگاه!» و حال اين آيين نامه كه با هدف تقويت و نهادينه سازي فضاي عقلاني، چند صدايي و آزادي استماع سخن و نيز ايجاد فرهنگ تضارب آراء و تعامل علمي در عين اجتناب از جدال باطل در دانشگاه ها و مراكز آموزش عالي تدوين و ابلاغ شده است، تنها و تنها در صورت اجراي درست و در پي آن رفع نواقص و تكميل و ارتقاي مواد موجود در حين اجرا مي تواند تامين كننده حداقلي اهداف اوليه باشد و در غير اين صورت نمي توان اميدي بدان داشت چه آنكه هر قانوني به صرف وضع و موجوديت، كافي نيست و اجراي درست و به موقع لازمه موفقيت آن است.
آزادانديشي؛
قطعه گم شده پازل محيط علمي و تخصصي دانشگاه
دين مبين اسلام و كتاب آسماني مسلمانان، يعني قرآن كريم به مقوله «آزادي» به صور مختلف اهتمام خاص ورزيده اند اما مهم آن است كه آزادي را چگونه تعريف كنيم و شرايط و موانع آن را چه بدانيم. از نظر استاد شهيد مرتضي مطهري، آزادي به معناي «نبود مانع در راه ترقي و تكامل انسان است» و انسان آزاده كسي است كه هرگونه مانعي را از راه تعالي و تكامل خود بردارد و رسيدن به اين هدف نيازمند رشد علمي و فكري است كه آزادانديشي و دوري از تفكر بسته نخستين لازمه آن محسوب مي شود.
حال بايد توجه داشت كه كرسي هاي آزادانديشي، البته با رعايت حدود و تنظيم اهداف متعالي، محملي مناسب براس پاسخگويي به نيازهاي نسل جوان انقلابي، يعني دانشجويان بيدار و بصير است و رهبر معظم انقلاب نيز با توجه به همين موضوع، در ديدار سال 81 خويش با اعضاي انجمن اهل قلم، از مظلوميت شعاري با عنوان «آزادانديشي» در جامعه ايراني و نياز مبرم كشور به تحقق اين شعار مظلوم سخن گفتند و متاسفانه اين اشاره تا بدان جا مورد كم لطفي دانشجويان و مسئولان قرار گرفت كه معظم له در ساليان اخير لب به گلايه از آن گشودند و از دانشجويان به عنوان افسران جوان جنگ نرم خواستند كه اين كرسي ها را در دانشگاه هاي خود راه اندازي كنند.
از سويي ديگر، دانشگاه آن طوري كه در جمهوري اسلامي تعريف شده صرفا محل علم اندوزي و دانش آموزي نيست، بلكه علاوه بر آن، از دانشگاه انتظار مي رود كه در زمينه هاي فرهنگي و سياسي و اجتماعي هم پيشگام باشد و چند اقدام را انجام دهد. يعني دانشگاه جايي است كه بايد در آن تضارب آرا صورت گيرد، آزادانه صحبت شود و از نتايج اين آزادانديشي و تضارب آرا جامعه بهره مند شود. البته بايد توجه داشت كه بسياري از مسائلي كه بايد فوايدش به جامعه برسد، اساسا تخصصي بوده و جايگاه حقيقي بررسي اين مسائل تخصصي، يك مكان تخصصي و علمي به نام دانشگاه يا حوزه علميه خواهد بود. مخلص كلام اينكه امروز دانشگاه ها بايد كانون عقلانيت در جامعه باشند ولي دست هايي در كار است كه به جاي حاكم شدن فضاي منطق بر دانشگاه ها، مي خواهند فضاي سياست زده و احساسي غلبه پيدا كند.
كرسي هاي آزادانديشي و نظريه پردازي و مناظره هاي علمي مي تواند سكوي پرشي براي انقلاب اسلامي باشد تا حقانيت خود را در مقابل تمام تفكرات مادي گرايانه و التقاطي به اثبات برساند و يكي از اولين مقدمات آن حاكم شدن فضاي عقلانيت است، امري كه دشمنان بر مقابله با آن كمر بسته اند.
توقف مسئولان در اتاق قانونگذاري، جنبش دانشجويي علمدار كرسي هاي آزادانديشي باشد!
بدون شك اصلي ترين هدف از برگزاري كرسي هاي آزادانديشي، گستردن افق هاي نو براي زندگي انساني در بعد علم و عمل است به زبان ساده تر بايد چنين گفت كه با اجراي اين خواسته رهبري معظم، بستري فراهم خواهد شد تا اگر كسي حرفي براي مطرح كردن داشته باشد، فضاي بيان آن را خواهد يافت، يعني فضايي ايجاد مي شود تا هر كس، هرچه به ذهنش مي رسد، بيان مي كند و جواب را هم مي شنود! اين كار در يك نگاه طولاني مدت، زمينه را براي تمرين تفكر در جامعه و به خصوص جوانان دانشجو كه آينده سازان اصلي اين انقلاب هستند، فراهم مي كند و عملا دانشگاه هاي كشور تبديل به محلي مي شوند كه در آن فكر كردن را ياد مي گيريم و آموزش مي دهيم و اين مسير به جايي ختم مي شود كه دانشگاه به اهداف اصلي خود كه همان تربيت كادري اهل تحليل و بيان كه هرگز منافع نظام و كشور را فراموش نمي كند، مي رسد.
اين مسير در نگاه و ذهن مسئولان از لابلاي آئين نامه ها و ابلاغ دستورالعمل هاي مختلف مي گذرد. هرچند كه اين نوع نگاه را نمي توان به صورت كامل رد كرد و اشتباه خواند، اما نگاه به تجربيات گذشته و واقع بيني نسبت به توانايي هاي جوانان ايراني، توقعات را اندكي بالاتر برده و به نظر مي رسد كه جامعه ايراني براي تحقق اين خواسته بر زمين مانده امام و رهبر خود، باز هم نيازمند پيشگامي و علمداري جنبش دانشجويي است كه همواره مسيرها را درست تشخيص داده و به موقع هم به ميدان عمل آمده است و حالا آنچه بيش از همه متوجه جنبش دانشجويي است، برگزاري بهتر از گذشته جلسات آزادانديشي دانشجويي در موضوعات مختلف است، جلساتي كه در آن حرف ها و نقدها در چارچوب ادب و قانون بيان شود و قضاوت به مخاطبان واگذار گردد و اين در واقع همان چيزي است كه پيشتر در انديشه هاي امام راحل(ره)، شهيد مطهري و در ساليان اخير هم رهبر معظم انقلاب مورد توجه قرار گرفته بود.
موانع برگزاري كرسي هاي آزادانديشي؛ كم كاري مسئولان و دانشجويان
شبهه شناسي و پاسخ به شبهات، ايجاد فضاي مناسب براي نقد و آزادانديشي، تضارب آراء براي تأمين و تضمين رشد فكري از جمله مواردي است كه با برگزاري كرسي هاي آزادانديشي بايد محقق شود، اما تحقق اين موارد هم در ساليان اخير با موانع و مشكلاتي مواجه بوده است.
عدم همت و انگيزه دانشجويي براي راه اندازي كرسي ها، ديد نادرست دانشجويان نسبت به مفهوم و مصداق آزادانديشي، عدم انتخاب موضوعات مناسب، حضور استاد و مدعو به جاي دانشجو، محافظه كاري مسئولان دانشگاه و عدم تمايل به برهم خوردن سكون دانشگاه، ترس از صحبت كردن در جمع و عدم اعتماد به نفس دانشجويان، 2 قطبي كردن فضاي جلسات، عدم استقبال مخالفان از حضور در كرسي ها، وجود مسائل بوروكراتيك و ديوانسالاري، برگزاري برنامه هاي ناسره و از بين رفتن بار معنايي كرسي هاي آزادانديشي و ايجاد بي اعتمادي نسبت به اين مفهوم، نداشتن سير مشخص و شناور بودن جلسات، ضعف در تبليغات و مستندسازي و... تنها برخي از اين موانع و مشكلات بوده و هستند كه بايد با همت دانشجويان و برنامه ريزي درست مسئولان مرتفع شود.
در اين شرايط براي اجراي كرسي هاي آزادانديشي بايد اقتضاي شرايط دانشگاه ها را در نظر گرفت، چه آنكه در خيلي از دانشگاه ها مسائل سياسي اولويت دارد و در برخي ديگر پاسخگويي به شبهاتي كه صرفاً هم سياسي نيستند و در واقع اولويت را بايد به دانشگاه سپرد تاحداقل توقعات و انتظاراتي چون پاسخ به شبهات، اميدآفريني، كسب نتايج كاربردي براي ارتقاي زندگي و تعالي جامعه، آسيب شناسي برنامه ها و فعاليت ها و ارائه راهكار رفع آن و به زباني ديگر، جاهلي را عالم كردن و عالمي را عامل كردن محقق شود.
فوايد كرسي هاي آزادانديشي؛ گام هايي در مسير دستيابي به پيشرفت و عدالت
تحقق اين اهداف، بدون شك فوايد و محسناتي را نصيب كشور و ملت ايران خواهد كرد كه شكستن سلطه رسانه ها و ايستادگي در برابر هجمه سنگين استكبار جهاني يكي از آنها خواهد بود، در حقيقت كرسي هاي آزادانديشي فضايي ايجاد مي كند كه انتقادها و شبهات در فضايي منطقي، آرام و چندصدايي موشكافي شوند تا حقيقت فرصت آشكار شدن پيدا كند و مخاطبان تحت تاثير لفاظي، شانتاژ و مغلطه قرار نگيرند و فراهم آمدن اين فضا به صورت طبيعي سبب مي شود كه سلطه تفكرات غربي در جامعه شكسته شده و با تقويت روحيه اعتماد به نفس، خودباوري و استقلال شاهد ايجاد حركت، تحول و پيشرفت در كشور خواهيم بود.
در ادامه اين مسير ترقي، نوبت به اسلامي و بومي شدن علوم دانشگاهي مي رسد كه نتيجه طبيعي نوآوري حاصل از آزادانديشي همراه با عمل خواهد بود و شكي در اين نيست كه كشور ما نيز به علوم بومي شده و متناسب با فرهنگ اسلام دارد تا به بالاترين جايگاه ها دست يابد و نظريات و ديدگاه هاي درست را در اوج بيداري اسلامي به كشورهاي مسلمان و غيرمسلمان دنيا ارائه نمايد. در واقع كرسي هاي آزادانديشي بستر و زمينه ساز توليد علم و اسلامي و بومي شدن علوم دانشگاهي است كه هر 2 مورد در فرمايشات رهبر عزيز انقلاب بارها تاكيد شده است.
در كنار موارد فوق بايد توجه داشت كه يكي از حربه هاي اصلي ضدانقلاب در به دست گرفتن فضاي دانشگاه ها، مظلوم نمايي است و اين طيف عموما با جنجال آفريني، هوچي گري، ملتهب كردن فضا، قصد تحريك احساسات دانشجويان و القاي فضاي خفقان و سركوب را دارند اما برگزاري كرسي هاي آزاد انديشي براي همه دانشجويان با ديدگاه هاي مختلف فرصتي فراهم مي كند تا بتوانند در فضايي آرام نقطه نظرات خود را مطرح كنند و به نقد ديدگاه هاي ديگران بپردازند. در چنين فضايي ديگر لشكر كشي و زياد بودن جمعيت براي كسي معيار و ملاك برتري و بر حق بودن نيست و تنها استدلال هاي منطقي شنيده مي شود و حقيقت از لابه لاي جنجال ها و عوام فريبي ها سر بر مي آورد.
در نتيجه طرفداران جريان هاي فكري با هدف دفاع از اعتقادات و تفكرات خود به مطالعه و بررسي عقايد، تفكرات، نظرات و شبهات مختلف پرداخته و با آنها آشنا مي شوند و به دنبال پاسخ هايي براي مسائل مطرح شده مي گردند و در خلال همين مطالعه ها و بررسي ها، پايه هاي فكري و اعتقادي مستحكم مي شود و افراد حقيقت جو به حقايق پي مي برند. نتيجه اينكه پايه تفكرات ناب و اصيل مستحكم مي شود و تفكرات انحرافي از ميدان به در مي شوند و فضايي براي جولان پيدا نمي كنند و رفته رفته از طرفداران آن كاسته مي شود.
كرسي هاي آزادانديشي: جايگزيني مناسب براي مناظرات هيجاني و شلوغ ايام انتخابات
در بخش پاياني اين نوشته، به هدف اصلي نگارش موارد فوق و به نوعي نكته اي اساسي در برگزاري كرسي هاي آزادانديشي اشاره خواهد شد؛ يكي از آسيب هاي معمول ايام انتخابات در فضاي دانشگاه ها اين است كه مسئولان با هدف جلب مشاركت حداكثري اقدام به برگزاري مناظرات شلوغ با حضور نمايندگان گروه هاي مختلف مي كنند كه برگزاري اين نوع جلسات، راحت ترين كار براي ايجاد نشاط سياسي در دانشگاهيان و به تبع آن در جامعه است اما فضاي حاصل از اين جلسات نه تنها ربطي به مطالبه رهبر انقلاب مبني بر ايجاد فضاي آزاد، منطقي و اخلاق محور در دانشگاه با برگزاري كرسي هاي آزادانديشي ندارد بلكه در برخي موارد بر خلاف اين مطالبه مهم عمل مي كند.
اشاره به اين نكته مهم، به معناي رد برگزاري چنين جلسات و بد بودن نيات برگزاركنندگان آن نيست و در واقع مي توان اين طور گفت كه وقتي شرايط و زمينه آزادانديشي در دانشگاه وجود نداشته باشد، آزادي هم با بدفهمي مواجه مي شود و پيامدهاي ناگواري به دنبال مي آورد كه نمونه بارز آن، حوادث پس از انتخابات سال 88 بود كه جرقه هاي اوليه آن در فضاي بسيار باز و بهره برداري كامل دشمن از آن فضا در روزهاي قبل از انتخابات زده شد و شايد هم مناظرات سياسي آن روزها، تشديدكننده آن بود. چه آن كه رهبر معظم انقلاب نيز با وصف محسنات آن مناظره ها چنين فرمودند؛ «اگر اين جور مناظره ها در طول سال و در طول چهار سال ادامه داشته باشد، ديگر وقتي در هنگام انتخابات پيش آمد، حالت انفجاري پيدا نمي كند، همه حرف ها در طول زمان گفته خواهد شد، شنيده خواهد شد...»
واقعيت اين است كه دانشگاه هاي كشور به شدت سياست زده بوده و عده اي هم دانشگاه را باشگاه احزاب و محملي براي تخليه سياسي خود مي دانند و اين فضا دانشگاه و دانشجو را به ابزاري براي موج سواري سياسيون عموما مغرض تبديل كرده است. بنابراين بايد توجه داشت كه چنين محيطي مستعد نگاه ابزاري و سياسي به كرسي هاي آزادانديشي هم خواهد بود كه نمونه هاي آن را در ساليان اخير بارها ديده ايم و همت و تلاش مضاعف، تنها راهكار رفع اين برداشت تقليل گرايانه از كرسي هاي آزادانديشي خواهد بود كه بايد از سوي مسئولان، دانشجويان و طلاب جوان كشور در دستور كار قرار گيرد تا با تحقق يكي از مطالبات مهم رهبر معظم انقلاب، گامي بلند در مسير اهداف متعالي نظام جمهوري اسلامي در دهه پيشرفت و عدالت برداريم.

شنبه بیست و هفتم اسفند 1390 |

 


 

شنبه بیست و هفتم اسفند 1390 |

 

 
نماینده اسکودا:
تحریم فروش قطعات هواپیما به ایران نقض صریح حقوق بشر است

 نماینده اسکودا (اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران) گفت: تحریم فروش قطعات هواپیما به ایران نقض صریح حقوق بشر است.

خبرگزاری فارس: تحریم فروش قطعات هواپیما به ایران نقض صریح حقوق بشر است

 به نقل از روابط عمومی دفتر منطقه 7 کمیسیون حقوق بشر اسلامی، حسن فرهودی‌نیا در جلسه کمیته پیگیری امور داخلی کمیسیون حقوق بشر اسلامی در شمال‌غرب کشور، حق حیات را نخستین شرط حقوق بشر دانسته و اظهار داشت: تحریم فروش لوازم و قطعات هواپیماهای مسافربری، حقوق حیاتی مردم ایران را به خطر انداخته است.

این حقوقدان در ادامه تحریم فروش وسائل و قطعات هواپیماهای مسافربری به ایران را از دلایل عمده ایجاد نقص بی‌شمار فنی و سقوط هواپیماهای مسافربری در ایران عنوان کرده و افزود: تحریم این قطعات با مبانی حقوق بشر منافات داشته از این رو بر ضرورت لغو تحریم ارائه قطعات هواپیماهای مسافربری که مسافران اعم از داخلی و خارجی از آن استفاده می‌کنند، تاکید می‌کنیم.

 نایب رئیس دفتر شمال‌غرب کمیسیون حقوق بشر اسلامی، تحریم این قطعات را جدی‌ترین نقض حقوق بشر ایرانیان عنوان کرده و افزود: همه قواعد حقوق‌بشر و کنوانسیون‌هایی که وجود دارد، برای حفظ حقوق بشر است و نه بهانه سوءاستفاده برای از بین‌ بردن حقوق انسان‌ها.

 در سال 1346 کشورها با هم سازمان جهانی ایکائو و یاتا را که مخصوص خطوط هوایی پرواز هستند به وجود آورده و براساس پیمان 96 ماده‌ای ایکائو همچنین منشور بین‌المللی سازمان بین‌الملل، این سازمان وظایفی نظیر حفظ جان انسان‌ها، حفظ امنیت هوایی، کمک به توسعه صنعت هواپیمایی، همکاری شرکت‌ها و جلوگیری از رقابت بین‌المللی ناسالم را برعهده دارد.

شنبه بیست و هفتم اسفند 1390 |

 

اعتراض کارمندان کارشناس دانشگاه امیرکبیر به جذبشان در قالب نیروی خدماتی

 
اعتراض کارمندان کارشناس دانشگاه امیرکبیر به جذبشان در قالب نیروی خدماتی

 برخی کارمندان دانشگاه امیرکبیر اعلام کردند با وجود داشتن لیسانس به عنوان نیروی خدماتی و شرکتی جذب می‌شوند.

خبرگزاری فارس: اعتراض کارمندان کارشناس دانشگاه امیرکبیر به جذبشان در قالب نیروی خدماتی

 برخی از کارمندان دانشگاه امیرکبیر در تماس با خبرگزاری فارس ضمن اشاره به سخنان معاون رئیس جمهور مبنی بر ممنوعیت به کارگیری نیروی شرکتی در دستگاههای دولتی در مشاغل ادارای ، نسبت به برگزاری مناقصه این دانشگاه برای به کارگیری نیروی کارشناسی در قالب شرکتی اعتراض کردند.

در این نامه کارکنان آمده است: با توجه به مصوبه دولت مبنی بر تبدیل وضعیت نیروهای شرکتی به نیروی قراردادی در یکم بهمن ماه سال جاری، ما نیروهای دانشگاه امیرکبیر مطلع شدیم که دانشگاه امیرکبیر که حدود 1000 نیروی شرکتی دارد ، در روز 20 اسفند ماه سال جاری آگهی مناقصه نیروهای شرکتی این دانشگاه برای سال 91 را در روزنامه کیهان صفحه ۸ به چاپ رسانده است.

در این آگهی (که به پیوست ارسال شده) همه‌ نیروها به عنوان خدماتی قلمداد شده‌اند، در صورتی که از بین 1000 نیروی شرکتی حدود 250 نیروی اداری ، 150نیروی انتظامات و 60 نیروی آشپز خانه نیز وجود دارد.

کارمندان در این نامه یادآور شدند: در این بین دو نکته وجود دارد؛ مسئولان دانشگاه امیرکبیر با خدماتی خواندن نیروهای اداری ، انتظامات و آشپزخانه می خواهند قانون را زیر پا گذاشته و همه نیروهای شرکتی را تبدیل وضعیت نکنند.

در بین این نیروها ، افرادی با مدرک لیسانس و فوق دیپلم نیز وجود دارد.

در این نامه آمده است: مسئولان دانشگاه طبق مصوبه دولت می باید نیرو های خدماتی خود را تحت تعاونی دانشگاه نگه دارند، نه اینکه به شرکت های خصوصی واگذار نمایند.

با توجه به بی عدالتی های موجود، لطفا حق ما را از این مسئولان بگیرید.

متن آگهی مناقصه (چاپ شده در روزنامه کیهان شنبه ۲۰ اسفند ۹۰ صفحه ۸):

دانشگاه صنعتی امیرکبیر در نظر دارد انجام هر یک از امور ذیل را به طور جداگانه در سال 1391 به شرکت‌های واجد ‌شرایط از طریق مناقصه و انعقاد قرارداد واگذار نماید:

انجام امور خدمات عمومی دانشگاه

خدمات چاپ و توزیع کتب و سربرگ‌های اداری دانشگاه

انجام امور خدمات عمومی دانشکده مهندسی دریا دانشگاه

انجام امور خدمات عمومی معاونت دانشجویی و معاونت فرهنگی دانشگاه

انجام امور خدمات عمومی مجموعه ورزشی دانشگاه

شرایط:

محل استقرار شرکت‌های متقاضی حتما می‌بایستی در تهران باشد.

متقاضیان شرکت در مناقصه باید حداقل ۵ سال سابقه و ۳ سال حسن انجام کار از سازمانهای مختلف داشته باشند.

متقاضیان واجد شرایط جهت اخذ مدارک مناقصه از روز شنبه مورخ 20/ 12/ 90 در ساعات اداری ایام هفته با در دست داشتن معرفی نامه شرکت مربوطه و فیش واریز برای هر ردیف قرارداد مبلغ 300.000 ریال به حساب سیبا شماره 2177519001002 بنام «تمرکز وجوه درآمدهای اختصاصی دانشگاه صنعتی امیرکبیر نزد بانک ملی ایران شعبه فردوسی کد (137) به آدرس تهران - خیابان حافظ ـ روبروی خیابان سمیه ـ دانشگاه صنعتی امیرکبیر ـ اداره کارپردازی و سفارشات خارجی (تلفن: 66954568 مراجعه نمایند.

لازم به توضیح است که آخرین مهلت ارائه پیشنهادات روز چهارشنبه مورخ 9 / 1 / 91 می‌باشد. دانشگاه صنعتی امیرکبیر

 عبدالعلی تاجی معاون حقوقی، امور مجلس و استانهای معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور پیش از این در مورد روند اجرای دستورالعمل تبدیل وضعیت نیرو‌های شرکتی، اظهار کرد: همه دستگاه‌های دولتی موظف به اجرای مصوبه تبدیل وضعیت نیروی شرکتی به قرارداد مستقیم هستند.

وی ادامه داد: همه نیرو‌های شرکتی که جزء بند الف و ب قانون مدیریت خدمات کشوری هستند، باید در قالب ماده 124 یا به صورت مستقیم با آنها قرارداد منعقد شود.

معاون حقوقی، معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی با تاکید بر اجرای این مصوبه تا پایان سال گفت: دستگاه‌ها ملکف به انجام این مصوبه تا پایان سال ۱۳۹۰هستند و امیدواریم تا در این مهلت به سرانجام برسد، اما این امکان وجود دارد که تا ابتدای سال آینده هم زمان ببرد.

شنبه بیست و هفتم اسفند 1390 |

 

رواق‌های فیروزه جهان اسلام نمایشگاه نوروزی صنایع دستی آذربایجان شرقی می‌شود

 
در دومین روز بهار سال نو
رواق‌های فیروزه جهان اسلام نمایشگاه نوروزی صنایع دستی آذربایجان شرقی می‌شود

 مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی گفت: در دوم فروردین سال نو، رواق‌های فیروزه جهان اسلام نمایشگاهی نوروزی از صنایع دستی استان می‌شود.

خبرگزاری فارس: رواق‌های فیروزه جهان اسلام نمایشگاه نوروزی صنایع دستی آذربایجان شرقی می‌شود

تراب محمدی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در تبریز اظهار کرد: همزمان با آغاز سال نو، نمایشگاه عرضه هنرهای سنتی و صنایع دستی و سوغات استان در رواق‌های مسجد کبود برگزار می‌شود.

اجرای زنده آداب و رسوم مردم آذربایجان شرقی در ایام نوروز

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر عرضه نمونه‌های مختلف هنرهای سنتی و صنایع دستی و سوغات نقاط مختلف استان، گردشگران و بازدیدکنندگان شاهد اجرای زنده مراحل ساخت برخی آثار هنری در تعدادی از غرفه‌های این نمایشگاه خواهند بود، همچنین اجرای زنده آداب و رسوم مردم آذربایجان شرقی در ایام نوروز به غنای این نمایشگاه خواهد افزود.

محمدی یادآور شد: با توجه به استقبال گسترده گردشگران نوروزی که در سال های گذشته از چنین نمایشگاه‌هایی صورت گرفته، پیش‌بینی می‌شود امسال با متنوع و پربار کردن هرچه بیشتر این نمایشگاه، شاهد حضور خوب گردشگران نقاط مختلف کشورمان از هنرهای سنتی آذربایجان‌شرقی باشیم.

رئیس شورای فنی صنایع دستی استان نمایشگاه های عرضه صنایع دستی را تنها مختص به مسجد کبود ندانست و گفت: در نوروز سال 91 نیز مانند روال سال‌های گذشته، شهرها و روستاهای هدف گردشگری استان و همچنین برخی از اماکن ویژه گردشگری تبریز نیز میزبان علاقه‌مندان به آثار هنری و صنایع دستی و سوغات استان خواهد بود.

محمدی تصریح کرد: بازارچه‌ها و نمایشگاه‌های صنایع‌دستی نوروزی در شهرستان‌های تبریز، مراغه، میانه، جلفا، اهر، مرند و همچنین مجموعه‌های فرهنگی و تاریخی و طبیعی تبریز مانند مسجد کبود تبریز، بوستان ائل‌گلی، مجتمع‌های بین راهی و کمپ‌های ورودی شهرستان‌های استان و پارک‌های مسافر برگزار می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در نمایشگاه صنایع دستی مسجد کبود هنرهایی از جمله منبت کاری، معرق‌کاری و نازک‌کاری چوب، شیشه‌گری سنتی و دستی، فرش‌های هنری، سفال و سفالگری، سبدبافی و لباس‌های محلی آذربایجان شرقی ارائه می‌شوند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان افزود: سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی و ساخت زیور آلات، قلمزنی روی مس، چرم و کفش، گلیم و ورنی‌بافی، روسری چاپ باتیک، ممقان دوزی و همچنین سوغاتی‌های متنوع خوراکی دیگر غرفه‌های این نمایشگاه را تشکیل می‌دهند.

محمدی یادآور شد: نمایشگاه صنایع دستی در رواق‌های مسجد کبود از دوم فروردین‌ماه سال 91 آغاز به کار کرده و تا پایان تعطیلات آماده پذیرایی از گردشگران بهاری آذربایجان شرقی خواهد بود.

 

شنبه بیست و هفتم اسفند 1390 |

 

بيست و پنجم اسفندسالروزبمباران شيميايي حلبچه توسط حكومت رژيم بعث عراق

بيست و پنجم اسفندسالروزبمباران شيميايي حلبچه توسط حكومت رژيم بعث عراق

بمباران شیمیایی حلبچه در ۲۵ اسفند ۱۳۶۶ توسط حکومت بعث عراق صورت گرفت. این بمباران بخشی از عملیات گسترده‌ای به‌نام عملیات انفال بود که بر ضد ساکنان مناطق کردنشین عراق انجام گرفت. در پی عملیات والفجر ۱۰ توسط ایران و تصرف بخش‌هایی از کردستان عراق در اواخر سال ۱۳۶۶ که منجر به استقبال مردم این مناطق از نیروهای ایرانی شد، صدام دستور بمباران شیمیایی این مناطق را داد. در پی این حمله حدود پنج هزار تن از مردم حلبچه که غیر نظامی بودند کشته شدند.

پنجشنبه بیست و پنجم اسفند 1390 |

 

حداقل دستمزد کارگران تعيين شد

389 هزار و 754 تومان
حداقل دستمزد کارگران تعيين شد

 
شورای عالی کار در نشست بعدازظهر امروز خود حداقل دستمزد سال آینده کارگران و مشمولان قانون کار را

با 18 درصد افزایش نسبت به سالجاری 389 هزار و 754 تومان تعیین و تصویب کرد.

شورای عالی کار متشکل از نمایندگان کارگری، کارفرمایی و دولت در نشست امروز بعدازظهر چهارشنبه خود حداقل دستمزد سال آینده میلیون ها کارگر و مشمول قانون کار را تعیین و تصویب کرد.

بر پایه این گزارش، حداقل دستمزد سال 91 که باید از سوی بنگاه‌ها و واحدهای تولیدی مختلف کشور اجرا شود، به میزان 389 هزار و 754 تعیین و تصویب شد.

آخرین حداقل دستمزد در اسفند سال 89 به تصویب شورای عالی کار رسیده بود که میزان آن برای اجرا در سال جاری 330 هزار و 300 تومان بود.

در همین حال، بن نقدی کارگری هم از 28 به 35 هزار تومان افزایش یافت، ضمن اینکه پایه سنواتی روزانه 250 تومان تعیین شد.

اخبار تکمیلی در سایر موارد از جمله تغییرات میزان بن کارگران و پایه سنواتی و همچنین وضعیت سایر سطوح مزدی متعاقبا منتشر می‌شود.

كودكان دروغگو

نبايد كودكانمان را تحريك كنيم تا براي دفاع از خود دروغ بگويند.
وقتي كودكان دروغ مي گويند والدين از خشم برافروخته مي شوند، به خصوص وقتي كه دروغ آشكار است؛ مثلا شنيدن پافشاري كودك در اينكه به رنگ دست نزده است يا شكلات نخورده است، وقتي كه صورت و پيراهنش خلاف گفته اش را مي رساند براي والدين بسيار خشم آور است.
دروغ ها بيان كننده حقايق مربوط به اميدها و دلهره ها هستند، دروغ ها آشكاركننده آن چيزي هستند كه فرد مي خواهد انجام دهد يا باشد. واكنش كامل و پخته نسبت به يك دروغ بيشتر بايستي درك مفهوم آن دروغ را منعكس كند نه انكار مفهوم آن يا محكوميت فرد دروغ گو را.
ما از طريق اطلاعاتي كه از دروغها كسب مي كنيم مي توانيم به كودك كمك كنيم تا واقعيت ها را از افكار پوچ و خيالي تشخيص بدهد. وقتي پسر بچه اي به ما خبر مي دهد كه براي عيد، فيل زنده اي را به عنوان هديه سال نو دريافت كرده، اگر پاسخ دهيم «تو دلت مي خواست اين طور بود يا تو دلت مي خواهد يك فيل داشتي» مفيدتر نخواهد بود تا اينكه دروغگويي او را ثابت كنيم و دست به انكار گفته او بزنيم.
دروغ ها به دو دسته تقسيم مي شوند: دسته اول دروغ هايي هستند كه حقايق را بيان مي كنند، گاهي اوقات كودكان به اين دليل دروغ مي گويند كه اجازه ندارند حقيقت را بر زبان بياورند؛ وقتي كودك به مادرش مي گويد كه از برادرش متنفر است، مادر شايد او را به خاطر اين حقيقت گويي تنبيه كند. اگر همين كودك در آن لحظه برگردد و آشكارا به دروغ اعتراف كند و بگويد كه حالا ديگر برادرش را دوست دارد، مادرش شايد به او پاداش بدهد و او را محكم در آغوش بگيرد و ببوسد. با اين تجربه كودك نتيجه مي گيرد كه انسان را به خاطر حقيقت گويي كتك مي زنند!
دسته دوم دروغ هايي هستند كه محرك داشته باشند، والدين نبايد سؤالاتي از كودكان بكنند كه كودك به منظور دفاع از خود پاسخ دروغ به آنها بدهد. كودكان از اينكه پدر و مادر از آنها سؤال و پرس وجو كنند، متنفرند به خصوص هنگامي كه گمان مي كنند والدينشان از قبل پاسخ ها را مي دانند. كودكان از سؤالاتي كه نقش دام را دارند بيزارند. سؤالاتي كه وادارشان مي كند دروغ بگويند و يا حقيقت را بر زبان بياورند و خجالت بكشند. در اين صورت كودك مي آموزد «پدر درك مي كند. من مي توانم مشكلاتم را به او بگويم».
برخورد با دروغگويي
خط مشي ما در برابر دروغ گويي مشخص است؛ از يك طرف ما نبايد بازپرس بازي در بياوريم و كودك را سؤال پيچ كنيم و موضوع را بزرگ جلوه دهيم، از طرف ديگر بايد حتما و بدون ترديد، رك و پوست كنده با كودك حرف بزنيم.
ما نبايد كودكانمان را تحريك كنيم تا براي دفاع از خود دروغ بگويند و نيز آگاهانه براي كودك فرصت ايجاد نكنيم كه دروغ بگويد. وقتي كودك قطعا دروغ مي گويد، واكنش ما نبايد غيراخلاقي و داراي هيجان شديد بوده بلكه بايد واقعي و دور از احساس باشد چرا كه ما مي خواهيم كودكمان بداند كه نيازي ندارد به ما دروغ بگويد.

 


ادامه مطلب

پنجشنبه بیست و پنجم اسفند 1390 |

 

کاشت فرشی از جنس گل توسط فضای سبز شهرداری منطقه يك تبريز

بهره‌برداری از مجتمع توان‌یابان مهر در تبریز

با حضور شهردار تبریز، اعضای شورای اسلامی شهر، مدیران و اعضای تشکل‌های معلولان استان و به همت شهرداری منطقه یک ساختمان توان‌یابان استان با نام مجتمع مهر به بهره‌برداری رسید.

  به نقل از روابط عمومی شهرداری تبریز،دكترداودبهرا شهردار منطقه یک تبریز در آیین بهره‌برداری از این ساختمان طی سخنانی احداث این ساختمان ویژه برای تشکل‌های معلولان و کم‌توانان حرکتی را در راستای عمل به فرامین و تأکیدات شهردار تبریز اعلام کرد.

وی خاطرنشان کرد: مجتمع مهر در فضایی به وسعت 250 متر مربع با هفت اتاق مجزا برای استقرار و فعالیت انجمن‌ها و تشکل‌های معلولان استان و ارائه خدمات مناسب به این قشر توسط شهرداری منطقه یک احداث شده و در اختیار تشکل‌های مذکور قرار گرفته است.

شهردار منطقه یک تبریز در ادامه با اشاره به دیگر طرح‌ها و برنامه‌های در دست اجرای این منطقه خاطرنشان کرد: تملک مسیرگشایی خیابان آخر‌ایده‌لو، مسیرگشایی 24 متری بازارچه سیلاب، مسیرگشایی یوسف‌آباد 45 متری شهید رجایی، مسیرگشایی خیابان شهید قره‌باغی، تملک و مسیرگشایی بیلانکوه، احداث پل عابرگذر مکانیزه مقابل بهزیستی، مسیر دور برگردان میدان ‌چایی، تقاطع غیر هم‌سطح ایده‌لو، فاز دوم مجتمع تجاری و پارکینگ ولی‌عصر، پله‌گذاری محلات کم‌برخوردار و چندین پروژه دیگر از سوی شهرداری منطقه یک در حال اجرا است که در آینده نزدیک مورد بهره‌برداری قرار خواهند گرفت.

دكتربهرا از تلاش‌ها و مساعدت‌های شهردار تبریز و اعضای شورای اسلامی شهر در احداث این مجتمع و طرح‌های عمرانی منطقه یک قدردانی کرد.

با حضور شهردار تبریز، اعضای شورای اسلامی شهر، مدیران و اعضای تشکل‌های معلولان استان و به همت شهرداری منطقه یک ساختمان توان‌یابان استان با نام مجتمع مهر به بهره‌برداری رسید.
کاشت فرشی از جنس گل توسط فضای سبز شهرداری منطقه يك تبريز


بر اساس این گزارش با توجه به اینکه مسیر چایکنار یکی از مسیر های مهم ورود به مرکز و قلب شهر می باشد و همچنین مشرف به پارک مسافر است؛واحد فضای سبز شهرداری منطقه یک در حرکتی زیبا و نمادین در این مسیر اقدام به کاشت گل های زیبایی با طرح و نقش هنر فرش این مرز و بوم نمود که جلوه ای زیبا را به چهره ی این قسمت از شهر بخشیده و چشمان بسیاری از شهروندان را نوازش نموده و نوید آغاز بهار زندگی و روزی نو و روزگاری نو را می دهد.
شایان ذکر است با طرحی زیبا گل های داخل گلدان نیز به صورت طبقاتی و شکیل نیز در چند نقطه از منطقه نصب گردیده که برای اولین بار این اقدام در منطقه یک انجام پذیرفته است. همچنین مسئول واحد فضای سبز منطقه نیز اعلام نموده که در چند پارک و مسیر تردد مسافرین این اقدامات ادامه داشته و چهره شهر بیش از پیش در سطح این منطقه زیباتر و شکیل تر خواهد شد.

پنجشنبه بیست و پنجم اسفند 1390 |

 

اميرالمؤمنين حضرت علي(عليه السلام):

اميرالمؤمنين حضرت علي(عليه السلام):      ـ آغاز دينداري شناخت خداست وكمال شناخت او تصديق وجود اوست. ـ نهايت معرفت، شناخت خود است.


یک پژوهش جدید نشان داد
مصرف انگور از نابینایی جلوگیری می کند

 یک پژوهش جدید در آمریکا نشان می دهد که مصرف انگور خطر ابتلای احتمالی به بیماریهای شبکیه چشم را به تاخیر انداخته و از نابینا شدن افراد جلوگیری می کند.

خبرگزاری فارس: مصرف انگور از نابینایی جلوگیری می کند

 این پژوهش جدید حاکی است: خوردن زیاد انگور ابتلا به بیماریهای شبکیه چشم را که در اکثر موارد باعث از دست دادن بینایی درسنین بالا می شود، از بین می برد.

براساس این پژوهش، از دست دادن بینایی یکی از بیماریهایی است که میلیونها نفر از افراد سالخورده در جهان را مبتلا می کند.

پژوهشگران دانشگاه نیویورک گفتند: بیماریهای شبکیه چشم از شایع ترین بیماریها در جهان و علت اصلی از دست دادن بینایی در سالخوردگان است.

به گفته این پژوهشگران، انگور با داشتن آنتی اکسیدان از خاصیت محافظت و چیره شدن بر آثار جانبی منفی و زیانبار بیماریهای شبکیه در بزرگسالی برخوردار است.

پژوهشگران آمریکایی خاطرنشان کردند: اگر افراد در اوایل زندگی خود به میزان معقول انگور مصرف کنند؛ این امر به آنها در پیشگیری از مشکلات بینایی و بیماریهای شبیکه چشم در سنین بالا کمک خواهد کرد.

به گفته این پژوهشگران، آزمایش های اولیه بر روی موشهای آزمایشگاهی در این زمینه موثر بودن انگور در پیشگیری از ابتلای آنها به کوری را آشکار کرده است.

انگور سرشار از ویتامین های A، B و C و دارای مقادیری منیزیم، کلسیم، آهن، فسفر و پتاسیم است.

تصفیه خون و خون سازی، اثر شفابخشی در بیماریهای سل، یبوست، بواسیر و سیاه سرفه از جمله خواص انگور است.

انگور همچنین غذای بسیار خوبی برای مبتلایان به اوره بالا و اسیدوز می‌باشد و مصرف آب انگور تازه برای کسانی که نارسایی کبد دارند، توصیه شده است زیرا آب انگور عمل ذخیره قند در کبد و دفع صفرا را تسهیل و کبد را تقویت می‌کند.

انگور همچنین برای افراد مبتلا به ورم مفاصل، روماتیسم، نقرس، سنگ کلیه، افراد دچار مسمومیت، عوارض فشار خون بالا و سوء هاضمه، اختلالات پوستی، کورک، اگزما و نفریت (ورم چرکی کلیه‌ها) مفید است.

تنظیم قند خون، تسکین فشار عصبی و از بین بردن بسیاری از میکروب های بدن از دیگر خواص انگور به شمار می رود.

در همین حال، انگور قرمز نیز از تصلب شرایین و انسداد رگ ها پیشگیری می کند و منبع سرشاری از آنتی اکسیدان موسوم به کوئرنستین است.
پوست انگور دارای ماده سفید رزوراتول است که از تراکم و روی هم انباشته شدن پلاکت های خون جلوگیری می‌کند و در نتیجه مانع لخته شدن خون در رگ ها می شود.

چهارشنبه بیست و چهارم اسفند 1390 |

 

انتصاب اعضای جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام/ ریاست مجدد هاشمی


با حکم رهبر معظم انقلاب صورت گرفت
انتصاب اعضای جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام/ ریاست مجدد هاشمی

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در حکمی ترکیب جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام را برای یک دوره پنج ساله دیگر معرفی کردند.

خبرگزاری فارس: انتصاب اعضای جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام/ ریاست مجدد هاشمی

  متن حکم مقام معظم رهبری به این شرح است:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

پروردگار متعال عزّشأنه را سپاس می گویم که مجمع تشخیص مصلحت موفق شد دوره ی پنجساله ی دیگری را با عنایات الهی و با کارنامه ای قابل قبول پشت سر بگذارد که امید است آثار و منافع اقدامات قانونی مجمع به شکل شایسته ای در مبادی مدیریتی کشور - قوای سه گانه و نیروهای مسلح و سایر دستگاه‌ها - به بار نشیند و همگان نتایج آن را مشاهده کنند.

 

ضمن تشکر از همه آقایان اعضای محترم، ریاست و دبیرخانه مجمع، برای دوره ی پنجساله جدید شخصیت های حقوقی و حقیقی نامبرده در زیر را با ریاست جناب حجت‌الاسلام والمسلمین آقای هاشمی رفسنجانی تعیین می کنم:

 

1- شخصیت‌های حقوقی عضو عبارتند از:

الف – رؤسای محترم سه قوه

ب – فقهای معزز شورای نگهبان

ج – دبیر شورایعالی امنیت ملی

د – وزیر یا رئیس دستگاهی که موضوع مورد بحث، به آن دستگاه مربوط است

هـ – رئیس کمیسیون متناسب با موضوع بحث از مجلس شورای اسلامی

 

2- شخصیت های حقیقی عضو عبارتند از:

آیات و حجج اسلام:

آقای هاشمی رفسنجانی، آقای حاج شیخ احمد جنتی، آقای واعظ طبسی، آقای امینی نجف آبادی، آقای سیدمحمود هاشمی شاهرودی، آقای موحدی کرمانی، آقای علی اکبر ناطق نوری، آقای حاج شیخ حسن صانعی، آقای حسن روحانی، آقای دری نجف آبادی، آقای غلامحسین محسنی، آقای محمود محمدی عراقی، آقای غلامرضا مصباحی مقدم، آقای مجید انصاری

 

و حضرات: آقای غلامرضا آقازاده، آقای علی آقا محمدی، آقای محمد جواد ایروانی، آقای محمدرضا باهنر، آقای غلامعلی حداد عادل، آقای حسن حبیبی، آقای داود دانش جعفری، آقای پرویز داودی، آقای محسن رضایی، آقای محمدحسین صفارهرندی، آقای حبیب اله عسگراولادی، آقای محمدرضا عارف، آقای محمد فروزنده، آقای سیدحسن فیروزآبادی، آقای علی لاریجانی، آقای حسین مظفر، آقای حسین محمدی، آقای سیدمصطفی میرسلیم، آقای سیدمرتضی نبوی، آقای علی اکبر ولایتی، آقای صادق واعظ زاده، آقای احمد وحیدی.

 

جلسات مجمع در هنگام بحث در مصوبات مورد تعارض مجلس و شورای نگهبان متشکل خواهد بود از همه ی اعضای نامبرده و دیگر جلسات متشکل خواهد بود از اعضای حقیقی باضافه ردیف های الف، د و هـ از بند 1.

 

ضمن تأکید بر اجرای کامل توصیه‌های ابلاغ شده دوره گذشته، نکات دیگری به پیوست این حکم ابلاغ خواهد شد.

 

بر خود لازم می دانم از زحمات آقایان محترمی که در دوره ی گذشته عضو این مجمع بوده و در دوره جدید حضور ندارند، قدردانی نمایم.

 

در پایان اعضای محترم این دوره را به رعایت صلاح و سداد و اتقان و انصاف و جامعیت و رعایت مصلحت نظام به معنای اتم کلمه و حضور فعال در جلسات مجمع و کمیسیونهای مربوط توصیه کرده و توفیق آقایان را در اجرای مسئولیت مهمی که در دوره جدید بر دوش گرفته اند، مسئلت می‌نمایم.

 

سیدعلی خامنه‌ای

چهارشنبه بیست و چهارم اسفند 1390 |

 

شوخی و خنده‌های احمدی‌نژاد، سئوال‌کنندگان از رئیس‌جمهور را قانع نکرد


شوخی و خنده‌های احمدی‌نژاد، سئوال‌کنندگان از رئیس‌جمهور را قانع نکرد

رسیدگی به طرح سؤال از رئیس‌جمهور که امروز با حضور وی در آخرین جلسه پارلمان در سال 90 برگزار شد، مهم‌ترین دستورکار مجلس شورای اسلامی در این سال بود. شوخی و خنده های احمدی نژاد، سئوال کنندگان را قانع نکرد.

خبرگزاری فارس: شوخی و خنده‌های احمدی‌نژاد، سئوال‌کنندگان از رئیس‌جمهور را قانع نکرد

آخرین جلسه علنی مجلس شورای اسلامی در سال 1390 ساعت 8:25 دقیقه صبح امروز (چهارشنبه) به ریاست علی لاریجانی رئیس مجلس و با حضور 200 نفر از نمایندگان ملت و با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید آغاز شد.

طبق اعلام قبلی هیئت رئیسه مجلس، در جلسه علنی امروز طرح سؤال از رئیس جمهور با حضور محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهوری کشورمان در صحن علنی بررسی شد.

* حضور 245 عکاس و خبرنگار برای پوشش بررسی سؤال از رئیس جمهور در مجلس

245 خبرنگار، عکاس و تصویربردار از رسانه‌های داخلی و خارجی برای پوشش جلسه علنی بررسی طرح سؤال از محمود احمدی نژاد رئیس جمهور به صحن علنی مجلس آمده بودند.

* تجمع تعدادی از آزادگان مقابل مجلس شورای اسلامی

صبح امروز زمانی که نمایندگان مجلس وارد پارلمان می‌شدند با تعدادی از آزادگان سراسر کشور که مقابل مجلس تجمع کرده و خواستار حق و حقوقشان شده بودند، مواجه شدند.

* احمدی‌نژاد به همراه 8 عضو کابینه دولت وارد صحن مجلس شد

ساعت 9 صبح امروز و درست زمانی که بهارستان‌نشینان مشغول بررسی ادامه مواد قانون وزارت نفت بودند، محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور کشورمان برای پاسخگویی به پرسش‌های نمایندگان در راستای طرح سؤال از رئیس‌جمهور در صحن علنی مجلس حاضر شد.

احمدی‌نژاد را هنگام ورود به صحن علنی، محمدرضا رحیمی معاون اول، سیدمجتبی ثمره‌هاشمی، سیدمحمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد، علی ‌نیکزاد وزیر راه و شهرسازی، لطف‌الله فروزنده معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور، مهدی غضنفری وزیر صنعت، معدن، تجارت، حمید بقایی معاون اجرایی رئیس جمهور و ‌‌حجت‌الاسلام سیدمحمدرضا میرتاج‌الدینی معاون پارلمانی دولت همراهی می‌کردند.

در بدو ورود احمدی‌نژاد و هیئت همراه، علی لاریجانی رئیس مجلس به آنها خیرمقدم گفت.

* توصیه لاریجانی به نمایندگان برای رعایت متانت و نظم جلسه

علی لاریجانی رئیس مجلس پیش از آغاز بررسی طرح سؤال از رئیس جمهور در صحن علنی مجلس به وکلای ملت توصیه کرد که نظم جلسه را رعایت کنند و گفت: از نمایندگان می‌خواهم اجازه دهند بحث‌ها دقیق و با متانت انجام شود تا آقای رئیس جمهور هم صحبت‌ها را استماع کند.

* بررسی سؤال از رئیس‌جمهور در صحن مجلس آغاز شد

با حضور رئیس‌جمهور در صحن مجلس بررسی سؤال از احمدی‌نژاد آغاز شد و علی مطهری ‌به عنوان نماینده سؤال‌کنندگان، سؤالات را مطرح کرد.

طبق آیین‌نامه داخلی مجلس، برای بررسی طرح سؤال از رئیس‌جمهور در مجلس، رئیس‌جمهور 60 دقیقه و سؤال‌کنندگان 15 دقیقه فرصت دارند سخنرانی کنند.

* مطهری سؤالات نمایندگان از احمدی‌نژاد را تشریح کرد

علی مطهری نماینده مردم تهران به عنوان طراح طرح سؤال از رئیس جمهور طی سخنانی در صحن علنی مجلس اظهار داشت: سؤال از رئیس جمهور برای آن است که به جای آنکه مجلس و دولت از طریق رسانه‌ها با هم مجادله کنند، رو در رو مسائل‌شان را بیان کنند و مردم نیز بشنوند؛ تصور اینکه سؤال کنندگان قصد تخریب رئیس جمهور را دارند، یک تصور بدبینانه است چراکه تخریب رئیس جمهور که خدمات زیادی داشته، کار آسانی نیست.

وی در تشریح سوالات خود گفت: چرا قانون تسهیلات ارزی برای متروی تهران و کلانشهرها و حمل و نقل عمومی سایر شهرها با وجود نیاز مبرم این شهرها به روان سازی ترافیک و با وجود اینکه اصلاح قیمت حامل‌های انرژی موجب افزایش 30 درصدی استفاده از مترو شده است، ابلاغ و اجرا نشد.

نماینده مردم تهران اظهار داشت: با نرخ رشد اقتصادی سال‌های 88 و 89 آیا ممکن است یک میلیون و 600 هزار شغل در سال 89 ایجاد شده باشد؛ بر اساس آمار اعلام شده توسط وزیر تعاون در کمیسیون برنامه و بودجه خالص فرصت شغلی ایجاد شده در 5 سال برنامه چهارم توسعه یک میلیون و 76 هزار و 454 است و با توجه به این عدد و نرخ رشد اقتصادی سال‌های 88 و 89 یعنی 3.7 و 5 دهم درصد و نیز نسبت مستقیم نرخ رشد اقتصادی با ایجاد اشتغال امکان ایجاد یک میلیون و 600 هزار شغل تنها در سال 89 کاملا منتفی بوده و یگان استناد ایشان ثبت اطلاعات مربوط به فرصت‌های شغلی بوده که در سامانه رصد ذکر شده بود که بر اساس آمارهای اعلام شده از سوی استانداری‌ها انجام گرفته است.

مطهری افزود: براساس ماده ۷ قانون هدفمندسازی یارانه‌ها دولت مکلف است ۳۰ درصد خالص وجوه حاصل از یارانه‌ها را به بخش‌های تولیدی اختصاص دهد و همچنین براساس بند ۴۶ قانون بودجه سال ۱۳۹۰ دولت باید حداقل ۲۰ درصد از درآمد اجرای قانون یارانه‌ها را به بخش‌های تولیدی اختصاص دهد که مبلغ آن در همین بند ۱۰۰ هزار میلیارد ریال پیش‌بینی شده است.

وی افزود: سؤال اینجاست چرا دولت سهم بخش تولید را مطابق این دو قانون اجرایی نکرده است، در توضیحات آقای رئیس جمهور قبل از اجرای قانون یارانه‌ها، این مطلب مطرح شده بود که بهینه‌سازی مصرف انرژی در بخش‌های تولیدی نیازمند اصلاح ساختارها و فناوری‌های تولید است، و این اصلاح نیاز به منابع مالی بزرگ دارد که از خود هدفمندسازی یارانه‌ها به دست می‌آید.

"اختصاص سهم تولید در بیانات مقام معظم رهبری در ملاقات هیات‌ دولت با ایشان مورد تاکید رهبر فرزانه انقلاب قرار گرفت، باید دولت همزمان با توزیع یارانه‌ها بین خانوارها، که موجب افزایش تقاضاست، یارانه تولید را نیز تخصیص دهد تا موجب افزایش عرضه شود و تورم را مهار کند، اما ما شاهد افزایش گرانی‌ها و تورم و تحمیل آن به مردم شریف و انقلابی کشورمان هستیم."

نماینده تهران در مجلس با بیان اینکه آقای رییس جمهور صدای مردم از گرانی‌ها بلند است، از احمدی‌نژاد پرسید: چرا دولت به این موضوع توجه نمی‌کند؟ مگر شما نمی‌گفتید هدفمندی یارانه‌ها تورم ندارد، چرا با استقراض نقدینگی از بانک مرکزی و برداشت از سهم نفت موجبات تورم و افزایش غیرضروری قیمت ها را فراهم آوردید؟

منتخب سوال کنندگان در طرح سوال از رئیس جمهور بر همین اساس چهارمین سوال از محمود احمدی‌نژاد را مطرح و تصریح کرد:‌ آقای رئیس جمهور مقاومت ۱۱ روزه جنابعالی در مقابل حکم حکومتی رهبر معظم انقلاب مبنی بر ابقای جناب آقای مصلحی در وزارت اطلاعات چه توجیهی دارد؟

مطهری ادامه داد:‌ سخن در اینجاست که همه این موارد مربوط به قبل از صدورحکم حکومتی است، یعنی حکمی که به خاطر مصلحتی بزرگتر فراتر از قانون است، بعد از آن دیگر مجادله و مقاومت بدیهی آن هم به صورت آشکار و از طرف رئیس جمهور کشور رفتاری غیرقابل قبول است همچنان که رهبر معظم انقلاب نیز فرمودند؛ مرز التزام به ولایت فقیه احکام حکومتی است، البته ما سوال‌کنندگان اصرار نداریم که موضوع حتما به همین صورت بوده است بلکه خوشحال می‌شویم اگر توجیه درستی برای آن ذکر کنید.

نماینده مردم تهران در خانه ملت در بخش دیگری از سخنانش سوالات شماره ۵ و ۶ طرح سوال از رئیس جمهور را که درباره علت بیان سخن «مجلس در راس امور نیست» و نیز علت «معرفی وزیر ورزش و جوانان پس از گذشت ۵ ماه از ابلاغ قانون تشکیل وزارت ورزش و جوانان» بود را به خاطر کمبود وقت مطرح نکرد و سراغ سوال هفتم که چگونگی هزینه‌کرد بودجه ۱۵۰۰ میلیارد تومانی ارتقای شاخص‌های فرهنگی کشور در قانون بودجه سال ۱۳۸۹ را مورد پرسش قرار داده بود، رفت.

مطهری در این بخش از سخنانش یادآور شد: کمیته‌ای از طرف کمیسیون فرهنگی مجلس مامور شد که درباره این موضوع تحقیق کند، نتیجه این بود که تنها حدود ۲۰ درصد این مبلغ تخصیص داده شده بود و در اختیار استانداری‌ها قرار گرفته است، نماینده رئیس جمهور برای پاسخ به این سوال در کمیسیون فرهنگی گفت؛ ۳۵ درصد این مبلغ به نحو مذکور تخصیص یافته است، سوال این است که بقیه این مبلغ در کجا صرف شده است؟

علی مطهری پس از ارائه توضیحاتی پیرامون سوال مذکور، سوال شماره ۸ طرح سوال از رئیس جمهور را که ضرورت عزل منوچهر متکی وزیر سابق امور خارجه در زمان ماموریت متکی در سنگال را جویا شده بود، باز هم به دلیل کمبود وقت مطرح نکرد و سراغ سوال شماره ۹ این طرح رفت.

مطهری ‌سوال شماره ۹ طرح سوال از رئیس جمهور را اینگونه شرح داد که چرا  جنابعالی با علم به اینکه انتقاد از برخی مجریان قانون عفاف و حجاب در رسانه‌ ملی موجب کاهش اقتدار نظام در این حوزه و بدتر شدن وضع پوشش اسلامی در جامعه خواهد شد، در برنامه زنده تلویزیونی ضمن متهم کردن برخی مجریان این قانون بر خلاف اجماع فقها بر وظیفه دولت اسلامی در آن مرتبه از امر به معروف  و نهی از منکر که نیازمند اعلام قانون است، با اعلام این مطلب که راه حل این مساله منحصر به کار فرهنگی است از دولت صلب مسئولیت کردید و پس از مخالفت گسترده مراجع تقلید، ائمه جمعه،‌ علمای بلاد و نمایندگان مجلس با سخنان شما در مصاحبه زنده تلویزیونی بعدی اعلام کردید که سخن من همان است که گفتم. این رفتار شما چه توجیهی می‌تواند داشته باشد.

وی در بخش پایانی سخنانش سوال شماره ۱۰ طرح سوال از رئیس جمهور را مطرح و از احمدی‌نژاد پرسید چرا نظریه «ترویج مکتب ایران به جای مکتب اسلام» را که توسط رئیس دفتر شما بیان شد، علی‌رغم ضدیت با مبانی انقلاب اسلامی و مخالف قاطبه مراجع اعزام تقلید و علمای بزرگ و دلسوزان نظام، تایید و بر آن تاکید کردید و باعث تنزل جایگاه انقلاب اسلامی و زنده شدن تعصبات قومی در میان مسلمانان و سوء استفاده مخالفان وحدت اسلامی شدید؟ اصولا چرا از گروه موسوم به جریان انحرافی علی‌رغم هشدار  و اعلام خطر علمای بزرگ اعلام برائت نمی‌کنید بلکه همواره از این افراد دفاع می‌کنید؟

 

این نماینده مجلس در ارائه توضیحاتی در خصوص سوال مذکور متذکر شد: می‌دانیم که آقای مشائی تزی را مطرح کرد مبنی بر اینکه چون از اسلام برداشت‌های مختلفی در جهان می‌شود، ‌مثلا سازمان القاعده و طالبان نیز از اسلام سخن می‌گویند و در نتیجه اسلام دیگر تاثیرگذار نیست، پس بهتر است که ما به جای مکتب اسلام، از مکتب ایران سخن بگوییم؛ آقای رئیس‌جمهور در تاریخ ۳۰ آبان ۱۳۸۹ ضمن حمایت از این تز در توجیه آن فرمودند "در این مسیر دریافت ایرانی از اسلام مبنای عمل است، دریافت‌های فراوانی از اسلام در دنیا وجود دارد اما برداشتی از اسلام برای ما ملاک عمل است که ایرانی است".

* شب عید است؛ می‌خواهیم با هم صفا کنیم

محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور به منظور پاسخگویی به سؤالات نمایندگان مجلس در جلسه علنی مجلس حضور یافت و گفت: "سؤال طبق قانون اساسی حق مجلس است، وزرا و رئیس جمهور نیز باید پاسخگو باشند بنابراین اتفاق ویژه‌ای نیفتاده است؛ جمعی از نمایندگان سؤالاتی را مطرح کردند بنده هم می‌خواهم پاسخ دهم البته این سؤالات مدت‌هاست که مطرح شده و سر زبان‌ها قرار دارد و به بیان‌های مختلف در رسانه‌های گوناگون مطرح شده و صدها ساعت روی آنها حرف زده شده است که بنده از سؤال کنندگان محترم تشکر می‌کنم که این فرصت را دادند تا ما پاسخ دهیم، گرچه مدت زمان پاسخگویی یک ساعت است البته آقای مطهری ۲۰ دقیقه صحبت کردند، یعنی ۳۳ درصد بیشتر از وقت قانونی که به همین نسبت ما هم بر اساس عدالت یک ساعت و ۲۰دقیقه فرصت داریم.

بنده چون یک دانش آموز مرتبی بودم، می‌خواهم به همان ترتیبی که طی نامه سؤال‌ها را به بنده دادند، به آ‌نها جواب دهم البته آقای مطهری همه سؤالات را نخواندند ولی سعی می‌کنم همه سؤالات را توضیح دهم.

در پاسخ به اولین سؤال که چرا تسهیلات به متروی تهرون داده نشده است باید بگویم با مصوبه مربوطه "دولت تا پایان سال ۸۹ از محل حساب ذخیره ارزی یا هر عنوان دیگر به صورت تسهیلات و با رعایت قانون حداکثر استفاده از توان کشور این پول را در اختیار شهرداری‌ها قرار دهد، خودش ضامن شود و خودش هم بازپرداخت کند"، چگونه می‌شود دولت وام دهد. دولت می‌گوید جایی برای وام دارد، یک حساب ذخیره ارزی است که آن هم بانک مرکزی مکتوب اعلام کرده که موجودی‌اش صفر است و بالاخره اگر قانون می‌نویسیم باید طوری بنویسیم که قابل اجرا باشد. آن داد می‌زند پولی وجود ندارد و شما می‌گویید بده؟ از کجا بدهد؟ بعدش هم می‌گوید با هر عنوان دیگر، عنوان دیگر یعنی چه؟ یعنی ما برویم از محل پول بهداشت و درمان، معلمان، نظامیان، عمران و آبادی روستاها و شهرها برداریم، بدهیم، خب شما که قانون را نوشتید، مشخص می‌کردید از کدام ردیف بردار؛ به کدام ردیف اضافه کن.

این خلاف اصل ۷۵ است؛ جناب آقای مطهری عزیز عنایت نکردند، اصل ۷۵ با سایر اصول یک تفاوتی دارد. در هیچ کدام از اصول نگفته است که قابل طرح در مجلس نیست. اینجا می‌گوید آن چیزی که بار مالی دارد و منبع تعیین نشده قابل طرح در مجلس نیست یعنی اصلا نمی‌تواند وارد شود و شورای نگهبان هم به صراحت گفته که این خلاف اصل ۷۵ است، پس دیگر قابل طرح نیست.

این طرح را به مجمع تشخیص مصلحت نظام فرستادند و رئیس بانک مرکزی نامه داد به مجمع که در بانک مرکزی پولی وجود ندارد که دبیر مجمع نیز اعلام کرده پولی وجود ندارد، اما ‌یکی از اعضا گفته که ما اتفاقا می‌خواهیم تصویب کنیم تا اجرا نشود هرچند دعوای ما سر این حرف‌ها نیست و مطمئنا شما دغدغه کلان‌شهرها را دارید و ما هم داریم.

البته ابتدا باید ببینیم کمکی به کلانشهرها شده است یا نه"، که در سه سال اخیر ۸هزار و ۷۳۰ میلیارد تومان بابت عوارض به شهرداری‌ها کمک شده است، ۳هزار و ۱۱۰ میلیارد تومان به متروی کلانشهرها کمک شده و ۶میلیارد دلار فاینانس به کلانشهرها داده‌ایم که غیر از تهران است و همه را دولت تضمین کرده و ۵۰درصد هم بازپرداخت کرده است. در همین چند سال اخیر دولت نهم و دهم ۱۱هزار و ۶۸ دستگاه اتوبوس با ۸۲.۵ درصد تخفیف داده‌ایم که قبل از این دولت، ۲هزار دستگاه اتوبوس بوده و در همین مدت با ۶۵ درصد تخفیف که این یعنی 5.5 برابر کمک.

من می‌خواهم به شما بگویم بهتر نبود به جای این همه فشار به دولت یک سری می‌زدید و می‌دیدید که این همه کمک چگونه خرج شده است و یک گزارشی هم از آنجاها تهیه می‌کردید؟ در این چیزی که شما تهیه کرده‌اید، رئیس‌جمهور چکار باید می‌کرده‌ است، رئیس‌جمهور طبق اصل 113 مجری قانون اساسی است و ما با استدلال می‌گوییم این موضوع نباید به مجمع تشخیص می‌رفته است و این حق رئیس‌جمهور است.

در پاسخ به سؤال دوم مبنی بر اشتغال و رشد اقتصادی که آیا با این عددها می‌توان اینقدر اشتغال درست کرد، بگویم که بله چرا نمی‌شود، این گزارش رسمی بانک مرکزی و مرکز آمار در سال 89 که بانک مرکزی می‌گوید رشد اقتصادی کشور 6.1درصد است و مرکز آمار آن را 7.3 درصد عنوان می‌کند. چرا نمی‌شود 1میلیون و 600هزار شغل درست کرد؟ اگر شما و همه کمک کنند، می‌شود و بیشتر از اینها هم می‌شود محقق شود.

در خصوص سؤال سوم نیز باید بگویم که به نظر شما چگونه باید عمل می‌شد؟ شدیدترین محدودیت‌ها برای دولت وجود داشته است؛ تحریم اقتصادی و بحران جهانی وجود داشته اما به اعتراف دوست و دشمن، دولت در این زمینه بسیار عالی عمل کرده است و خود شما بارها این مسأله را عنوان کرده‌اید.

بیشترین حمایت را از تولید داشته‌ایم و تقریباً همه تولیدات اساسی کشور در سال 90 رشد قابل توجهی پیدا کرده است. بنابر پیش‌بینی‌های اولیه مرکز آمار بانک مرکزی رشد اقتصادی سال 90 اگر بیشتر از 89 نباشد کمتر نیست. حالا در این میان چند بنگاه هم دچار مشکل شده‌اند که باید این را حل کرد. لذا در کجا ما تخلف کرده‌ایم، دولت بیشترین کمک را به بنگاه‌ها کرده است، شما خودتان در قانون گفته‌اید که قیمت تبعیضی و ترجیحی بدهید و ما هم همین کار را کرده‌ایم. گرانی‌های اخیر ربطی به هدفمندی ندارد.

درباره  سؤال بعدی که مربوط به 11 روز خانه‌نشینی است باید بگویم این هم از آن حرفها است، احمدی‌نژاد و خانه‌نشینی و استراحت؟ اکثر مردم به من می‌گویند یک روز هم استراحت کن و به خودت برس و برخی از خود دوستان هم این مسأله را گفته‌اند. در این دو دولت حتی یک روز هم کار را تعطیل نکرده است،‌ اگر یک شب ساعت 10 به خانه رفته‌ایم، صبح زودتر بعد از نماز صبح سر کار آمده‌ایم تا به نوعی تلافی شود. بسیاری از همکاران من پیچ و مهره‌ای شده‌اند و فنر می‌زنند.

بنابراین این وصله‌ها به دولت نمی‌چسبد، زندگی بنده نشان می‌دهد که همیشه سعی کرده‌ام با عمل، بیان درست، ادبیات صحیح و منطقی از ولایت دفاع کنم و نشان دهم که نظام ولایت، نظام مهربانی، عدالت، پیشرفت، کار، تلاش و همبستگی است.

در سؤال پنجم که چرا مجلس در راس امور نیست و این که چرا راجع به مجلس این حرف را زدید و هدفت از این حرف چیست؛ اگر دنبال کشف نیت من هستید، ما مخلص شما، مجلس و همه هستیم. ولی من با استدلال، یک نظری را اعلام کرده‌ام، شما هم با استدلال جواب دهید، دعوا نداریم و بالاخره باید این حد از آزادی را به رسمیت شناخت که رئیس‌جمهور بتواند یک کلمه حرف بزند.

در پاسخ به سؤال بعدی مبنی بر اینکه چرا تشکیل وزارت ورزش و جوانان و معرفی وزیر آن هم با یک نامه غیر‌معمول دیر انجام شده است، آیا این نشانه قانون‌گریزی دولت نیست؟ بگویم که بالاخره آخر سال و شب عید است و می‌خواهیم با هم صفا کنیم. من آنچه را که شما تصویب کرده‌اید، می‌خوانم و خواهش می‌کنم ببینید در مجلس چه تصویب شده است.

ماده واحده از تاریخ تصویب این قانون یعنی 12/10/89 سازمان‌های تربیت‌بدنی و ملی جوانان با اعتبارات نیروی انسانی، امکانات، ادغام و به وزارت ورزش و جوانان تبدیل می‌شود و اقدامات قانونی برای انجام اصلاحات لازم در مقررات مربوط به عمل می‌آید همچنین در تبصره آمده که هزینه ناشی از تغییر عنوان دستگاه از محل صرفه‌جویی در هزینه‌های جاری وزارت ورزش و جوانان تأمین می‌شود، خوب بشود؛ مگر ما جلویش را گرفته‌ایم.

شما یکجا در ادغام وزارتخانه‌ها می‌گویید اول شرح وظایف را بده بعد وزرا را معرفی کن؛ اینجا بدون شرح وظایف می‌گویید زود وزیر را معرفی کنید و داد و بیداد که رئیس‌جمهور تخلف کرده است. ما از چه چیز این تخلف کرده‌ایم؛ بین خود و خدا؟ شما خودتان قاضی. آیا اینجا تکلیفی برای رئیس‌جمهور تعیین شده است و کجا گفته‌اید که رئیس‌جمهور باید ادغام کند.

به هرحال ما جوان خوبی را معرفی کردیم و رأی نیاورد و خنده‌دارتر این است که برای بعضی از همکاران ما به خاطر همین چند پرونده در دادگاه‌ها و بازرسی تشکیل شده که هنوز هم در حال پاسخ به آن پرونده‌ها هستند.

در سؤال ۸ پرسیدند عزل وزیر خارجه آن هم در مأموریت سنگال چرا انجام شده و این اقدام موجب لطمه به نظام شده است؟ من می‌توانم از شما بپرسم چه کسی به ایشان مأموریت داده است؟ آیا من مأموریت دادم و اگر شما دادید بگوئید، بنده چنین مأموریتی (سفر متکی به سنگال) ندادم و اگر به عزیزی بگویم خیلی ممنون و دیگر شما در دولت تشریف ندارید، دیگر ماموریت چه معنایی دارد؛ ما هیچ قصدی در این زمینه نداشتیم، این از اختیارات رئیس جمهور در اصل ۱۳۶ است؛ آیا از اختیارات رئیس جمهور می‌توان سؤال کرد.

آقای مطهری دیدگاه‌های خود را به صورت روشن بیان کردند و من از ایشان تشکر می‌کنم. در سوال 9 می‌‌گویند چرا درباره عفاف و حجاب نظر داده‌اید؛ ما چه گفتیم؟ بنده چند حرف روشن دارم و این حرف دل خودمان است و به صورت خودمانی می‌خواهیم از خودمان انتقاد کنیم.

چرا هر زمان که نام فرهنگ می‌آید، ما مردم را متهم می‌کنیم و شروع می‌کنیم به برخورد با مردم، ما گفتیم این ملت جزء با فرهنگ‌ترین ملت‌هاست و همه ارزش‌ها و اصول را همین ملت حفظ کرده است، پس چرا تا یک مشکل فرهنگی به ذهنمان می‌آید، شروع می‌کنیم به زیر سؤال بردن جوان‌ها و ملت.

همین ملت شما را سر کار آورده‌اند و ما فقط می‌گوئیم با این مردم خوب برخورد کنید و به آنها توهین نکنید البته اگر کسی به قول برادر عزیزمان آقای مطهری به صورت سازمان یافته و برنامه قصد دارد تخریب کرده و یا آسیب بزند، تکلیفش معلوم است و در این صورت سر و کارش با قوه قضائیه است و دستگاه‌های اطلاعاتی نیز باید آنها را شناسایی کند.

بگذارید اکنون که شب عید هم است، یک شوخی هم با هم بکنیم؛ مگر می‌شود هر زمان که انتخابات و ۲۲ بهمن است، ما دوربین را به روی همه تیپ‌ها ببریم و همه را جلو بیاوریم، اما به محض اینکه این دوران گذشت همین تیپ‌ها را در آن ور یقه‌شان را بگیریم؛ این یک تناقض است و تناقض یک روز کار دست انسان خواهد داد.

درسؤال ۱۰ نیز گفتند چرا از ایران اسم می‌برید؟ و این موجب تعصبات قومی شده است؛ عزیز من همه دنیا و تاریخ می‌دانند که ملت ایران یک ملت بزرگ است. ملت ایران عاشق امیرالمؤمنین علی(ع) است، ملت ایران اهل عاشورا و نیمه شعبان است و در واقع این ملت اخلاق و سیاست، محبت و عدالت و شجاعت را با هم دارد و این ملت یک ملت حقیقت‌طلب به شمار می‌رود و مشخص است که این ملت با مابقی ملل متفاوت است.

ما را متهم کردند که حرف‌های ما موجب تحریک تعصبات قومی علیه ایران شده است، حتما جنگ ۸ ساله که آنها علیه ما راه انداختند به خاطر حرف‌های بنده است؛ لابد اقدامات ۱۴۰۰ ساله آنها نیز به خاطر حرف‌های بنده است. 

آیا پاک بودن، تلاش شبانه‌روزی، خدمتگذاری، دفاع از حقوق ملت، مقاومت در برابر زیاده‌خواهان و دست‌اندازان به بیت‌المال، مبارزه با مفاسد و ایستادگی، اجرای طرح‌های بزرگ، پیشرفت‌های سریع علم و فناوری، اجرای هدفمندی، مسکن مهر، سهام عدالت، چند برابر کار عمرانی، صادرات غیر نفتی، اجرای شعارهای تمام دولت‌های قبل، تحمل، سعه صدر و احترام به آزادی، عشق به مردم و احترام به کرامت مردم، ترویج مهربانی و عدالت و هزاران خدمت دیگر اسمش انحراف است؟ اگر اینگونه باشد، همه ملت ایران در این خط‌ هستند و اکثریت حاضر در این جلسه نیز همه در این خط هستند.

    به نظر شما چه کسی قانون شمول قانون خدمات کشوری را پس از تایید شورای نگهبان تغییر داد و ابلاغ کرد و مجلس و دیوان محاسبات را نیز از شمول آن خارج کرد. به نظر شما قانون خوب است اما برای دیگران! یعنی آموزش و پرورشی‌ها، بهداشت و درمانی‌ها، نظامی‌ها، کارمندان دولت همه باید در چهارچوب قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق بگیرند، اما دیوان محاسبات، مجلس و برخی دستگاه‌های دیگر معاف هستند. ببینید چه کسی این کار را کرده است به نظر شما می‌شود آیا با قانون عادی، قانون اساسی را دور زد؛ کاری که در اصل 138 اتفاق افتاده است.

به نظر شما می‌شود با فشار دادن یک "شاستی" فوق لیسانس شد. آئین نامه داخلی مجلس برای اداره داخلی مجلس است، می‌شود در آئین نامه برای دولت و سایر قوا تعیین تکلیف کرد به نظر من که نمی‌شود. در همین دولت و مجلس عزیز که به همه نمایندگان ارادت داریم از آقای رئیس که خیلی مخلص‌اش هستیم تا تک تک شما‌ها که "خیلی‌‌تر" مخلص‌تان هستیم در همین جا ما متهم شدیم به یک میلیارد دلار تخلف از قانون و سوء استفاده. 

بنده شهادت می‌دهم مجلس از همه ظرفیت‌های قانونی و بعضا فراقانونی برای کنترل دولت استفاده کرده است. برای اینکه نظرات خودش را در حوزه اجرا اعمال کند، وقت ملت و کشور با ارزش است، عزیزان من، ما باید با هم کشور را اداره کنیم، این مسئولیت‌هایی که در اختیار من و شماست، یک فرصت خدمت است.

دسته بازی‌ها، باند بازی‌ها و گروه‌ بازی‌ها تا جایی که بازی است، خوب است. اما اگر قرار شد در مسائل کشور اثر بگذارد، باید دورش را خط بکشیم.

این سؤالاتی که برای ما مطرح کردید، سؤالات امتحانی بود ولی خیلی سخت نبود. به  نظرم طراح سؤال از همان‌هایی بود که با شاسی فوق لیسانسش را گرفته است. اگر با خود ما مشورت می‌کردید، سؤال‌های بهتری می‌شد مطرح کرد. اما حالا شوخی کردیم و گذشت و پاسخ دادیم.

انصاف داشته باشید حالا که می‌خواهید نمره بدهید، خوب نمره بدهید ما همه سؤالات را به طور کامل پاسخ دادیم و یک مشت مطلب اضافه هم نوشتیم. انصافا یک ذره از 20 کمتر بدهید، بی‌معرفتی و نامردی است.

* لاریجانی: قانون باید اجرا شود؛ تفسیری غیر از این را قبول نداریم

در ادامه علی لاریجانی بعد از پایان پاسخ رئیس جمهور به سوالات نمایندگان از حضور رئیس‌جمهور در مجلس و پاسخ وی به سوالات نمایندگان تشکر کرد و گفت: درباره اصل ۱۳۸قانون اساسی مطالبی بیان شد که «مجلس دور زده است»، که این حرف دقیق نیست. این اصل بعنوان قانونی در مجلس تصویب شده و شورای نگهبان هم آن را تایید کرده پس دور زدن معنا ندارد.

* سیل انتقادات و تذکرات نمایندگان نسبت به پاسخ‌های احمدی‌نژاد

   ** قاضی پور: رییس مجلس باید جواب توهین‌های احمدی‌نژاد را می‌داد

نادر قاضی‌پور نماینده مردم ارومیه طی تذکری در صحن علنی مجلس اظهار داشت: رئیس مجلس باید اجازه می داد تا سؤال کنندگان از رئیس جمهور، سخنان خود را بعد از صحبت‌های رئیس جمهور هم مطرح می‌کردند. رئیس جمهور مطالبی را گفتند و توهینی به مجلس شد و از رئیس مجلس انتظار می‌رفت که کاری کند.

وی گفت: مواردی را که رئیس جمهور مطرح کردند باید پاسخش داده می‌شد چراکه با متانت و زیرکی خاص خودش گفت که ما در مجلس اعمال نفوذ کردیم و طرحها را به نفع خودمان به تصویب رساندیم لذا رئیس مجلس باید اجازه می‌داد تا ما پاسخ‌های رئیس جمهور را بدهیم.

   ** محجوب: رئیس جمهور باید در موضوع سئوال صحبت می کرد

همچنین علیرضا محجوب نماینده مردم تهران در تذکری در صحن علنی مجلس با بیان اینکه بنده به نحوه اداره جلسه سؤال از رئیس جمهور اعتراض دارم و اینکه اعتراض بنده با استناد به اصل ۸۸ است، گفت: رئیس جمهور باید در موضوع صحبت کند و از وظایفش باید سؤال می‌شد که همه سؤالات هم در مورد وظایف رئیس جمهور بود ولی آقای رئیس جمهور گفت که در مورد وظایفش از وی سؤال نشد.

   ** اشکال آئین‌نامه ای رسایی به طرح سؤال از رئیس‌جمهور و پاسخ لاریجانی

در ادامه نیز حجت‌الاسلام حمید رسایی نماینده مردم تهران در اخطاری با استناد به اصل ۸۸ قانون اساسی گفت: طرح سؤال از رئیس جمهور ده سؤال داشت که برخی از این سؤالات فاصله زمانی آن با سؤالات دیگر شاید به چندین ماه برسد؛ یعنی موضوع یک سؤال ۶-۵ ماه بعد از یک سؤال اتفاق افتاده است.

رسایی اظهار داشت: در حال حاضر اشکال این است که ده سوال وجود داشت و این ده سؤال با هم یک چهارم امضا را داشت در حالی که برخی نمایندگان در مورد ده سؤال، سؤال نداشتند، یعنی امضای آنها مربوط به چند سؤال بود و برخی هم امضایشان مربوط به ده سؤال بود. در حال حاضر در این رابطه شائبه‌ای مطرح است؛ می‌خواهیم بدانیم که همه امضا کنندگان امضایشان مربوط به ده سوال است؟

لاریجانی در پاسخ به اخطار رسایی گفت: ما نمی‌دانیم بحثی که شما می‌گویید از کجاست چرا‌که نامه‌ای که به هیئت رئیسه نوشته شد همه این ده سؤال در آن آمده و ذیل آن هم امضا شده است. حالا اگر نمایندگان برخی از این سؤالات را قبول نداشتند، نباید امضا می‌کردند بنابراین این ایراد به هیئت رئیسه وارد نیست و ما اشکالی در این زمینه نمی‌بینیم.

   ** خباز: احمدی‌نژاد کام همه را تلخ کرد/ لاریجانی: تعبیر "فشار دادن شاسی" نادرست بود

همچنین محمدرضا خباز نماینده مردم کاشمر نیز طی اخطاری با استناد به اصل ۸۸ قانون اساسی در مجلس اظهار داشت: پاسخ احمدی‌نژاد به نظر بنده پاسخ غیر مستدلی بود؛ وی به جای اینکه به پاسخ به سؤالات بپردازد، یکی دو سؤال را که از نظرش بسیار پراهمیت بود، بیشتر جلوه داد و آن سؤال‌هایی که اهمیت داشت را جواب نداد.

وی گفت: رئیس جمهور در سخنانش بیش از ده بار کلمه شوخی را به کار برد؛ مگر مجلس محل شوخی است؛ رئیس جمهور می‌گوید من شوخی می‌کنم. اینجا که محل شوخی نیست. قرار است اینجا حرف‌های دقیق زده شود؛ آن هم از دومین شخصیت نظام یعنی رئیس قوه مجریه. وقتی مطالبی در این سطح گفته می‌شود، آثار بین‌المللی دارد.

وی افزود: رئیس جمهور ما را متهم کرد که با فشار دادن شاسی فوق لیسانس گرفتیم؛ کسی که در این جا سؤال را مطرح کرد یعنی آقای مطهری دکترا دارد؛ این چه حرفی است که به نمایندگان توهین می‌کنند. وی حق ندارد به مجلس توهین کند و من هم انتظار داشتم که وقتی رئیس جمهور حرف‌های غیرمبتذل می‌گوید، رئیس مجلس جلویش را بگیرد امید مابه مجلس بود و انتظار داشتیم که جلوی این حرف‌ها گرفته شود.

خباز در پایان گفت: انتظار دارم هیئت رئیسه مجلس طی بیانیه‌ای از حقوق مجلس دفاع کند و بیانیه‌ای صادر کند.

لاریجانی در پاسخ به تذکر خباز گفت: مجلس احتیاج به اینکه عده‌ای زیر بغل آن را بگیرند، ندارند. مجلس یک جایگاه قانونی دارد و بر اساس اختیاراتش عمل می‌کند که یکی از این اختیارات هم همین سؤال بود بنابراین ما احتیاج به اینکه کسی از ما تعریف کند، نداریم و این طور مجلس را هم نمی‌خواهیم.

لاریجانی ادامه داد: نباید این را چیز بدی بدانیم البته ممکن است شما نظرات رئیس جمهور را نپسندید؛ بنده هم فکر می‌کنم بعضی از این حرف‌ها نباید اینجا زده می‌شد ولی نیز به هر حال نقض اینکه سؤالاتی مطرح شد و پاسخ‌هایی که داده شد، خوب بود.

لاریجانی افزود: البته این تعبیر که شاسی را فشار دهند، واقعا تعبیر نادرستی است؛ آقایانی که اینجا هستند یا روحانی هستند و یا در دانشگاه درس خواندند و ما معنی فشار دادن شاسی را نمی‌دانیم.

   ** جهانگیرزاده: مگر می‌شود وزیر خارجه بی اذن رئیس جمهور به خارج سفر کند

همچنین جواد جهانگیرزاده نماینده مردم ارومیه نیز در اخطاری با استناد به اصل 123 قانون اساسی از آنچه "پاسخ شوخی‌ مآبانه رئیس جمهور به سوالات نمایندگان" خواند، به شدت انتقاد کرد و گفت: مردم انتظار دارند مسائل مهم و جدی در مجلس مطرح شود نه اینکه آقای رئیس جمهور با نمایندگان مجلس به شوخی رفتار کند.

وی همچنین با اشاره به اظهارات رئیس جمهور که به شوخی به نمایندگان گفته بود اگر نمره‌ای کمتر از 20 به پاسخ‌های او بدهند، بی‌معرفتی کردند، گفت: این گونه ادبیات از سوی رئیس جمهور درست نیست اگر بنا باشد مجموعه این واژگان و این نامردی‌ها علیه دولت استفاده شود‌،‌ آیا منصفانه است.

جهانگیرزاده با اشاره به پاسخ رئیس جمهور  به سؤال نمایندگان درباره چگونگی برکناری وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: آقای رئیس جمهور می‌گوید که وزیر خارجه بدون اطلاع وی به ماموریت رفته بودند. خب این چه دولت‌داری و کشورداری است‌ مگر می‌شود وزیر خارجه بدون وزیر خارجه‌ای که حامل پیام رئیس جمهور است، بدون اذن رئیس جمهور کشور را ترک کند و این طور شود که طرف خارجی به وی بگوید که وی برکنار شده است. آیا مردم با این شرایط به ما نمی‌خندند.

علی لاریجانی در پاسخ به تذکر جهانگیرزاده گفت: نمایندگان سؤالات خود را مطرح کردند و رئیس جمهور پاسخ گفتند و ممکن است شما پاسخ‌ رئیس جمهور را قانع کننده ندانید اما همچنان که در پاسخ به تذکرات قبلی گفتم، باز هم می‌گویم ما در مقام قضاوت درباره اظهارات رئیس جمهور نیستیم و مجلس چنین اجازه‌ای به ما نداده است.

   ** لاریجانی: مسئولیت تأخیر در معرفی وزیر ورزش متوجه رئیس جمهور است

علی‌اصغر یوسف‌نژاد نماینده مردم ساری نیز در اخطار قانون اساسی و پس از بررسی طرح سوال از رئیس جمهور در صحن علنی اظهار داشت: بنده از نظر شکل بررسی طرح سوال از رییس جمهور که به نظرم موجب تقویت دولت و مجلس شد، خوشحالم اما از نظر محتوا مسائلی درجریان بررسی این طرح مطرح شد که باید مورد بررسی قرار گیرد.

یوسف‌نژاد ادامه داد: رئیس‌جمهور در اینجا گفت که نامی از بنده برده نشده است از این رو از رئیس مجلس انتظار داشتیم که طبق قانون اساسی از مجلس دفاع می‌کرد و راجع به این موضوع اظهار نظر می‌کرد.

علی لاریجانی در پاسخ به این اخطار یوسف‌نژاد گفت: ‌ما از نظر قواعد کلی مشکلی در سوالات ندیدیم و اجازه دادیم که مطرح شود و اینکه آیا مربوط هست یا نه، این موضوع با هیات رییسه مجلس است.

   ** کواکبیان: احمدی‌نژاد به سؤالات پاسخ جدی نداد

همچنین مصطفی کواکبیان نماینده مردم سمنان ‌در اخطاری پس از بررسی طرح سوال از رئیس جمهور در صحن علنی خطاب به لاریجانی اظهار داشت: ‌نجابت و کرامت شما امروز بیش از حد بود و واقعا آقای رئیس جمهور به هیچکدام از سوالات مطروحه در طرح سوال پاسخ جدی و منطقی و معقولی نداد و همه را به شوخی برگزار کرد.

کواکبیان با تاکید بر اینکه در این جلسه به همه سوال‌کنندگان توهین شد، ‌گفت:‌ سوالات براساس اصل ۲۲ قانون اساسی مطرح شده و رئیس جمهور در حدود وظایف و اختیارات خود طبق قانون اساسی در برابر مجلس مسئول است.

کواکبیان اضافه کرد:‌ بنده این موضوع را در دفاع از خودم می‌گویم، مطرح شدن طرح سوال از رئیس جمهور برای مجلس هشتم را افتخار می‌دانیم و باید بگویم که تابوی طرح سوال از رئیس جمهور در مجلس هشتم شکست و مجلس هشتم نشان داد که برای دفاع از حقوق مردم از رئیس جمهور سوال می‌کند و بنده افتخار می‌کنم که جزو طراحان این طرح بودم.

علی لاریجانی رئیس مجلس در پاسخ به این تذکر کواکبیان گفت: تذکرات در حال سوق پیدا کردن به سمت اظهارنظر است، ما چقدر باید وقت مجلس را در این زمینه صرف کنیم. شما می‌توانید نظر مخالف داشته باشید و صحبت‌های آقای رئیس جمهور را قبول نکنید ولی از نظر آیین نامه داخلی مجلس،‌ راه ما همین بود که انجام دادیم.

   ** لاریجانی: هیئت رئیسه در طرح سؤال از رئیس جمهور مطابق با قانون عمل کرد

همچنین حجت‌الاسلام سید سلمان ذاکر نماینده مردم ارومیه طی تذکری در حاشیه جلسه علنی امروز با استناد به اصل از قانون اساسی گفت: باید سهم هیئت رئیسه از ماده ۱۹۷ آئین‌نامه داخلی مجلس روشن شود، اینکه نمایندگان باید برای یک سوال ۱۵ دقیقه وقت طرح سؤال را داشته باشند و رئیس جمهور یک ساعت درست است اما ما یک سؤال مطرح نکردیم بلکه سؤالاتی را مطرح کردیم که می‌بایست هر کدام را در جای خود وقت لازم را شامل می‌شد.

   ** انتقاد زارعی از اخطارهای مکرر نمایندگان به سخنان احمدی‌نژاد

در ادامه نیز علی‌اصغر زارعی نماینده مردم تهران در تذکری با استناد به بند ۱۱ ماده ۲۳ آئین‌نامه داخلی مجلس اظهار داشت: بنده پیش‌بینی می‌کردم که بعد از پاسخ‌های آقای احمدی‌نژاد نمایندگان مکرراً خواستار بیان تذکر و اخطار باشند.

زارعی بر همین اساس با تاکید بر اینکه ممکن است ما هم همه پاسخ‌های رئیس جمهور را نپسندیم، گفت:‌ مطابق آیین‌نامه داخلی مجلس طرح سوال از رئیس جمهور در صحن علنی مطرح شده و رئیس جمهور در صحن علنی حضور یافته و به این سوالات پاسخ گفته است.

وی در خاتمه از رئیس مجلس خواست که برای کنترل مجلس  و ادامه ندادن این موضوعات به نمایندگان تذکر دهد.

علی لاریجانی در پاسخ به تذکر زارعی گفت:‌ ما از نمایندگان درخواست کرده‌ایم که این موضوع را ادامه ندهند و آنرا خاتمه دهند چرا‌که طرح سوال از رئیس جمهور در جلسه مطرح شد و به اتمام رسید.

   ** مسعودی: از پاسخ‌های احمدی‌نژاد قانع نشدیم/ لاریجانی: لزومی ندارد قضاوت کنیم

غلامحسین مسعودی‌ریحان نماینده مردم اهر و هریس نیز در اخطاری با استناد به اصول ۸۸ و ۱۲۳ قانون اساسی از لاریجانی در خصوص قانع کننده بودن یا نبودن پاسخ‌های احمدی‌نژاد درخصوص پرسش‌ها سوال کرد که لاریجانی نیز پاسخ داد: طبق آیین‌نامه داخلی مجلس ما برای قضاوت در این زمینه وظیفه‌ای نداریم و لزومی ندارد که قضاوت کنیم.

مسعودی ریحان با تاکید بر اینکه قضاوت در این زمینه لازم است، گفت: روشن است که مسئول اجرای این امور کیست، از شما آقای لاریجانی انتظار بود وقتی رئیس جمهور می‌گوید تمام قوانین در کشور اجرایی می‌شود، می‌گفتید چه قوانینی را اجرا نکرده‌اند و شما به قوه قضاییه فرستادید و یا چند قانون را آقای رئیس جمهور ابلاغ نکرده و رئیس مجلس اقدام به ابلاغ آنان کرده است.

رئیس مجلس در پاسخ به این تذکر نماینده اهر و هریس گفت:‌ طبق آیین‌نامه داخلی مجلس ما وظیفه‌ای برای قضاوت در این زمینه نداریم.

   ** مصباحی مقدم: رئیس جمهور سؤالات نمایندگان را تحریف کرد

حجت‌الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم نماینده مردم تهران نیز با استناد به اصل 88 قانون اساسی طی اخطاری با بیان اینکه آیین‌نامه داخلی مجلس به رئیس‌جمهور اجازه طرح سؤال از نمایندگان را نداده است از اجازه لاریجانی به احمدی‌نژاد برای طرح سؤال از نمایندگان انتقاد کرد و گفت: رئیس‌جمهور حق سؤال از نمایندگان را نداشت و باید به سؤالات مجلس پاسخ می‌گفت.

مصباحی مقدم با بیان اینکه رئیس‌جمهور در پاسخ به سؤالات نمایندگان، سؤالات را تحریف کرد افزود: در بحث یارانه‌ها آقای رئیس‌جمهور گفتند مجلس قانون یارانه‌ها را تأیید کرده است در حالی که ما اصل قانون را تأیید کرده‌ایم نه عدم پرداخت درآمد را به بخش تولید.

نماینده مردم تهران در مجلس ضمن درخواست از علی لاریجانی برای مأموریت به گروهی برای پاسخگویی حقوقی به این اظهارات رئیس‌جمهور درباره پاسخ احمدی‌نژاد به 11روز خانه‌نشینی نیز گفت: آقای احمدی‌نژاد در پاسخ به سؤال نمایندگان درباره حکم رهبری حرف دیگری زدند در حالیکه می‌توانستند بگویند بنده مطیع رهبری هستم و آنجا (اجرای حکم رهبری درباره ابقای مصلحی) اشتباه کرده‌ام.

علی لاریجانی در پاسخ به تذکر مصباحی‌مقدم گفت: رئیس‌جمهور از بنده درباره انتقاد از نمایندگان سؤال کردند که بنده هم گفتم اگر درباره موضوع باشد اشکالی ندارد وی که برای چندمین بار خواستار توقف تذکر و اخطارهای نمایندگان می‌شد گفت که رئیس‌جمهور طبق قانون به سؤالات نمایندگان پاسخ گفته است اما اینکه ممکن است برخی‌ها قانع نشده باشند بحث دیگری است.

   ** نورا: زمانی که احمدی‌نژاد لیسانس نداشت من دکترا داشتم

همچنین عباسعلی نورا نماینده مردم زابل در اخطاری با استناد به اصول ۶۷ و ۷۷ قانون اساسی گفت‌: رئیس جمهور در جریان پاسخ به پرسش‌ها در مواردی خارج از دستور بحث کرد و غیرمستقیم قانون‌گریزی را به برخی از نمایندگان نسبت داد و به شکل به ما توهین کرد، ‌زمانی که آقای احمدی‌نژاد لیسانس نداشت بنده دکترا داشتم آیا بیان سخنی مانند فشار دادن شاسی و گرفتن فوق‌لیسانس از سوی ریئس جمهور در مجلس، پذیرفتنی است.

لاریجانی در پاسخ به سخن نورا گفت: این سخن خوبی نبود.

نماینده زابل در خانه ملت در بخش دیگری از سخنانش گفت:‌آقای رئیس جمهور به طور غیرمستقیم هم شورای نگهبان، هم قوه قضاییه و هم مجمع تشخیص مصلحت نظام را زیر سوال برد،‌آیا این پذیرفتنی است؟ آیا نباید رئیس مجلس در برابر رئیس جمهور به این سخنان احمدی‌نژاد پاسخ می‌داد؟!

رئیس مجلس نیز در پاسخ به این اخطار نماینده زابل گفت: ما در اینجا مامور به قضاوت درباره سخنان رئیس جمهور نیستیم، سوال در منظر عمومی مطرح و پاسخ‌های آقای احمدی‌نژاد نیز در منظر عمومی نیز داده شد، البته برخی ایرادات بیان شده توسط نمایندگان درست است اما سیستم آیین‌نامه این است که ما در مجلس قضاوتی در این زمینه نداشته باشیم.

   ** لاریجانی: مجلس جایگاه استفاده از کلمات "شاسی و ماسی" نیست

کاظم جلالی نماینده مردم شاهرود در اخطاری با استناد به اصول ۸۸ و ۱۲۲ قانون اساسی و در تذکری با استناد به بند ۱۱ ماده ۲۳ آیین نامه داخلی با بیان اینکه لازم است آسیب شناسی نسبت به این جلسه انجام شود، تصریح کرد: برای بررسی طرح سوال از رئیس جمهور در مجلس مشکل آیین‌نامه‌ای وجود دارد که این مشکل باید با ارجاع به کمیسیون مربوطه برطرف شود اما در جریان رسیدگی به این طرح، ‌مسائلی در مجلس مطرح شد که باید به این مسائل پاسخ داده شود و جملات کوتاه آقای لاریجانی کفایت نمی‌کند.

کاظم جلالی در بخش دیگری از سخنانش با ذکر این نکته که بالاخره جمعی از نمایندگان یا معاونت قوانین مجلس باید پاسخ دقیق و متقنی به صحبت‌های رئیس جمهور آماده کنند و ارائه دهند،‌ یادآور‌ شد: مسائلی در این  جلسه مطرح شد که می‌تواند انعکاس وسیعی درباره مجلس داشته باشد و باید به این موضوعات پاسخ دقیقی داده شود.

لاریجانی در پاسخ جلالی گفت: باید بگویم که کسی با فشار دادن شاسی فوق لیسانس نمی‌شود.

نماینده شاهرود در خانه ملت نیز به لاریجانی گفت: براساس سوگندی که یاد کردید باید از جایگاه مجلس دفاع کنید و پاسخ منطقی و مقبولی به رئیس جمهور بدهید.

رئیس مجلس نیز در پاسخ به جلالی گفت: ‌قوانین مصوب مجلس با حضور کارشناسان دولت و غیره مشخص می‌شود اما اگر هم قانونی نقص داشته باشد، کسی نباید بگوید که آنرا اجرا نمی‌کنم و این موضوع دال بر عدم اجرا نیست.در مسائل دیگر هم به کار بردن کلمات دیگر مانند «شاسی و ماسی» در مجلس درست نبود و جایگاه استفاده از این کلمات مجلس نیست.

رئیس مجلس همچنین گفت:‌ مجلس هیچ‌وقت تصویب نکرده که اگر کسی نماینده مجلس شود، فوق لیسانس می‌شود و برای نمایندگان مجلس هم در این حد قابل قبول است و مدرکی به کسی نمی‌دهند و آقایان اشتباه فهمیدند.

* نطق‌های میان دستور خانه‌ملتی‌ها

    ** امیدوار رضایی: عینک‌ جناحی و قبیله‌ای را از چشم برداریم

امیدوار رضایی نماینده مردم مسجد سلیمان در نطقی میان دستور در صحن علنی مجلس با اشاره به اینکه انتخابات با تمام فراز و نشیب‌ها و به لطف خداوند و همت مردم هوشمند که در لبیک به ندای رهبر معظم انقلاب پای صندوق‌های رأی حاضر شدند، برگزار شد، اظهار داشت: این حضور پرشور یک بار دیگر صداقت، پاکی، فروتنی و باورهای عمیق دینی و انقلابی ملت با فضیلت را به نمایش گذاشت و آشفتگی را به اردوگاه دشمن کشانید.

رضایی تصریح کرد: حیف که برخی با افکار پوسیده و شیطانی و برخلاف نظر رهبری، این جبهه مقدس ایران اسلامی در مقابل سلطه‌گران غرب را به مبارزه کاندیداهای داخلی تبدیل کرده و فریاد شادی از پیروزی افراد مورد علاقه خودشان بر رقبا و کنایه، تحقیر و تخریب را پیشه گرفتند که این خواست دشمن است.

رضایی در پایان خاطرنشان کرد: عزیزان قدر این ملت را بدانید و عینک‌های جناحی و قبیله‌ای را از چشم بردارید و عینک انقلاب ‌اسلامی که همه ملت را به عدالت، مهربانی و مثبت‌اندیشی می‌بیند، بر چشم بزنید و دوباره با شست‌وشوی چشم‌ها همدلی و گذشت را در فضای مقدس ایران بگسترانید و سال جهاد اقتصادی را به دهه جهاد علمی و اقتصادی تبدیل کنید و بدانید که امام، شهدا، رهبری و این ملت بی‌نظیر انتظار به حقی دارند که جهادگونه در هر جایگاه و مقامی که هستیم به وظیفه خود عمل کنیم.

   ** رنجبرزاده: مغز استکبار و صهیونیسم جهانی "پوک" است

اکبر رنجبرزاده نماینده مردم اسدآباد در مجلس در نطقی میان دستور در صحن علنی مجلس اظهار داشت:  نقشه راه انتخابات توسط مقام عظمی ولایت ترسیم و تدوین شده بود و همه ملت عزیز ایران یکپارچه و یک صدا در پشت سر رهبری تا پای جان ایستادند و لبیک‌گویان برای پاسخ به فرمان مقام معظم رهبری پای صندوق‌های رأی حاضر شدند و افتخار دیگری را به افتخارات نظام جمهوری اسلامی ایران افزودند.

وی ادامه داد: پیام محکمی که این انتخابات برای جهانیان داشت این بود که بین امت و امام پیوند ناگسستنی وجود دارد و این کشور همواره با نشاط‌تر از روزهای گذشته در حرکت است و همواره مسیر رشد و بالندگی خود را طی می‌کند و امواج پیچیده استکبار به صخره محکم این نظام می‌کوبد و برمی‌گردد، ولی مغز پوک استکبار و صهیونیسم جهانی به خود نمی‌آید و همواره در تقابل با این نظام، در ترسیم طرح‌های پیچیده به سر می‌برد.

   ** گروسی: برخی مسئولان برای اجرای پروژه‌های عمرانی "لاک‌پشتی" حرکت می‌کنند

حسین گروسی نماینده مردم شهریار در مجلس ظهر امروز طی نطق میان‌دستور در صحن علنی مجلس با تشکر از حضور پرشور مردم در انتخابات ۱۲ اسفند، اظهار داشت: این حضور که در مقطع زمانی بسیار حساس علی‌رغم میل قدرت‌های استکباری و رسانه‌ها و سایت‌های خارجی به وقوع پیوست، قلب دوستان و رهبر معظم انقلاب را شاد و دشمنان کشور را مأیوس کرد و این حضور پرشور فرصت و فضای جدیدی را در عرصه‌های بین‌المللی و دیپلماسی برای ما ایجاد کرد لذا تمام کاندیداها اگر با نیت الهی به عرصه انتخابات آماده باشند، قطعا برنده میدان هستند.

وی با طرح این سؤال که چرا برخی مسئولین به جای تمرکز کامل قوای جسمی و فکری برای اجرای پروژه‌های عمرانی و ... نوعاً تعطیلند و یا حرکت لاک‌پشتی دارند، گفت: مشکلات بسیاری در این مناطق وجود دارد که مسئولین نه تنها آنها را رفع نمی‌کنند، بلکه مصوبات سفرهای هیئت دولت به این مناطق را پشت گوش انداخته‌اند.

   ** احمدی‌بیغش: عاقبت بخیری در گرو اطاعت محض از ولی فقیه است

همچنین محمود احمدی‌بیغش نماینده مردم شازند در مجلس نیز طی نطقی میان‌دستور در صحن علنی مجلس با تشکر از حضور پرشور مردم در انتخابات ۱۲ اسفند، با اشاره به رد صلاحیتش از سوی شورای نگهبان اظهار داشت: شورای نگهبان دارای جایگاه قانونی است و من نیز به حرمت اطاعت محض از مقام معظم رهبری و قانون اساسی به این شورا احترام می‌گذارم، هرچند این تصمیم به مذاق من خوش نیامد.

این نماینده مجلس با بیان اینکه دفاع ما از دولت، دفاع از کلیات دولت بوده است، گفت: ما هیچگاه از اشخاص دفاع نکردیم؛ در سال گذشته به اتفاق چندین تن از نمایندگان خدمت مقام معظم رهبری رسیدیم و طی جلسه‌ای دو ساعته با ایشان سؤالات مختلفی طرح شد، از جمله اینکه تکلیف ما در قبال دفاع از دولت چیست؟

احمدی بیغش بر همین اساس یادآور شد: مقام معظم رهبری در پاسخ ما فرمودند "دولت ما دولت اسلامی است و من هم علاقمندم" حالا خودتان قضاوت کنید که ما چه باید می‌کردیم. آیا باید دفاع می کردیم یا دفاع نمی‌کردیم.

این عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در پایان سخنان خود تأکید کرد: همه شما شاهدید که من از بدو ورود به مجلس هشتم تا امروز یک موضع داشته‌ام و هیچگاه به خاطر مصالحی و یا مصلحت شخصی از مواضع خودم که دفاع از مقام معظم رهبری و اصول انقلاب بوده است، منحرف نشده‌ام که به عنوان مثال جبهه‌گیری‌های من مقابل جریان فتنه و انحراف همه سند است.

   ** لاهوتی: سؤالاتی که امروز مطرح شد دغدغه عده‌ زیادی بود

در پایان مهرداد لاهوتی نماینده مردم لنگرود طی نطق میان‌دستور در صحن علنی مجلس با بیان اینکه 12 اسفند امسال بهاری بود که نوید آینده روشنی را می‌دهد، اظهار داشت: حضور گسترده مردم هوشمند و فهیم ایران در انتخابات نماد روشنی از مردم‌سالاری دینی و اعتماد مردم به نظام جمهوری اسلامی ایران است.

وی با اشاره به طرح سؤال از رئیس‌جمهور که صبح امروز در صحن علنی مجلس بررسی شد، گفت: مهم حضور آقای رئیس‌جمهور در مجلس بود تا به دغدغه‌های نمایندگان پاسخ بدهند که این موضوع انجام شد، هرچند که دوستان بر روی نحوه پاسخ دادن و نوع مطالبی که عنوان شد، حساسیت‌هایی داشتند که این ناشی از مشکلاتی بود که در آیین‌نامه وجود داشت.

لاهوتی با بیان اینکه مطالبی که امروز سؤال‌کننده مطرح کرد، دغدغه عده‌ زیادی بود، گفت: نیاز است تا این موضوع با اراده مجلس و عنایت رئیس‌جمهور حل شود. 

* بررسی طرح کسب جواز عضویت بازنشستگان در فدراسیون‌ها

   ** توکلی (طراح): پیشکسوتان ورزشی باید امکان عضویت در فدراسیون‌ها را داشته باشند

همچنین احمد توکلی نماینده مردم تهران طی سخنانی به عنوان طراح طرح کسب جواز عضویت بازنشستگان در فدراسیون‌ها و هیئت‌های رسمی و کمیته ملی المپیک، اظهار داشت: اخیرا در انتخابات فدراسیون فوتبال مسائلی پیش آمد که شبهه‌ای را ایجاد می‌کرد مبنی بر امکان دخالت فیفا در امور ورزشی البته این شبهه خیلی قوی نیست و بایستی امکان عضویت پیشکسوتان ورزشی که از تجربه بالایی برخوردارند، در فدراسیون‌ها و هیئت‌های ورزشی فراهم شود تا بتوانند در هدایت قابلیت‌های ورزشی حضور داشته باشند.

نماینده تهران در خانه ملت با ذکر این نکته که فوریت این طرح برای آن است که آن احتمال را خنثی کند، گفت: اگر اشکالی هم در جزئیات وجود داشته باشد، می‌توانیم آنها را برطرف کنیم.

   ** نظرات موافقان و مخالفان

علی اصغر یوسف‌نژاد نماینده مردم ساری در مجلس نیز طی سخنانی در مخالفت با فوریت طرح کسب جواز عضویت بازنشستگان در فدراسیون‌ها و هیئت‌های رسمی و کمیته ملی المپیک، اظهار داشت: ما می‌خواهیم نهادی را که به عنوان یک نهاد عمومی غیردولتی بوده و قبلا در قوانین مختلف به عنوان دستگاه در نظر می‌گرفتیم به خاطر برخی مشکلات خاصی که در فدراسیون فوتبال ایجاد شده، تغییر دهیم.

یوسف نژاد با بیان اینکه این استثناپذیری با قانون نویسی منافات دارد، تصریح کرد: پیامدهای منفی این طرح بسیار بیشتر است و به نظر می‌رسد بهتر است برای این موضوع از تحصیل کرده‌های جوان در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی که جویای کار هستند و بیکاراند استفاده کنیم و فضا را برای بازنشستگان باز نکنیم.

* در ادامه این جلسه علیرضا دهقان نماینده ایذه و باغ‌ملک نیز به بیان توضیحاتی در موافقت با فوریت طرح کسب جواز عضویت بازنشستگان در فدراسیون‌ها و هیئت‌های رسمی و کمیته ملی المپیک پرداخت و اظهار داشت: ما به دنبال افراد نیستیم و ما می‌خواهیم قانون تصویب کنیم برای رفع موانع از سر راه و ما کاری با افراد نداریم.

دهقان همچنین با انتقاد از سخنان یوسف نژاد، گفت: شما در همه زمینه‌ها برای حضور، صحبت می‌کنید اما در اینجا سخنی از علت عدم داشتن فوریت طرح مذکور بیان نکردید.

* مخالفت مجلس با فوریت طرح کسب جواز عضویت بازنشستگان در فدراسیون‌ها

نمایندگان مجلس پس از استماع این سخنان با یک فوریت طرح کسب جواز عضویت بازنشستگان در فدراسیون‌ها و هیئت‌های رسمی و کمیته ملی المپیک مخالفت کردند.

وکلای ملت با 56 رای موافق، 74 رای مخالف و 33 رای ممتنع از 194 نماینده حاضر در جلسه به یک فوریت طرح مذکور رای مثبت ندادند که بر این اساس رسیدگی به این طرح به صورت عادی در مجلس انجام می‌شود.

در صورت تصویب طرح نهایی مذکور بازنشستگان عرصه ورزش می‌توانند هدایت قابلیت‌های ورزشی را بر عهده گیرند.

محمدرضا باهنر نایب رئیس اول مجلس که در غیاب لاریجانی ریاست ساعتی از جلسه علنی را بر عهده داشت، پس از عدم تصویب فوریت طرح مذکور، گفت: خود دولت می‌تواند با تمهیداتی این مشکل را حل کند و منتظر مصوبه مجلس نماند.

* نمایندگان مجلس ماده 15 قانون وزارت نفت را به کمیسیون انرژی ارجاع دادند

مجلسی ها در ادامه بررسی طرح قانون وزارت نفت تصمیم گرفتند که ماده 15 از این قانون جهت بررسی و اصلاح به کمیسیون ارجاع شود.

در ماده 15 آمده بود صندوق‌های بازنشستگی، پس‌انداز و رفاه کارکنان وزارت نفت و شرکت‌های تابعه به طور مستقل تشکیل و مطابق اساسنامه خود اداره می‌شوند. اعمال نظارت بر منابع مالی و دارایی‌های این صندوق‌ها برعهده وزارت نفت، کارکنان رسمی شاغل و بازنشسته وزارت نفت و شرکت‌های تابعه از نظر کسورات بازنشستگی، بیمه، پس‌انداز و امور رفاهی تابع صندوق‌های مزبور می‌باشند.

بعد از قرائت این ماده در صحن علنی مجلس محمدرضا باهنر نایب رئیس مجلس اصل این ماده را به رای گذاشت که نمایندگان مجلس با 76 رای موافق، 40 رای مخالف و 25 رای ممتنع با اصل آن مخالفت کردند.

باهنر بر همین اساس حذف این ماده را هم به رای مجلس گذاشت که نمایندگان مجلس این بار هم با 97 رای موافق، 23 رای مخالف و 25 رای ممتنع با حذف آن مخالفت کردند و باهنر این ماده جهت بررسی و اظهار مجدد به کمیسیون تخصصی ارجاع داد.

* نادران: مرتضوی منصوب شود وزیر را استیضاح می‌کنیم

همچنین الیاس نادران نماینده مردم تهران طی تذکری در صحن علنی مجلس اظهار داشت:‌ مدتهاست که بحث انتصاب آقای سعید مرتضوی به ریاست سازمان تامین اجتماعی از طرف وزیر کار،‌ تعاون و امور اجتماعی مطرح است لذا با توجه به اینکه خبرها به ما رسیده که بعدازظهر قرار است مرتضوی منصوب شود ومجلس تا ۱۵ فروردین جلسه ندارد ما امروز صبح امضاهای استیضاح وزیر را گرفتیم.

نادران خطاب به باهنر ادامه داد:‌ ما خدمت شما هم گفتیم و شما گفتید که فعلا استیضاح را تقدیم نکنید تا ۱۵ فروردین صبر کنید؛ ما به احترام هیات‌رئیسه صبر می‌کنیم ولی استدعا داریم که اگر مرتضوی در ایام تعطیلات منصوب شد اجازه دهید که ۱۵ فروردین این استیضاح را تقدیم و در مدت قانونی هم استیضاح انجام شود.

باهنر در پاسخ به تذکر نادران گفت: شما می‌خواستید اطلاع رسانی‌ کنید؛‌ من متوجه اخطار نشدم، اگر شما امروز هم تقدیم کرده بودید طبق قانون حق داشتید امروز یا جلسه بعد اعلام وصول کنید. اما در حال حاضر نه کسی آمده نه کسی رفته؛‌ نه شما تقدیم کردید و نه ما اعلام کرده‌ایم و اگر شما می‌خواستید اطلاع رسانی کنید خیلی ممنونیم.

* باهنر: نمایندگان مواظب خودشان باشند

محمدرضا باهنر نائب رئیس مجلس در پایان جلسه علنی امروز ضمن تبریک پیشاپیش به نمایندگان برای فرا رسیدن عید نوروز گفت:‌ عید نوروز موقعیت مناسبی است تا رقابت‌های انتخاباتی به رفاقت تبدیل شود و افرادی که رای آورده‌اند، و افرادی که رای نیاورده‌اند، با هم مراوده و رفاقت کنند البته به جز افرادی که به مرحله دوم می‌روند که البته آنها هم با رفیق هستند.

وی به نمایندگان توصیه کرد در ایام نوروز مواظب خودشان باشند و گفت: آمار تصادفات در کشور کاهش پیدا کرده و امیدواریم که ناجا و مسئولین انتظامی که کارنامه خوبی داشتند، تعطیلات امسال نیز عملکرد خوبی از خود به جای بگذارند.

* شوخی رسایی با باهنر/ "انشاءلله در دور دوم رأی نیاوری"

بعد از اینکه محمدرضا باهنر نائب‌رئیس مجلس زنگ پایان آخرین جلسه علنی مجلس را به صدا درآورد و گفت که انشالله به شرط حیات جلسه بعدی مجلس 15فروردین برگزار می‌شود، حجت‌الاسلام رسایی خطاب به وی گفت: انشالله که در دور دوم رأی نیاوری.

‌این مسأله با خنده باهنر همراه شد‌ البته امیدوار رضایی در واکشن به اظهارنظر رسایی گفت که معلوم شد که رقابت‌ها چطور به رفاقت تبدیل شده است.

چهارشنبه بیست و چهارم اسفند 1390 |

 

بهره‌برداری از مجتمع توان‌یابان مهر در تبریز

بهره‌برداری از مجتمع توان‌یابان مهر در تبریز

با حضور شهردار تبریز، اعضای شورای اسلامی شهر، مدیران و اعضای تشکل‌های معلولان استان و به همت شهرداری منطقه یک ساختمان توان‌یابان استان با نام مجتمع مهر به بهره‌برداری رسید.

  به نقل از روابط عمومی شهرداری تبریز،دكترداودبهرا شهردار منطقه یک تبریز در آیین بهره‌برداری از این ساختمان طی سخنانی احداث این ساختمان ویژه برای تشکل‌های معلولان و کم‌توانان حرکتی را در راستای عمل به فرامین و تأکیدات شهردار تبریز اعلام کرد.

وی خاطرنشان کرد: مجتمع مهر در فضایی به وسعت 250 متر مربع با هفت اتاق مجزا برای استقرار و فعالیت انجمن‌ها و تشکل‌های معلولان استان و ارائه خدمات مناسب به این قشر توسط شهرداری منطقه یک احداث شده و در اختیار تشکل‌های مذکور قرار گرفته است.

شهردار منطقه یک تبریز در ادامه با اشاره به دیگر طرح‌ها و برنامه‌های در دست اجرای این منطقه خاطرنشان کرد: تملک مسیرگشایی خیابان آخر‌ایده‌لو، مسیرگشایی 24 متری بازارچه سیلاب، مسیرگشایی یوسف‌آباد 45 متری شهید رجایی، مسیرگشایی خیابان شهید قره‌باغی، تملک و مسیرگشایی بیلانکوه، احداث پل عابرگذر مکانیزه مقابل بهزیستی، مسیر دور برگردان میدان ‌چایی، تقاطع غیر هم‌سطح ایده‌لو، فاز دوم مجتمع تجاری و پارکینگ ولی‌عصر، پله‌گذاری محلات کم‌برخوردار و چندین پروژه دیگر از سوی شهرداری منطقه یک در حال اجرا است که در آینده نزدیک مورد بهره‌برداری قرار خواهند گرفت.

دكتربهرا از تلاش‌ها و مساعدت‌های شهردار تبریز و اعضای شورای اسلامی شهر در احداث این مجتمع و طرح‌های عمرانی منطقه یک قدردانی کرد.

با حضور شهردار تبریز، اعضای شورای اسلامی شهر، مدیران و اعضای تشکل‌های معلولان استان و به همت شهرداری منطقه یک ساختمان توان‌یابان استان با نام مجتمع مهر به بهره‌برداری رسید.


نماینده مردم تبریز:
حضور حماسی مردم در انتخابات استکبار را به چالش کشیده است                                                     علیرضا منادی نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو گفت: بی‌تردید پیروز اصلی انتخابات مجلس نهم مقام معظم رهبری بود و در مرحله بعد، حضور حماسی مردم، استکبار جهانی را با چالش روبه‌رو کرد.

خبرگزاری فارس: حضور حماسی مردم در انتخابات استکبار را به چالش کشیده است

 علیرضا منادی عصر امروز با حضور در فرمانداری شهرستان تبریز از تلاش‌های دست‌اندرکاران امر در برگزاری مطلوب انتخابات مجلس نهم قدردانی کرد.

وی اظهار کرد: حضور مردم در واقع یک حضور الهی بود و فرامین مقام معظم رهبری جرقه حضور تاریخی مردم را در پای صندوق‌های رای متبلور ساخت و الگوی بدیع و بی‌نظیر از نفوذ رهبری را در جامعه متجلی کرد.

منادی با بیان اینکه مردم، تحریم‌ها را با رای خود به تحقیر دشمن تبدیل کردند، افزود: مردم هر وقت احساس خطر می‌کنند در وسط میدان حاضرند و اتفاقی که در 12 اسفند رخ داد تمام معادلات دشمن را به هم ریخت.

وی ادامه داد: تکلیف ما با رای و انتخاب مردم زیاد می‌شود و مردم از ما کار بیشتری طلب دارند و این امر، کار مضاعف از طرف نمایندگان می‌طلبد.

منادی با اشاره به ترکیب مناسب مجلس نهم گفت: دو نفر اول از نمایندگان راه یافته در دور اول به مجلس از حوزه تبریز، آذرشهر و اسکو، از نمایندگان کارآمد و تاثیرگذار مجلس بوده و اکثریت ترکیب مابقی که در دور دوم رقابت خواهند داشت تا حدودی توانمند و کارآمد نشان می‌دهد. 

منادی همچنین تصریح کرد: حضور نماینده کاندیداها در شعب اخذ رای، هرگونه تقلب احتمالی و خدشه بر انتخابات را از بین می‌برد.

محمود چمنی فرماندار تبریز نیز در این دیدار گفت: حال و هوای تبلیغات انتخابات مجلس ثابت کرد که جال و جنجال ستادهای تبلیغاتی کاندیداها بر رای مردم تاثیرگذار نیست و شور و شعور مردم بر احساسات غلبه دارد.

وی صداقت در عمل و توجه به مسائل عموم مردم را در اولویت توجه مردم، مهم ارزیابی کرد و گفت: حضور غرورانگیز ملت حماسه‌ساز ایران اسلامی در انتخابات روز 12 اسفند ماه،‌ با وجود توطئه‌های چند ماهه استکبار جهانی، با حضور فراگیر و امیدآفرین خود در پای صندوق‌های رأی، حماسه دیگری را آفرید و همانگونه که مقام معظم رهبری پیش‌بینی کرده بودند، سیلی سخت دیگری بر چهره استکبار جهانی نواخت.


براساس یک پژوهش جدید پزشکی
نور خورشید خطر ابتلای کودکان به اختلالات روانی را کاهش می دهد

یک پژوهش جدید پزشکی در انگلیس نشان می دهد قرار گرفتن کودکان در معرض نور خورشید به عنوان منبع اصلی ویتامین D خطر ابتلای آنها به اختلالات روانی و عقلی را کاهش می دهد.

خبرگزاری فارس: نور خورشید خطر ابتلای کودکان به اختلالات روانی را کاهش می دهد

محققان دانشگاه بریستول انگلیس براساس پژوهش خود گفتند: کودکان دچار کمبود ویتامین D بیشتر از همسن و سالان خود دچار حملات افسردگی می شوند.
این محققان افزودند: احتمال ابتلا به حملات افسردگی یا اختلالات روانی در بین کودکانی که در معرض اشعه خورشید بیشتری قرار دارند، کمتر از 10 درصد است.
این پژوهش 2700 کودک 9 تا 13 ساله را درخصوص رابطه بین میزان قرار گرفتن در معرض نور خوشید و حملات افسردگی و اختلالات روانی مورد بحث و بررسی قرار داد.
محققان سطح ویتامین D را در بدن این کودکان اندازه گیری کردند و دریافتند: کودکان دچار کمبود ویتامین D بیشتر از کودکان برخوردار از سطح باثبات این ویتامین درخون خود، در معرض حملات افسردگی و اختلالات روانی و عقلی قرار دارند.
نور خورشید به همراه ماهی و اسیدهای چرب اومگا 3 منابع سرشار ویتامین D هستند.
ویتامین D یکی از ویتامین ‌های لازم برای بدن و محلول در چربی است که به رشد و استحکام استخوان ‏ها از طریق کنترل تعادل کلسیم و فسفر کمک می‌کند.
این ویتامین با ایجاد افزایش جذب فسفر و کلسیم از روده‌ها و کاهش دفع از کلیه، به متابولیسم استخوان‌ها کمک می‌ کند و همچنین از طریق ترجمه ژن های هسته سلول به رشد سلول کمک می نماید.
۱۰ تا ۲۰ دقیقه ماندن زیر نور آفتاب، نیاز روزانه بدن انسان به این ویتامین را تامین می‌کند.
کمبود این ویتامین همچنین باعث پوکی استخوان در کهنسالی می‌ شود.


پژوهشگران آمریکایی دریافتند
ارتباط نور خورشید با سکته مغزی

تحقیقات جدید در آمریکا نشان داد خطر ابتلا به سکته های مغزی در افرادی که به میزان کمتری در معرض نور خورشید قرار دارند، بیشتر است.

خبرگزاری فارس: ارتباط نور خورشید با سکته مغزی

 به نقل از پایگاه خبری "هلس دی نیوز" آمریکا، این تحقیقات حاکی است: میزان نور خورشیدی که به بدن می رسد، درصد احتمال ابتلا به سکته های مغزی را مشخص می کند.

پژوهشگران دانشگاه آلاباما در جریان تحقیقات خود از 30 هزار فرد بالای 45 سال دریافتند: کسانی که به میزان کمی در معرض نور خورشید قرار دارند، یک برابر و نیم بیشتر از دیگران در معرض خطر ابتلا به سکته های مغزی قرار دارند.

این پژوهشگران همچنین دریافتند کسانی که در مناطق سردتر زندگی می کنند خطر ابتلای آنها به سکته های مغزی بیشتر است.

خانم لسلی مک لور مسئول این تحقیقات گفت: ما هنوز به طور مشخص رابطه بین نور خورشید و سکته های مغزی را نمی دانیم. فرضیه های زیادی مطرح است اما حقیقتا هنوز مکانیزم پس پرده آن را نمی دانیم.

تحقیقات دیگری نیز نشان داده است که استفاده بیشتر از ویتامین D خطر ابتلا به سکته های مغزی را به میزان 11 درصد کاهش می دهد.

منبع اصلی دریافت این ویتامین بجز منابع گیاهی مثل غلات و حیوانی مثل ماهی ساردین و شیر، نور آفتاب است به طوری که ۱۰ تا ۲۰ دقیقه ماندن در زیر نور آفتاب، نیاز روزانه بدن انسان به این ویتامین را تامین می‌کند.

ویتامین D چندین نقش کلیدی در بدن دارد و از همه مهمتر کمک به جذب مواد معدنی کلسیم و فسفر از غذا است.

کمبود این ویتامین همچنین باعث پوکی استخوان در کهنسالی می‌شود.

چهارشنبه بیست و چهارم اسفند 1390 |

 

اولين‌هاي صنعت چاپ ايران

اولين‌هاي صنعت چاپ ايران
 دوره قاجاريه زمان ورود مدرنیته به ایران است. سفر سفرا و گردشگران خارجی به كشورمان و حضور ایشان در دربار قاجار باعث گسیل شدن ایلچیان ایرانی به ممالك خارجی و در نهایت سفرهای متعدد شاهان و درباریان به اروپا شد.

 این تبادلات كه از دربار شاه‌عباس اول (حكومت) آغاز شده بود در دوره قاجار شدت گرفت.

با این حال اگر هدف از ارتباط با غرب در دوره صفوی استفاده از دستاوردها و به سود دو كشور بود، در دوره قاجار بیشتر جنبه تفریحی و تشریفاتی داشت و تنها باعث ورود مظاهر مدرنیته به ایران گردید؛ مظاهری كه از بنیان تهی بودند و تنها با دیده متعجب تحسین ناظران ایرانی نگریسته شدند.

سال‌ها طول كشید تا افرادی بتوانند ریشه‌‌های فكری جامعه‌مدنی مدرن را دریابند و آن را به شكل از هم گسیخته و دست و پا شكسته به ایران وارد كنند.

شاید عباس میرزا، نايب‌السلطنه فتحعلی‌شاه (حكومت)، نخستین كسی بود كه به نیاز درك بنیان فكری، تجربیات و دستاوردهای تكنیكی و نظامی غرب پی برد. گسیل كردن دانشجویان ایرانی به روسیه و انگلیس و واردات بسیاری از صنایع غربی به تبریز نشانی از این تفكر پیشرو برای بهره گیری از تجارب ممالك دیگر است ؛ این در حالی كه فتحعلی‌شاه در پایتخت در رویای حكومت افسانه ای هزار و یك شبی خود بود و از حال و آینده كشور و كشورداری بی خبر. یكی از محصولات تلاش‌‌های عباس میرزا ورود صنعت چاپ به ایران بود.

اولین چاپخانه سربی در ایران در شهر تبریز داير گردید و نخستین كتابی كه توسط این چاپخانه منتشر شد رساله جهادیه تألیف میرزا عیسی قائم‌مقام اول (۱۱۶۷‌‌ـ‌۱۲۳۷؟ق‌.) بود.

این كتاب سال 1233 ق. توسط محمدعلی بن محمدحسین آشتیانی به چاپ رسیده است.

در ترقیمه كتاب چنین آمده است: قد تم‌ الكتاب‌‌الجهادیه علی ید اضعف العباد محمدعلی بن حاجی محمدحسین الاشتیانی المأمور بعمل الطبع من الدوله العلیه القاجاریه فی دارالانطباع الواقعه فی بلده تبریز بتاریخ خمس و عشرین شهر رمضان المبارك سنه ۱۲۳۳ هجریه.

این رساله بعد از حمله روس‌ها به ایران در زمان فتحعلی‌شاه و ولیعهدی عباس میرزا توسط قائم‌مقام فراهانی وزیر نوشته شده و شامل فتاوی روحانیون درباره جهاد با روس (جنگ دوم روس و ایران) است.

در كتاب تاریخ چاپ و چاپخانه در ایران تألیف حسین میرزای گلپایگانی (تهران: گلشن، 1375: 11) چنین نوشته شده است: اولین كتاب یا رساله‌ای كه در چاپخانه میرزا زین‌العابدین تبریزی به چاپ رسیده است فتح‌نامه نام داشت و آن را میرزا عیسی قائم‌مقام فراهانی نوشته بود.

این كتاب از جنگی سخن می‌گوید كه در سال ۱۲۲۷ ق. میان دولت‌‌های ایران و روس روی داد و بالاخره هم با صلح‌نامه گلستان به پایان رسید.

او از رساله جهادیه به عنوان دومین كتاب یاد می‌كند. مجتبی مینوی در مقاله «اولین كاروان معرفت» (یغما، ش هشتم، س ششم، ۱۳۳۲، ۳۱۵‌‌ـ‌۳۱۶) می‌نویسد: نمی‌دانم كه رساله جهادیه همان فتح‌نامه است یا كتاب دیگری می‌باشد.

میرزا محمدعلی‌خان تربیت در مقاله «تاریخ مطبعه و مطبوعات ایران» (تعلیم و تربیت، ش یازدهم، س چهارم، ۱۳۱۳، ۶۵۹) می‌نویسد میرزا عیسی قائم‌مقام بزرگ كه در تاریخ ۱۲۳۸ ق. در تبریز مرحوم شده است دو رساله كوچك و بزرگ دارد كه در آن تواریخ راجع به جهاد تألیف فرموده‌اند.

مقصود تربیت از دو رساله شاید همان دو نسخه رساله جهادیه باشد كه در دو تاریخ ۱۲۳۳ و ۱۲۳۴ قمری به چاپ رسیده است.

در فهرست الذریعه و خانبابا مشار از هر دو رساله فتح‌نامه و جهادیه نام برده شده است. با این حال به نظر می‌رسد كتاب فتح‌نامه و رساله جهادیه یكی است، چرا كه در آن دوره وانفسای جنگ و شكست از روسیه فتحی واقع نشده بود كه فتح‌نامه‌ای تألیف شود.

كتاب در ۸۶ صفحه به چاپ رسیده و ابعاد آن 152× 208 میلی‌متر است. همچنین متن كتاب در جدول، در 13 سطر و ابعاد 100×145 میلی متر نوشته شده است.

محدودیت‌‌های تكنیكی كه باعث سختی كار و عدم استفاده از تزیینات و تصاویر در كتاب‌ها می‌شد سبب توجه بیشتر به چاپ سنگی شد

زیر بعضی سطور خط كشی و در برخی موارد كلماتی با شنگرف اضافه و در صفحات ۳، ۵، ۲۳، ۲۵ و ۲۷ نام‌های فتحعلی‌شاه و شاهزاده عباس میرزا به آب زر نوشته شده است. كتاب شماره صفحه یا برگ ندارد و دارای راده است.

چاپچی این كتاب محمدعلی بن‌حاجی محمدحسین آشتیانی است كه بسیاری، از جمله شهلا بابازاده در كتاب خود با عنوان تاریخ چاپ در ایران (تهران: طهوری، 1378)، او را از شاگردان میرزا زین‌العابدین تبریزی دانسته‌اند. 

با این حال باید دانست كه تا سال 1234 ق. یعنی مصادف با چاپ دومین كتاب چاپی ایران ـ كه باز هم رساله جهادیه میرزا قائم‌مقام بود ـ نامی از میرزا زین‌العابدین تبریزی در میان نیست.

او رساله جهادیه 1234 ق. را منتشر می كند و بعد به دستور فتحعلی‌شاه به تهران كوچ كرد و با حمایت مالی منوچهر خان گرجی، ملقب به معتمدالدوله ، چاپخانه چاپ سربی تهران را پایه‌ریزی كرد. شاگردان او از جمله عبدالكریم، رستم علی و محمدعلی طهرانی توانستند راه او را در تهران ادامه دهند.

شاگرد دیگر او، عبدالرزاق اصفهانی نیز با حمایت معتمدالدوله چاپخانه‌ای در اصفهان و همدان تاسیس كرد. آخرین تولیدات شناسایی شده چاپخانه تبریز بوستان سعدی به سال 1246ق. چاپخانه‌‌های تهران طوفان البكاء به سال 1275 ق. و چاپخانه اصفهان محرق القلوب به سال 48‌‌ـ‌1247 ق. است.

پس از این، دوران چاپ سربی در ایران پایان می یابد و برای چندین دهه چاپ سنگی به تنها شیوه چاپ در ایران تبدیل می شود.

دلایل مختلفی باعث از رونق افتادن چاپ كتاب به شیوه سربی در ایران شد. نخست، ایرانیان كه سالیان سال با خطوط پر پیچ و خم نسخه‌‌های خطی محشور بودند، چندان علاقه ای به خطوط منظم نسخ در كتاب‌‌های چاپ سربی نشان ندادند.

دوم، محدودیت‌‌های تكنیكی كه باعث سختی كار و عدم استفاده از تزیینات و تصاویر در كتاب‌ها می‌شد سبب توجه بیشتر به چاپ سنگی شد. چاپچیان تلاش‌‌هایی برای استفاده از تصویر در كتاب‌‌های چاپ سربی انجام دادند.

نخستین كتاب مصور چاپ سربی مختارنامه است كه سال 1261 ق. به چاپ رسید. تصاویر این كتاب به شیوه گراوور چوبی چاپ شده‌اند.

چند طوفان البكاء مصور نیز به شیوه چاپ سربی طبع شد كه تصاویر چاپ سنگی داشت. كتاب‌‌های سربی بعد از چاپ متن به چاپخانه سنگی منتقل می‌شدند تا مابقی فرآیند چاپ در آنجا انجام شود. این دشواری‌ها منسوخ شدن چاپ سربی از سال 1275 ق. در ایران را در پی داشت.

چاپ سنگی در ایران بسیار پیشتر كار خود را آغاز كرده بود. باز هم با حمایت عباس میرزا اولین چاپخانه چاپ سنگی در تبریز احداث شد.

گرچه درباره اولین كسی كه چاپ سنگی را به ایران وارد كرد اختلاف نظر وجود دارد و «شگلووا» نام فردی به نام الله‌وردی، از فرستادگان عباس میرزا ذكر می كند كه حدود سال 1237 ق. در تفلیس به فراگیری صنعت چاپ سنگی مشغول بوده ولی آنچه ما اكنون به آن مطمئنیم، ورود صنعت چاپ توسط میرزا صالح شیرزای است. نخستین كتابی كه در چاپخانه او به چاپ رسید قرآن مجید به سال 1249 ق. است.

مشخصات این قرآن به شرح زیر است:
قرآن؛ تبريز؛ 1249 ق.؛ قطع رقعي؛ 14 سطر؛ كاتب: محمدحسين ابن ميرزا محمد التبريزي؛ ناشر: محمدصالح ابن حاجي باقر‌خان شيرازي. محل نگهداري: تهران؛ مجموعه خصوصي.

درباره این قرآن گمانه زنی‌‌های زیادی وجود داشت؛ چرا كه همه محققان با استناد به انجامه زادالمعاد 1251 ق. كه در چاپخانه میرزا صالح چاپ شده و در آن ذكری از طبع قرآن شده بود حدس‌‌هایی درباره زمان چاپ كتاب می زنند. انجامه قرآن كه مشابه انجامه زادالمعاد است، تاريخ 1249 ق. را دارد و كاتب آن نيز همان كاتب ‌زادالمعاد است.

از آنجا كه مراحل چاپ دومين كتاب چاپ سنگي 15 ماه به درازا كشيده، مي‌توان احتمال داد مدت زمان چاپ كتاب نخست نيز در همين حدود يا حتي طولاني‌تر بوده است، پس احتمالا نخستين مطبعه چاپ سنگي حدود سال 1248 ق. به تبريز وارد شده است. در فاصله چاپ دو كتاب، عباس ميرزا، كه حامي چاپ كتاب در تبريز بود، در تاريخ دهم جمادي‌الثاني 1249 ق. و فتحعلی‌شاه به تاريخ 19جمادي ‌الثاني1250 ق. وفات كردند.


چهارشنبه بیست و چهارم اسفند 1390 |

 

قصد تخريب رئيس جمهور را نداريم


قصد تخريب رئيس جمهور را نداريم
طراح طرح سؤال از رئیس جمهور در تشریح 10 سوال نمایندگان از رئيس قوه مجريه، تخریب رئیس جمهور که خدمات زیادی داشته، را کار آسانی ندانست و گفت:تصور اینکه سؤال کنندگان قصد تخریب رئیس جمهور را دارند، یک تصور بدبینانه است.وي با خواندن جمله‌اي از حضرت امير در نهج البلاغه ادامه داد؛«خدایا تو می‌دانی که آنچه ما انجام دادیم رقابت در کسب قدرت و یا برای نیل به متاع دنیا نبود.»

علی مطهری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی به عنوان طراح طرح سؤال از رئیس جمهور طی سخنانی در خانه اظهار داشت: از جناب آقای رئیس جمهور به خاطر تشریف فرمایی به مجلس شورای اسلامی تشکر می‌کنم و مایل بودم که مطلب را به صورت خطابی بیان کنم ولی چون فرصت خیلی کم است و برای اینکه به همه سؤالات برسیم و مطلب هم دقیق‌تر باشد، من متنی را آماده کرده‌ام که از روی همین متن قرائت می‌کنم.

نماینده مردم تهران ادامه داد: خدا را سپاسگذاریم که توفیق انجام یکی از وظایف نمایندگی یعنی سؤال از رئیس جمهور را برای اولین بار در عمر نظام جمهوری اسلامی ایران به مجلس هشتم عطا کرد تا دنیا بداند که مردم سالاری موجود در ایران اسلامی یک مردم‌سالاری واقعی است و نه مصنوعی.

مطهری گفت: از آقای احمدی‌نژاد که با روی باز برای پاسخ به سؤال 79 نفر از نمایندگان امروز به صحن علنی مجلس آمده‌اند، صمیمانه سپاسگزاریم و امیدواریم نتیجه این پرسش و پاسخ که در منظر مردم صورت می‌گیرد، و در معرض قضاوت آنهاست، یک گام به پیش در جهت حل مشکلات اقتصادی، فرهنگی و سیاسی ملت بزرگ ایران باشد و مجلس و دولت دل مردم و رهبر عزیز انقلاب را شاد کنند.

نماینده مردم تهران خاطرنشان کرد: سؤال از رئیس جمهور برای آن است که به جای آنکه مجلس و دولت از طریق رسانه‌ها با هم مجادله کنند، رو در رو مسائل‌شان را بیان کنند و مردم نیز بشنوند؛ تصور اینکه سؤال کنندگان قصد تخریب رئیس جمهور را دارند، یک تصور بدبینانه است چراکه تخریب رئیس جمهور که خدمات زیادی داشته، از جمله پافشاری بر حق مسلم ملت ایران در انرژی هسته‌ای، مقاومت در برابر زورگویی‌های صهیونیست‌ها در مجامع بین‌المللی و رسیدگی به مناطق محروم کشور، تخریب چنین مقامی کار آسانی نیست.

وی گفت: اصولا مسئله بزرگتر از آن است که به اشخاص مربوط باشد بلکه مربوط به آینده انقلاب اسلامی و از بین بردن زمینه انحراف از قانون است.

مطهری اظهار داشت: در واقع آنچه تخریب و مفتضح می‌شود، دشمن است اما پرسش ما نمایندگان از آقای رئیس جمهور این است که چرا در مواردی برخلاف قانون عمل شده است و چند مصداق هم برای این سؤال ذکر کرده‌ایم.

نماینده مردم تهران افزود: چرا قانون تسهیلات ارزی برای متروی تهران و کلانشهرها و حمل و نقل عمومی سایر شهرها با وجود نیاز مبرم این شهرها به روان سازی ترافیک و با وجود اینکه اصلاح قیمت حامل‌های انرژی موجب افزایش 30 درصدی استفاده از مترو شده است، ابلاغ و اجرا نشد.

نماینده تهران گفت: آقای رئیس جمهور در تاریخ 20 مرداد 89 طی مصاحبه‌ای گفتند در یک مورد دیگر مجلس 2 میلیارد دلار برای مترو تصویب کرد؛ ما اصلا این را قانون نمی‌دانیم نه اینکه قانون می‌دانیم و ابلاغ می‌کنیم و در نهایت این موضوع ابلاغ و اجرا نشد.

مطهری اظهار داشت: استدلال جناب رئیس جمهور این است که چون طرح تسهیلات ارزی بر خلاف اصل 75 قانون اساسی است، بار مالی برای دولت دارد و از ابتدا در مجلس قابل طرح نبود و مخالفت شورای نگهبان با مصوبه مجلس مؤید این مطلب است؛ در حالی که اصل 112 قانون اساسی که در بازنگری قانون اساسی در سال 68 اضافه شد، به صراحت این اختیار را به مجلس داده است که اگر مصلحت ملزمه‌ای را تشخیص داد، با علم به اینکه شورای نگهبان ایراد اساسی به مصوبه وارد می‌کند، طرح خود را مطرح و تصویب کند و پس از ایراد شورای نگهبان نیز بر مصوبه خود اصرار بورزد تا به مجمع تشخیص مصلحت نظام برود و در آنجا داوری شود.

مطهری اظهار داشت:اگر مجمع تشخیص مصحلت مورد نظر را تشخیص داد و مصوبه مجلس را تائید کرد، آنگاه تبدیل به قانون شده و لازم‌الاجراست.

مطهری ادامه داد:‌ مجلس به دلیل آلودگی شدید هوای تهران و کلانشهرها به طوری که سالانه بیش از 4 هزار نفر جان خود را به سبب آلودگی هوا از دست می‌دهند و نیز به دلیل افزایش بهای حامل‌های انرژی که لاجرم موجب افزایش هزینه رفت و آمد مردم می‌شود، تصمیم به پیشبرد سریع‌تر سامانه‌های مترو و حمل و نقل عمومی کشور گرفت، با علم به اینکه ممکن است شورای نگهبان مصوبه او را رد کند اما مصلحت اقتضا می‌کرد که در مصوبه خود اصرار بورزد تا تبدیل به قانون شود.

وی گفت: تشخیص این که مصوبه قانون هست یا نه، با رئیس دولت نیست و وی صرفا باید مصوبه‌ای را که مراحل قانونی خود را طی کرده اجرا کند هر چند آن را قبول نداشته باشد، ‌البته ممکن است دولت بر اساس قوانین قبلی کمک‌های خوبی به متروی تهران و کلانشهرها کرده باشد ولی بحث در قانون تسهیلات ارزی است که اجرا نشده است.

مطهری با اشاره به اين كه نگاهی به برخورد دولت با این قانون نشان می‌دهد که از ابتدا اراده‌ای برای اجرای آن در کار نبوده است‌،گفت: ارسال اصلاحیه‌ جداول لایحه بودجه 89 یا ارائه متمم بودجه در سال 89 از جمله اقداماتی بوده که دولت می‌توانسته برای اجرای این قانون انجام دهد و انجام نداده است.

وی گفت:‌همچنین با توجه به اینکه مفاد این قانون تسهیلات بوده است، دولت می‌توانست مبلغ را به صورت تدریجی پرداخت کند.

نماینده مردم تهران اظهار داشت: با نرخ رشد اقتصادی سال‌های 88 و 89 آیا ممکن است یک میلیون و 600 هزار شغل در سال 89 ایجاد شده باشد؛ بر اساس آمار اعلام شده توسط وزیر تعاون در کمیسیون برنامه و بودجه خالص فرصت شغلی ایجاد شده در 5 سال برنامه چهارم توسعه یک میلیون و 76 هزار و 454 است و با توجه به این عدد و نرخ رشد اقتصادی سال‌های 88 و 89 یعنی 3.7 و 5 دهم درصد و نیز نسبت مستقیم نرخ رشد اقتصادی با ایجاد اشتغال امکان ایجاد یک میلیون و 600 هزار شغل تنها در سال 89 کاملا منتفی بوده و یگان استناد ایشان ثبت اطلاعات مربوط به فرصت‌های شغلی بوده که در سامانه رصد ذکر شده بود که بر اساس آمارهای اعلام شده از سوی استانداری‌ها انجام گرفته است.

چالشي به‌نام تعيين مزد كارگران
 تعيين حداقل دستمزد كارگران هر ساله در ماه‌هاي پاياني سال به بحثي چالش‌برانگيز بين تشكل‌هاي كارگري و كارفرمايي تبديل مي‌شود و هر گروه با ارائه دلايلي درصدد است تا از منافع بخش خود حمايت كند.

اين در حالي است كه دولت به عنوان شريك سوم تلاش مي‌كند تصميمات به گونه‌اي باشد كه رضايت هر دو گروه جلب شود.

در چنين شرايطي، تاكنون براي تعيين حداقل دستمزد كارگران در سال آينده سه نشست در شوراي عالي كار برگزار شده است، اما به دليل اختلاف‌نظر گروه‌هاي كارفرمايي و كارگري اين جلسات دستاوردي نداشته و قرار است امروز در چهارمين نشست، اين موضوع جمع‌بندي شود.

در اين ميان، گروهي از كارگران مطرح مي‌كنند كه مسائل كارفرمايان و ناتواني آنها در بهبود وضعيت توليد به دليل بكارگيري روش‌هايي نادرست براي كاهش هزينه‌ها، ناتواني آنها در تامين مواد اوليه، نوسانات نرخ ارز و مسائلي از اين دست به تعيين حداقل دستمزدهاي نامناسب براي آنها در شوراي عالي كار منجر مي‌شود و چنين اقدامي به هيچ‌وجه منطقي نيست.

از سوي ديگر، كارفرمايان به دلايلي مانند عدم حمايت كافي دولت از توليد و تحقق نيافتن وعده‌هاي داده شده در رابطه با يارانه‌هاي توليد، تامين نشدن سرمايه در گردش واحدها و همچنين نوسانات نرخ ارز در ماه‌هاي گذشته تاكيد دارند كه توان هيچ‌گونه افزايشي را در حداقل دستمزدها براي سال 91 ندارند.

آنچه مسلم است افزايش شكاف بين درآمدها و هزينه‌هاي كارگران در سال‌هاي گذشته، تقاضاي جامعه كارگري براي بهبود و تقويت حقوق و دستمزدها را افزايش داده است و از سوي ديگر نيز كارفرمايان با به اجرا درآمدن قانون هدفمندي يارانه‌ها و نبود فضاي مناسب كسب و كار و تورم بالا در كشور با مشكلات بسياري دست و پنجه نرم مي‌كنند.

اكنون تنها راهكار رهايي از اين وضعيت بهبود شرايط اقتصادي است و لازم است دولت با انضباط مالي، اتخاذ سياست‌هاي درست پولي و مالي و كوچك‌سازي بدنه دولت و حمايت واقعي از بخش توليد، اقتصاد كشور را به سمتي بكشاند كه نرخ تورم در كشور تك‌رقمي شود و با افزايش ارزش پول ملي علاوه بر افزايش قدرت خريد كارگران ، توان مالي بنگاه‌ها نيز براي تامين معيشت كارگران افزايش يابد. تنها در اين صورت است كه چالش هميشگي گروه‌هاي كارگري و كارفرمايي كه فعاليت آنها لازم و ملزوم يكديگر است حل مي‌شود.

چهارشنبه بیست و چهارم اسفند 1390 |

 

حوادث در 4شنبه سوري

                                                                      حوادث در

 
خبرگزاری فارس: 4000 آتش نشان ایمنی شب چهارشنبه آخر سال را بر عهده دارند

دختربچه‌ای هفت ساله و پسر نوجوان 15ساله‌ای به دلیل انفجار مواد محترقه آسیب دیدند.

خبرگزاری فارس: آسیب شدید دختر ۷ ساله بر اثر انفجار مواد محترقه
وقوع 144 حادثه و آتش‌سوزی

 144 حادثه و آتش سوزی گوناگون در چهارشنبه سوری امسال رخ داده است.

خبرگزاری فارس: وقوع 144 حادثه و آتش‌سوزی تاکنون
انفجار مواد محترقه دو مجروح دیگر بر جای گذاشت

 انفجار مواد محترقه در خانه مسکونی موجب مجروح شدن دو نفر از اعضای این خانواده شد.


وقوع ۲۸۸ حادثه و آتش‌سوزی در چهارشنبه آخر سال

 ۲۸۸ حادثه و آتش‌سوزی گوناگون در چهارشنبه سوری امسال رخ داده است.

خبرگزاری فارس: وقوع ۲۸۸ حادثه و آتش‌سوزی در چهارشنبه آخر سال


چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری ایمن,چهارشنبه سوری در تهران,چهارشنبه سوری کاریکاتور,عکس چهارشنبه سوری,وسایل چهارشنبه سوری,حوادث چهارشنبه سوری,مراسم چهارشنبه سوری,لوازم چهارشنبه سوری,جشن چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری در در شاهنامه فردوسی,زردی من از تو، سرخی تو از من,پیشینه چهارشنبه سوری,تاریخچه چهارشنبه سوری, آیین های چهارشنبه سوری,آجیل مشگل‌گشای چهارشنبه سوری,رسم فال گوشی در چهارشنبه سوری,رسم قاشق زنی در چهارشنبه سوری,شکستن کوزه در چهارشنبه سوری,رسم شال انداختن در چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری در شهرهای گوناگون,چهارشنبه سوری در اصفهان,چهارشنبه سوری در تبریز,چهارشنبه سوزی,عکس های چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری ایمن,چهارشنبه سوری در تهران,چهارشنبه سوری کاریکاتور,عکس چهارشنبه سوری,وسایل چهارشنبه سوری,حوادث چهارشنبه سوری,مراسم چهارشنبه سوری,لوازم چهارشنبه سوری,جشن چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری در در شاهنامه فردوسی,زردی من از تو، سرخی تو از من,پیشینه چهارشنبه سوری,تاریخچه چهارشنبه سوری, آیین های چهارشنبه سوری,آجیل مشگل‌گشای چهارشنبه سوری,رسم فال گوشی در چهارشنبه سوری,رسم قاشق زنی در چهارشنبه سوری,شکستن کوزه در چهارشنبه سوری,رسم شال انداختن در چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری در شهرهای گوناگون,چهارشنبه سوری در اصفهان,چهارشنبه سوری در تبریز,چهارشنبه سوزی,عکس های چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری ایمن,چهارشنبه سوری در تهران,چهارشنبه سوری کاریکاتور,عکس چهارشنبه سوری,وسایل چهارشنبه سوری,حوادث چهارشنبه سوری,مراسم چهارشنبه سوری,لوازم چهارشنبه سوری,جشن چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری در در شاهنامه فردوسی,زردی من از تو، سرخی تو از من,پیشینه چهارشنبه سوری,تاریخچه چهارشنبه سوری, آیین های چهارشنبه سوری,آجیل مشگل‌گشای چهارشنبه سوری,رسم فال گوشی در چهارشنبه سوری,رسم قاشق زنی در چهارشنبه سوری,شکستن کوزه در چهارشنبه سوری,رسم شال انداختن در چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری در شهرهای گوناگون,چهارشنبه سوری در اصفهان,چهارشنبه سوری در تبریز,چهارشنبه سوزی,عکس های چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری ایمن,چهارشنبه سوری در تهران,چهارشنبه سوری کاریکاتور,عکس چهارشنبه سوری,وسایل چهارشنبه سوری,حوادث چهارشنبه سوری,مراسم چهارشنبه سوری,لوازم چهارشنبه سوری,جشن چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری در در شاهنامه فردوسی,زردی من از تو، سرخی تو از من,پیشینه چهارشنبه سوری,تاریخچه چهارشنبه سوری, آیین های چهارشنبه سوری,آجیل مشگل‌گشای چهارشنبه سوری,رسم فال گوشی در چهارشنبه سوری,رسم قاشق زنی در چهارشنبه سوری,شکستن کوزه در چهارشنبه سوری,رسم شال انداختن در چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری در شهرهای گوناگون,چهارشنبه سوری در اصفهان,چهارشنبه سوری در تبریز,چهارشنبه سوزی,عکس های چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری ایمن,چهارشنبه سوری در تهران,چهارشنبه سوری کاریکاتور,عکس چهارشنبه سوری,وسایل چهارشنبه سوری,حوادث چهارشنبه سوری,مراسم چهارشنبه سوری,لوازم چهارشنبه سوری,جشن چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری در در شاهنامه فردوسی,زردی من از تو، سرخی تو از من,پیشینه چهارشنبه سوری,تاریخچه چهارشنبه سوری, آیین های چهارشنبه سوری,آجیل مشگل‌گشای چهارشنبه سوری,رسم فال گوشی در چهارشنبه سوری,رسم قاشق زنی در چهارشنبه سوری,شکستن کوزه در چهارشنبه سوری,رسم شال انداختن در چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری در شهرهای گوناگون,چهارشنبه سوری در اصفهان,چهارشنبه سوری در تبریز,چهارشنبه سوزی,عکس های چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری ایمن,چهارشنبه سوری در تهران,چهارشنبه سوری کاریکاتور,عکس چهارشنبه سوری,وسایل چهارشنبه سوری,حوادث چهارشنبه سوری,مراسم چهارشنبه سوری,لوازم چهارشنبه سوری,جشن چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری در در شاهنامه فردوسی,زردی من از تو، سرخی تو از من,پیشینه چهارشنبه سوری,تاریخچه چهارشنبه سوری, آیین های چهارشنبه سوری,آجیل مشگل‌گشای چهارشنبه سوری,رسم فال گوشی در چهارشنبه سوری,رسم قاشق زنی در چهارشنبه سوری,شکستن کوزه در چهارشنبه سوری,رسم شال انداختن در چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری در شهرهای گوناگون,چهارشنبه سوری در اصفهان,چهارشنبه سوری در تبریز,چهارشنبه سوزی,عکس های چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری ایمن,چهارشنبه سوری در تهران,چهارشنبه سوری کاریکاتور,عکس چهارشنبه سوری,وسایل چهارشنبه سوری,حوادث چهارشنبه سوری,مراسم چهارشنبه سوری,لوازم چهارشنبه سوری,جشن چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری در در شاهنامه فردوسی,زردی من از تو، سرخی تو از من,پیشینه چهارشنبه سوری,تاریخچه چهارشنبه سوری, آیین های چهارشنبه سوری,آجیل مشگل‌گشای چهارشنبه سوری,رسم فال گوشی در چهارشنبه سوری,رسم قاشق زنی در چهارشنبه سوری,شکستن کوزه در چهارشنبه سوری,رسم شال انداختن در چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری در شهرهای گوناگون,چهارشنبه سوری در اصفهان,چهارشنبه سوری در تبریز,چهارشنبه سوزی,عکس های چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری ایمن,چهارشنبه سوری در تهران,چهارشنبه سوری کاریکاتور,عکس چهارشنبه سوری,وسایل چهارشنبه سوری,حوادث چهارشنبه سوری,مراسم چهارشنبه سوری,لوازم چهارشنبه سوری,جشن چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری در در شاهنامه فردوسی,زردی من از تو، سرخی تو از من,پیشینه چهارشنبه سوری,تاریخچه چهارشنبه سوری, آیین های چهارشنبه سوری,آجیل مشگل‌گشای چهارشنبه سوری,رسم فال گوشی در چهارشنبه سوری,رسم قاشق زنی در چهارشنبه سوری,شکستن کوزه در چهارشنبه سوری,رسم شال انداختن در چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری در شهرهای گوناگون,چهارشنبه سوری در اصفهان,چهارشنبه سوری در تبریز,چهارشنبه سوزی,عکس های چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری ایمن,چهارشنبه سوری در تهران,چهارشنبه سوری کاریکاتور,عکس چهارشنبه سوری,وسایل چهارشنبه سوری,حوادث چهارشنبه سوری,مراسم چهارشنبه سوری,لوازم چهارشنبه سوری,جشن چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری در در شاهنامه فردوسی,زردی من از تو، سرخی تو از من,پیشینه چهارشنبه سوری,تاریخچه چهارشنبه سوری, آیین های چهارشنبه سوری,آجیل مشگل‌گشای چهارشنبه سوری,رسم فال گوشی در چهارشنبه سوری,رسم قاشق زنی در چهارشنبه سوری,شکستن کوزه در چهارشنبه سوری,رسم شال انداختن در چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری در شهرهای گوناگون,چهارشنبه سوری در اصفهان,چهارشنبه سوری در تبریز,چهارشنبه سوزی,عکس های چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری ایمن,چهارشنبه سوری در تهران,چهارشنبه سوری کاریکاتور,عکس چهارشنبه سوری,وسایل چهارشنبه سوری,حوادث چهارشنبه سوری,مراسم چهارشنبه سوری,لوازم چهارشنبه سوری,جشن چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری در در شاهنامه فردوسی,زردی من از تو، سرخی تو از من,پیشینه چهارشنبه سوری,تاریخچه چهارشنبه سوری, آیین های چهارشنبه سوری,آجیل مشگل‌گشای چهارشنبه سوری,رسم فال گوشی در چهارشنبه سوری,رسم قاشق زنی در چهارشنبه سوری,شکستن کوزه در چهارشنبه سوری,رسم شال انداختن در چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری در شهرهای گوناگون,چهارشنبه سوری در اصفهان,چهارشنبه سوری در تبریز,چهارشنبه سوزی,عکس های چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری ایمن,چهارشنبه سوری در تهران,چهارشنبه سوری کاریکاتور,عکس چهارشنبه سوری,وسایل چهارشنبه سوری,حوادث چهارشنبه سوری,مراسم چهارشنبه سوری,لوازم چهارشنبه سوری,جشن چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری در در شاهنامه فردوسی,زردی من از تو، سرخی تو از من,پیشینه چهارشنبه سوری,تاریخچه چهارشنبه سوری, آیین های چهارشنبه سوری,آجیل مشگل‌گشای چهارشنبه سوری,رسم فال گوشی در چهارشنبه سوری,رسم قاشق زنی در چهارشنبه سوری,شکستن کوزه در چهارشنبه سوری,رسم شال انداختن در چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری در شهرهای گوناگون,چهارشنبه سوری در اصفهان,چهارشنبه سوری در تبریز,چهارشنبه سوزی,عکس های چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری ایمن,چهارشنبه سوری در تهران,چهارشنبه سوری کاریکاتور,عکس چهارشنبه سوری,وسایل چهارشنبه سوری,حوادث چهارشنبه سوری,مراسم چهارشنبه سوری,لوازم چهارشنبه سوری,جشن چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری در در شاهنامه فردوسی,زردی من از تو، سرخی تو از من,پیشینه چهارشنبه سوری,تاریخچه چهارشنبه سوری, آیین های چهارشنبه سوری,آجیل مشگل‌گشای چهارشنبه سوری,رسم فال گوشی در چهارشنبه سوری,رسم قاشق زنی در چهارشنبه سوری,شکستن کوزه در چهارشنبه سوری,رسم شال انداختن در چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری در شهرهای گوناگون,چهارشنبه سوری در اصفهان,چهارشنبه سوری در تبریز,چهارشنبه سوزی,عکس های چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری ایمن,چهارشنبه سوری در تهران,چهارشنبه سوری کاریکاتور,عکس چهارشنبه سوری,وسایل چهارشنبه سوری,حوادث چهارشنبه سوری,مراسم چهارشنبه سوری,لوازم چهارشنبه سوری,جشن چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری در در شاهنامه فردوسی,زردی من از تو، سرخی تو از من,پیشینه چهارشنبه سوری,تاریخچه چهارشنبه سوری, آیین های چهارشنبه سوری,آجیل مشگل‌گشای چهارشنبه سوری,رسم فال گوشی در چهارشنبه سوری,رسم قاشق زنی در چهارشنبه سوری,شکستن کوزه در چهارشنبه سوری,رسم شال انداختن در چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری در شهرهای گوناگون,چهارشنبه سوری در اصفهان,چهارشنبه سوری در تبریز,چهارشنبه سوزی,عکس های چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری ایمن,چهارشنبه سوری در تهران,چهارشنبه سوری کاریکاتور,عکس چهارشنبه سوری,وسایل چهارشنبه سوری,حوادث چهارشنبه سوری,مراسم چهارشنبه سوری,لوازم چهارشنبه سوری,جشن چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری در در شاهنامه فردوسی,زردی من از تو، سرخی تو از من,پیشینه چهارشنبه سوری,تاریخچه چهارشنبه سوری, آیین های چهارشنبه سوری,آجیل مشگل‌گشای چهارشنبه سوری,رسم فال گوشی در چهارشنبه سوری,رسم قاشق زنی در چهارشنبه سوری,شکستن کوزه در چهارشنبه سوری,رسم شال انداختن در چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری در شهرهای گوناگون,چهارشنبه سوری در اصفهان,چهارشنبه سوری در تبریز,چهارشنبه سوزی,عکس های چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری ایمن,چهارشنبه سوری در تهران,چهارشنبه سوری کاریکاتور,عکس چهارشنبه سوری,وسایل چهارشنبه سوری,حوادث چهارشنبه سوری,مراسم چهارشنبه سوری,لوازم چهارشنبه سوری,جشن چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری در در شاهنامه فردوسی,زردی من از تو، سرخی تو از من,پیشینه چهارشنبه سوری,تاریخچه چهارشنبه سوری, آیین های چهارشنبه سوری,آجیل مشگل‌گشای چهارشنبه سوری,رسم فال گوشی در چهارشنبه سوری,رسم قاشق زنی در چهارشنبه سوری,شکستن کوزه در چهارشنبه سوری,رسم شال انداختن در چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری در شهرهای گوناگون,چهارشنبه سوری در اصفهان,چهارشنبه سوری در تبریز,چهارشنبه سوزی,عکس های چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری ایمن,چهارشنبه سوری در تهران,چهارشنبه سوری کاریکاتور,عکس چهارشنبه سوری,وسایل چهارشنبه سوری,حوادث چهارشنبه سوری,مراسم چهارشنبه سوری,لوازم چهارشنبه سوری,جشن چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری در در شاهنامه فردوسی,زردی من از تو، سرخی تو از من,پیشینه چهارشنبه سوری,تاریخچه چهارشنبه سوری, آیین های چهارشنبه سوری,آجیل مشگل‌گشای چهارشنبه سوری,رسم فال گوشی در چهارشنبه سوری,رسم قاشق زنی در چهارشنبه سوری,شکستن کوزه در چهارشنبه سوری,رسم شال انداختن در چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری در شهرهای گوناگون,چهارشنبه سوری در اصفهان,چهارشنبه سوری در تبریز,چهارشنبه سوزی,عکس های چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری ایمن,چهارشنبه سوری در تهران,چهارشنبه سوری کاریکاتور,عکس چهارشنبه سوری,وسایل چهارشنبه سوری,حوادث چهارشنبه سوری,مراسم چهارشنبه سوری,لوازم چهارشنبه سوری,جشن چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری در در شاهنامه فردوسی,زردی من از تو، سرخی تو از من,پیشینه چهارشنبه سوری,تاریخچه چهارشنبه سوری, آیین های چهارشنبه سوری,آجیل مشگل‌گشای چهارشنبه سوری,رسم فال گوشی در چهارشنبه سوری,رسم قاشق زنی در چهارشنبه سوری,شکستن کوزه در چهارشنبه سوری,رسم شال انداختن در چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری در شهرهای گوناگون,چهارشنبه سوری در اصفهان,چهارشنبه سوری در تبریز,چهارشنبه سوزی,عکس های چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری ایمن,چهارشنبه سوری در تهران,چهارشنبه سوری کاریکاتور,عکس چهارشنبه سوری,وسایل چهارشنبه سوری,حوادث چهارشنبه سوری,مراسم چهارشنبه سوری,لوازم چهارشنبه سوری,جشن چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری در در شاهنامه فردوسی,زردی من از تو، سرخی تو از من,پیشینه چهارشنبه سوری,تاریخچه چهارشنبه سوری, آیین های چهارشنبه سوری,آجیل مشگل‌گشای چهارشنبه سوری,رسم فال گوشی در چهارشنبه سوری,رسم قاشق زنی در چهارشنبه سوری,شکستن کوزه در چهارشنبه سوری,رسم شال انداختن در چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری در شهرهای گوناگون,چهارشنبه سوری در اصفهان,چهارشنبه سوری در تبریز,چهارشنبه سوزی,عکس های چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری ایمن,چهارشنبه سوری در تهران,چهارشنبه سوری کاریکاتور,عکس چهارشنبه سوری,وسایل چهارشنبه سوری,حوادث چهارشنبه سوری,مراسم چهارشنبه سوری,لوازم چهارشنبه سوری,جشن چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری در در شاهنامه فردوسی,زردی من از تو، سرخی تو از من,پیشینه چهارشنبه سوری,تاریخچه چهارشنبه سوری, آیین های چهارشنبه سوری,آجیل مشگل‌گشای چهارشنبه سوری,رسم فال گوشی در چهارشنبه سوری,رسم قاشق زنی در چهارشنبه سوری,شکستن کوزه در چهارشنبه سوری,رسم شال انداختن در چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری در شهرهای گوناگون,چهارشنبه سوری در اصفهان,چهارشنبه سوری در تبریز,چهارشنبه سوزی,عکس های چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری ایمن,چهارشنبه سوری در تهران,چهارشنبه سوری کاریکاتور,عکس چهارشنبه سوری,وسایل چهارشنبه سوری,حوادث چهارشنبه سوری,مراسم چهارشنبه سوری,لوازم چهارشنبه سوری,جشن چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری در در شاهنامه فردوسی,زردی من از تو، سرخی تو از من,پیشینه چهارشنبه سوری,تاریخچه چهارشنبه سوری, آیین های چهارشنبه سوری,آجیل مشگل‌گشای چهارشنبه سوری,رسم فال گوشی در چهارشنبه سوری,رسم قاشق زنی در چهارشنبه سوری,شکستن کوزه در چهارشنبه سوری,رسم شال انداختن در چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری در شهرهای گوناگون,چهارشنبه سوری در اصفهان,چهارشنبه سوری در تبریز,چهارشنبه سوزی,عکس های چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری ایمن,چهارشنبه سوری در تهران,چهارشنبه سوری کاریکاتور,عکس چهارشنبه سوری,وسایل چهارشنبه سوری,حوادث چهارشنبه سوری,مراسم چهارشنبه سوری,لوازم چهارشنبه سوری,جشن چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری در در شاهنامه فردوسی,زردی من از تو، سرخی تو از من,پیشینه چهارشنبه سوری,تاریخچه چهارشنبه سوری, آیین های چهارشنبه سوری,آجیل مشگل‌گشای چهارشنبه سوری,رسم فال گوشی در چهارشنبه سوری,رسم قاشق زنی در چهارشنبه سوری,شکستن کوزه در چهارشنبه سوری,رسم شال انداختن در چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری در شهرهای گوناگون,چهارشنبه سوری در اصفهان,چهارشنبه سوری در تبریز,چهارشنبه سوزی,عکس های چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری ایمن,چهارشنبه سوری در تهران,چهارشنبه سوری کاریکاتور,عکس چهارشنبه سوری,وسایل چهارشنبه سوری,حوادث چهارشنبه سوری,مراسم چهارشنبه سوری,لوازم چهارشنبه سوری,جشن چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری در در شاهنامه فردوسی,زردی من از تو، سرخی تو از من,پیشینه چهارشنبه سوری,تاریخچه چهارشنبه سوری, آیین های چهارشنبه سوری,آجیل مشگل‌گشای چهارشنبه سوری,رسم فال گوشی در چهارشنبه سوری,رسم قاشق زنی در چهارشنبه سوری,شکستن کوزه در چهارشنبه سوری,رسم شال انداختن در چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری در شهرهای گوناگون,چهارشنبه سوری در اصفهان,چهارشنبه سوری در تبریز,چهارشنبه سوزی,عکس های چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری ایمن,چهارشنبه سوری در تهران,چهارشنبه سوری کاریکاتور,عکس چهارشنبه سوری,وسایل چهارشنبه سوری,حوادث چهارشنبه سوری,مراسم چهارشنبه سوری,لوازم چهارشنبه سوری,جشن چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری در در شاهنامه فردوسی,زردی من از تو، سرخی تو از من,پیشینه چهارشنبه سوری,تاریخچه چهارشنبه سوری, آیین های چهارشنبه سوری,آجیل مشگل‌گشای چهارشنبه سوری,رسم فال گوشی در چهارشنبه سوری,رسم قاشق زنی در چهارشنبه سوری,شکستن کوزه در چهارشنبه سوری,رسم شال انداختن در چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری در شهرهای گوناگون,چهارشنبه سوری در اصفهان,چهارشنبه سوری در تبریز,چهارشنبه سوزی,عکس های چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری ایمن,چهارشنبه سوری در تهران,چهارشنبه سوری کاریکاتور,عکس چهارشنبه سوری,وسایل چهارشنبه سوری,حوادث چهارشنبه سوری,مراسم چهارشنبه سوری,لوازم چهارشنبه سوری,جشن چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری در در شاهنامه فردوسی,زردی من از تو، سرخی تو از من,پیشینه چهارشنبه سوری,تاریخچه چهارشنبه سوری, آیین های چهارشنبه سوری,آجیل مشگل‌گشای چهارشنبه سوری,رسم فال گوشی در چهارشنبه سوری,رسم قاشق زنی در چهارشنبه سوری,شکستن کوزه در چهارشنبه سوری,رسم شال انداختن در چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری در شهرهای گوناگون,چهارشنبه سوری در اصفهان,چهارشنبه سوری در تبریز,چهارشنبه سوزی,عکس های چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری ایمن,چهارشنبه سوری در تهران,چهارشنبه سوری کاریکاتور,عکس چهارشنبه سوری,وسایل چهارشنبه سوری,حوادث چهارشنبه سوری,مراسم چهارشنبه سوری,لوازم چهارشنبه سوری,جشن چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری در در شاهنامه فردوسی,زردی من از تو، سرخی تو از من,پیشینه چهارشنبه سوری,تاریخچه چهارشنبه سوری, آیین های چهارشنبه سوری,آجیل مشگل‌گشای چهارشنبه سوری,رسم فال گوشی در چهارشنبه سوری,رسم قاشق زنی در چهارشنبه سوری,شکستن کوزه در چهارشنبه سوری,رسم شال انداختن در چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری در شهرهای گوناگون,چهارشنبه سوری در اصفهان,چهارشنبه سوری در تبریز,چهارشنبه سوزی,عکس های چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری ایمن,چهارشنبه سوری در تهران,چهارشنبه سوری کاریکاتور,عکس چهارشنبه سوری,وسایل چهارشنبه سوری,حوادث چهارشنبه سوری,مراسم چهارشنبه سوری,لوازم چهارشنبه سوری,جشن چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری در در شاهنامه فردوسی,زردی من از تو، سرخی تو از من,پیشینه چهارشنبه سوری,تاریخچه چهارشنبه سوری, آیین های چهارشنبه سوری,آجیل مشگل‌گشای چهارشنبه سوری,رسم فال گوشی در چهارشنبه سوری,رسم قاشق زنی در چهارشنبه سوری,شکستن کوزه در چهارشنبه سوری,رسم شال انداختن در چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری در شهرهای گوناگون,چهارشنبه سوری در اصفهان,چهارشنبه سوری در تبریز,چهارشنبه سوزی,عکس های چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری ایمن,چهارشنبه سوری در تهران,چهارشنبه سوری کاریکاتور,عکس چهارشنبه سوری,وسایل چهارشنبه سوری,حوادث چهارشنبه سوری,مراسم چهارشنبه سوری,لوازم چهارشنبه سوری,جشن چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری در در شاهنامه فردوسی,زردی من از تو، سرخی تو از من,پیشینه چهارشنبه سوری,تاریخچه چهارشنبه سوری, آیین های چهارشنبه سوری,آجیل مشگل‌گشای چهارشنبه سوری,رسم فال گوشی در چهارشنبه سوری,رسم قاشق زنی در چهارشنبه سوری,شکستن کوزه در چهارشنبه سوری,رسم شال انداختن در چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری در شهرهای گوناگون,چهارشنبه سوری در اصفهان,چهارشنبه سوری در تبریز,چهارشنبه سوزی,عکس های چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری ایمن,چهارشنبه سوری در تهران,چهارشنبه سوری کاریکاتور,عکس چهارشنبه سوری,وسایل چهارشنبه سوری,حوادث چهارشنبه سوری,مراسم چهارشنبه سوری,لوازم چهارشنبه سوری,جشن چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری در در شاهنامه فردوسی,زردی من از تو، سرخی تو از من,پیشینه چهارشنبه سوری,تاریخچه چهارشنبه سوری, آیین های چهارشنبه سوری,آجیل مشگل‌گشای چهارشنبه سوری,رسم فال گوشی در چهارشنبه سوری,رسم قاشق زنی در چهارشنبه سوری,شکستن کوزه در چهارشنبه سوری,رسم شال انداختن در چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری در شهرهای گوناگون,چهارشنبه سوری در اصفهان,چهارشنبه سوری در تبریز,چهارشنبه سوزی,عکس های چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری ایمن,چهارشنبه سوری در تهران,چهارشنبه سوری کاریکاتور,عکس چهارشنبه سوری,وسایل چهارشنبه سوری,حوادث چهارشنبه سوری,مراسم چهارشنبه سوری,لوازم چهارشنبه سوری,جشن چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری در در شاهنامه فردوسی,زردی من از تو، سرخی تو از من,پیشینه چهارشنبه سوری,تاریخچه چهارشنبه سوری, آیین های چهارشنبه سوری,آجیل مشگل‌گشای چهارشنبه سوری,رسم فال گوشی در چهارشنبه سوری,رسم قاشق زنی در چهارشنبه سوری,شکستن کوزه در چهارشنبه سوری,رسم شال انداختن در چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری در شهرهای گوناگون,چهارشنبه سوری در اصفهان,چهارشنبه سوری در تبریز,چهارشنبه سوزی,عکس های چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری ایمن,چهارشنبه سوری در تهران,چهارشنبه سوری کاریکاتور,عکس چهارشنبه سوری,وسایل چهارشنبه سوری,حوادث چهارشنبه سوری,مراسم چهارشنبه سوری,لوازم چهارشنبه سوری,جشن چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری در در شاهنامه فردوسی,زردی من از تو، سرخی تو از من,پیشینه چهارشنبه سوری,تاریخچه چهارشنبه سوری, آیین های چهارشنبه سوری,آجیل مشگل‌گشای چهارشنبه سوری,رسم فال گوشی در چهارشنبه سوری,رسم قاشق زنی در چهارشنبه سوری,شکستن کوزه در چهارشنبه سوری,رسم شال انداختن در چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری در شهرهای گوناگون,چهارشنبه سوری در اصفهان,چهارشنبه سوری در تبریز,چهارشنبه سوزی,عکس های چهارشنبه سوری,چهارشنبه سوری نام جشنی است که تغییر یافته مراسم باستانی پنج روز آخر سال به نام پنجه دزدیده یا اندرگاه است. این جشن برگرفته از آیین زرتشتی است که ایرانیان از ۱۷۰۰ سال پیش از میلاد تاکنون در پنج روز آخر هر سال، آن را با برافروختن آتش و جشن و شادی در کنار آن برگزار می‌کنند.

در گاه‌شماری زرتشتی یک سال شامل ۳۶۵ روز یا ۱۲ ماه است که هر کدام دقیقاً ۳۰ روز بوده و ۵ روز انتهایی سال جدا از ماه‌ها به‌حساب می‌آمده و «پنجه» نامیده‌می‌شود که البته در هر ۴ سال یک بار ۶ روز می‌شود. در این گاه‌شمار روزی به عنوان چهارشنبه و به طورکلی ۷ روز هفته وجود ندارد بلکه ۳۰ روز ماه و ۵ روز انتهای سال هرکدام با نام خاصی نام‌گذاری می‌شود. ایرانیان قبل حمله تازیان این ۵ روز آخر سال را با روشن کردن آتش جشن می‌گرفتند و بر این اعتقاد بودند که در این ۵ روز ارواح درگذشتگان به زمین سفر می‌کنند و با همراه خانواده‌هایشان و برای آنها برکت، دوستی و پاکی در سال آینده طلب خواهندکرد ولی بعد از حمله تازیان به دلیل مخالفت‌های آن روزگار در برپایی این مراسم ایرانیان روز چهارشنبه را که نزد اعراب نحس بوده را انتخاب کردند و آتش افروزی در این روز را با نحسی آن روز توجیه کردند.

در شاهنامه فردوسی اشاره‌هایی درباره بزم چهارشنبه‌ای در نزدیکی نوروز وجود دارد که نشان دهنده کهن بودن این جشن است. مراسم سنتی مربوط به این جشن ملی، از دیرباز در فرهنگ سنتی مردمان ایران زنده نگاه داشته شده‌است.

واژه «چهارشنبه‌سوری» از دو واژه چهارشنبه که نام یکی از روزهای هفته‌است و سوری که به معنی سرخ است ساخته شده‌است. آتش بزرگی تا صبح زود و برآمدن خورشید روشن نگه داشته می‌شود که این آتش معمولا در بعد از ظهر زمانی که مردم آتش روشن می‌کنند و از آن می‌پرند آغاز می‌شود و در زمان پریدن می‌خوانند: «زردی من از تو، سرخی تو از من» در واقع این جمله نشانگر یک تطهیر و پاک‌سازی مذهبی است که واژه «سوری» به معنی «سرخ» به آن اشاره دارد. به بیان دیگر شما خواهان آن هستید که آتش تمام رنگ پریدیگی و زردی، بیماری و مشکلات شما را بگیرد و بجای آن سرخی و گرمی و نیرو به شما بدهد. چهارشنبه‌سوری جشنی نیست که وابسته به دین افراد باشد و در میان پارسیان یهودی و مسلمان‏، ارمنی‏ها، ترک‏ها، کردها و زرتشتی‏ها رواج دارد. در حقیقت این جشن و نقش بارز آتش در آن به علت احترام گذاشتن به دین زرتشتی است.


البته مراسمی که امروزه برپا می‌شود به طوری کلی متفاوت با آن روزگار است چون از نظر زرتشتیان آتش نماد مقدسی است و پریدن از روی آن به نوعی بی‌احترامی به آن نماد تلقی می‌شود.جشن آتش در واقع پیش درآمد جشن نوروز است که نوید دهنده رسیدن بهار و تازه شدن طبیعت است.

 پیشینه
تصویری از یکی از دیوار نگاره‌های چهل‌ستون، متعلق به دوران صفویه که جشن و پایکوبی ایرانیان را در شب چهارشنبه‌سوری به تصویر کشیده‌است.جشن «سور» از گذشته بسیار دور در ایران مرسوم بوده‌است که جشنی ملی و مردمی است و «چهارشنبه سوری» نام گرفته‌است که طلایه‌دار نوروز است.
جشن سوری در ایران قدیم در یکی از ۵ روز آخر اسفندماه بر پا می‌گشت، چرا که ایرانیان شنبه و آدینه نداشتند و ماه را به هفته‌ها تقسیم نمی‌کردند؛ بلکه قبل از ورود اسلام به ایران هر سال ۱۲ ماه، و هر ماه ۳۰ روز بود که هر کدام از این ۳۰ روز نام مشخصی داشته‌است که به‌نام یکی از فرشتگان خوانده می‌شد. چون هرمزد روز، بهمن روز، اردی بهشت روز و غیره که پس از ورود اسلام به ایران تقسیمات هفته نیز به آن افزوده شد.
مختار ثقفی برای خونخواهی از عاملین واقعه کربلا، در شهر کوفه که بیشتر آنان ایرانی بوده‌اند از این فرصت سود برد و در زمان همین جشن که مصادف با چهارشنبه بود بسیاری از آنان را قصاص کرد.


برخی آیین‌های سوری
سال نو - کوزه نوایرانیان در شب چهارشنبه سوری کوزه‌های سفالی کهنه را بالای بام خانه برده، به‌زیر افکنده و آن‌ها را می‌شکستند و کوزهٔ نویی را جایگزین می‌ساختند. که این رسم اکنون نیز در برخی از مناطق ایران معمول است و بر این باورند که در طول سال بلاها و قضاهای بد در کوزه متراکم می‌گردد که با شکستن کوزه، آن بلاها دور خواهد شد.

آجیل مشگل‌گشای، چهارشنبه سوری
در گذشته پس ار پایان آتش‌افروزی، اهل خانه و خویشاوندان گرد هم می‌آمدند و آخرین دانه‌های نباتی مانند: تخم هندوانه، تخم کدو، پسته، فندق، بادام، نخود، تخم خربزه، گندم و شاهدانه را که از ذخیره زمستان باقی مانده بود، روی آتش مقدس بو داده و با نمک تبرک می‌کردند و می‌خوردند. آنان بر این باور بودند که هر کس از این معجون بخورد، نسبت به افراد دیگر مهربان‌تر می‌گردد و کینه و رشک از وی دور می‌گردد. امروزه اصطلاح نمک‌گیرشدن و نان و نمک کسی را خوردن و در حق وی خیانت نورزیدن، از همین باور سرچشمه گرفته‌است.

یكی از مراسم قابل توجه در شب چهارشنبه سوری و سایر مراسم زرتشتیان، فراهم آوردن آجیل مشكل گشاست. زرتشتیان به این آجیل هفت مغزینه لرك می‌گویند. این آجیل كه به آجیل گهنبار هم معروف است شامل هفت مغزینه یا میوه خشك است: پسته، بادام، سنجد، كشمش، گردو، انجیر و خرما كه گاهی در لابه‌لای این آجیل تكه‌های كوچك نبات و نارگیل هم دیده می‌شود. این آجیل در مراسم مختلف زرتشتیان از جمله: آفرین گان‌ها، گهنبارها، جشن‌خوانی، جشن‌نوزادی و در مراسم سدره پوشی و سایر اعیاد به مدعوین داده می‌شود

فال گوشی
فال‌گوشی و گره‌گشایییکی از رسم‌های چهارشنبه‌سوری است که در آن دختران جوان نیت می‌کنند، پشت دیواری می‌ایستند و به سخن رهگذران گوش فرامی‌دهند و سپس با تفسیر این سخنان پاسخ نیت خود را می‌گیرند.

 قاشق‌زنی
در این رسم دختران و پسران جوان، چادری بر سر و روی خود می‌کشند تا شناخته نشوند و به در خانهٔ دوستان و همسایگان خود می‌روند. صاحبخانه از صدای قاشق‌هایی که به کاسه‌ها می‌خورد به در خانه آمده و به کاسه‌های آنان آجیل چهارشنبه‌سوری، شیرینی، شکلات، نقل و پول می‌ریزد. دختران نیز امیدوارند زودتر به خانه بخت بروند.

شال انداختن
شال‌اندازی از دیگر مراسم شب سوری است که تاکنون اعتبار خود را در شهرها و روستاهای همدان و زنجان حفظ کرده‌است. پس از خاموشی آتش و کوزه‌شکستن و فالگوشی و گره‌گشایی و قاشق‌زنی جوانان نوبت به شال‌اندازی می‌رسد. جوانان چندین دستمال حریر و ابریشمی را به یکدیگر گره زده، از آن طنابی رنگین به بلندی سه متر می‌ساختند. آنگاه از راه پلکان خانه‌ها یا از روی دیوار، آنرا از روزنه دودکش وارد منزل می‌کنند و یک سر آن را خود در بالای بام در دست می‌گرفتند، آنگاه با چند سرفه بلند صاحبخانه را متوجه ورودشان می‌سازند. صاحبخانه که منتظر آویختن چنین شال‌هایی هستند، به محض مشاهده طناب رنگین، آنچه قبلاً آماده کرده، در گوشه شال می‌ریزند و گره‌ای بر آن زده، با یک تکان ملایم، صاحب شال را آگاه می‌سازند که هدیه سوری آماده‌است. آنگاه شال‌انداز شال را بالا می‌کشد. آنچه در شال است هم هدیه چهارشنبه سوری است و هم فال. اگر هدیه نان باشد آن نشانه نعمت است، اگر شیرینی نشانه شیرین کامی و شادمانی، انار نشانه کسرت اولاد در آینده و گردو نشان طول عمر، بادام و فندق نشانه استقامت و بردباری در برابر دشواری‌ها، کشمش نشانه پرآبی و پربارانی سال نو و اگر سکه نقره باشد نشانه سپیدبختی است
تبریز
آتش‌بازی و گره‌گشایی از قدیم معمول بوده‌است. آتش‌افروختن در این اواخر متداول شده‌است. آجیل و میوه خشک خوردن از ضروریات است و ترک نمی‌شود اگر دوست یا مهمان و تازه‌واردی داشته باشند باید حتماً شب چهارشنبه‌سوری خوانچه‌ای از آجیل و میوه خشک برای او بفرستند. در تبریز آب‌پاشی از بام خانه‌ها بر سر عابرین نیز رایج است که از آداب دوران ساسانیان بوده و هنوز در میان ارمنیان و زردشتیان ایران معمول است که در یکی از جشن‌های خود بر یکدیگر آب می‌ریزند.


چهارشنبه بیست و چهارم اسفند 1390 |

 

مروري بر تحولات داخلي و خارجي در سالي كه گذشت

مروري بر تحولات داخلي و خارجي در سالي كه گذشت
جهان اسلام در گذر از پيچ هاي تاريخيانگار همين ديروز بود كه نوروز 90 مزين به عنوان جهاد اقتصادي شد و گفتمان پيشرفت سرلوحه برنامه هايش را بر همت و تلاشي مضاعف بنا كرد. نخبگان و مسئولان دست به كار شدند. قرار بود طرح هدفمندي يارانه ها اجرا شود و همه مصرفان جراحي اقتصادي شوند. گفتند خبرهاي خوش هسته اي داريم و ده ها خبر خوشي كه بشود دل بيماران صعب العلاج را به دست آورد. علم و فناوري هم رتبه هاي خوبي گرفت و پايگاه هاي علمي جهاني براي مان كف زدند و تشويق مان كردند. كليد مسكن مهر مشكلات تعدادي از بي خانمان ها را حل كرد و نفت بوي گراني گرفت. عرصه فرهنگ و هنر هم اگرچه حاشيه هايي داشت اما وضعش چندان بد نبود و در دانشگاه ها دانشجويان هرروز بيشتر دلشان براي ثبت نام در رشته هسته اي تنگ مي شد. دانشگاه آزاد هم پس از سه دهه بالاخره سر و سامان گرفت و كتابخانه ها پررونق و آمار مطالعه رشد كرد. همه چيز خوب پيش مي رفت تا اينكه خبر شهادت چند عزيز هسته اي ملت را داغدار كرد و مردم را براي حضور در انتخابات مصمم تر و ايستادگي در برابر دشمنان را جدي تر كرد.
سال 1390 آبستن حوادث شيرين و البته تلخي بود.
حوادث شيرين مثل پيشرفت هاي چشمگير در عرصه هسته اي، علمي و فناوري، پزشكي، اقتصادي و البته ابعاد فرهنگي و هنري كه در سال 90 رسانه ها را با انبوه خبرهاي خوش مواجه ساخت و اتفاقات تلخ مثل خبر از دست دادن سردار شهيد تهراني مقدم و ترور دانشمندان هسته اي كه دل ها را داغدار كرد.
ملت؛ پيروز واقعي سال 90
برخلاف برخي اظهارنظرها كه تنها دولت و حاكميت را در نقل قول ها پيروز مي دانند بايد گفت پيروزي نهايي از آن ملت شريف ايران است كه هميشه با حضور در عرصه هاي علمي، فناوري، صنعتي، اقتصادي، سياسي و ديگر برهه ها ثابت كرده است به آرمان هاي نظام جمهوري اسلامي پايبند است و هرگز در گذر از معابر حساس از اتحاد و يكرنگي اش كاسته نمي شود.
همانطور كه اين ملت 12 اسفند ماه حماسه اي ديگر خلق كرد و با وجود برنامه هاي از قبل تدارك ديده شده براي كمرنگ كردن حضور مردم در انتخابات مجلس شوراي اسلامي و يا اتهام عدم مشروعيت به انتخابات، اجازه نداد فرصت هاي ناب از دست برود و به پيام رهبر خود لبيك گفت.
از اين رو گزارش پايان سال را طي صحبت با كارشناسان و صاحب نظران سياسي به مرور و بررسي حوادث و اتفاقات رخ داده در سال 90 اختصاص داديم و در بدو امر به انتخابات به عنوان شيريني پاياني سال ياد مي كنيم كه محصول 365 روز مجاهدت مردم در تمامي عرصه هاي سخت و دشوار است.
مهدي عباسي مهر كارشناس سياسي، ماحصل تحولات مثبت و موفقيت هاي چشمگير سال 90 را در حضور پرشور مردم و حماسه سازي آنها در انتخابات مجلس نهم مي داند و مي گويد: اين اتفاق تحول بسيار مهمي است كه اگر به عنوان يك انتخابات مثل ديگر انتخابات هاي قبل به آن نگاه كنيم نشانگر نگاه ساده انگارانه ما به مسائل سياسي است. اين بار آزمون سختي پيش روي مردم بود و نگاه مخالفان داخلي و خارجي به مردم دوخته شده بود در حالي كه ملت ايران با حضور حداكثري همه برنامه هاي تدارك ديده شده دشمنان را نقش بر آب كرد.
مهدي عباسي مهر همه اين تحولات را محصول پيروزي انقلاب اسلامي ايران مي داند و تصريح مي كند: در روز 12 اسفند مردم بي توجه به پيش بيني هاي افراد خيره سر رهنمود هاي رهبري را مدنظر قرار داده و در انتخابات حماسه آفريدند. اين حضور پرشور و تحولات فناوري و علمي كشور همه موج ضد استكباري ملت ايران را نشان مي دهد كه بيش از پيش قوي تر و اثربخش تر هم خواهد شد.
وي همچنين معتقد است: اگر به سخنان رهبر معظم انقلاب در ديدار با بسيجيان و نخبگان و اساتيد توجه كنيم متوجه مي شويم سخنراني ايشان نگاه واقع بينانه و نقشه راه را از چند سال پيش براي دستاوردهايي كه امسال شاهدش بوده ايم، ترسيم كرده اند.
تثبيت شكست فتنه داخلي
شكست فتنه دشمنان داخلي و خارجي دستاورد ديگري بود كه ملت ايران طي سال 90 كسب كرد.
مهدي عباسي مهر البته به شكست فتنه گران هم اشاره دارد و مي گويد: با اتفاق 9 دي به طور كل جريان فتنه به پايان راه رسيد و حضور محمد خاتمي در انتخابات اخير بيانگر اين موضوع است.
اتفاقي كه دكتر حميدرضا مقدم فر معاون فرهنگي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي از آن به عنوان نقطه قوت نظام اسلامي ياد و تصريح مي كند: حضور پرشور مردم در انتخابات نشان داد جريان فتنه پايگاه اجتماعي ندارد. مردم مي دانستند دشمنان نظام به دنبال احياي فتنه هستند و از ديگر سو به اين دليل كه امروز ايران اسلامي در منظر مردم دنيا بخصوص مردم كشورهاي اسلامي به يك الگو بدل شده است، وارد عرصه انتخابات شدند.
علي رغم تبليغات گسترده اي كه طي چند ماه گذشته دشمنان عليه انتخابات به راه انداختند و مدام بر طبل عدم حضور مي كوبيدند 12 اسفند نشان داد كه مردم بر اساس احساس تكليف وارد عرصه انتخابات شده اند و يك حضور حماسي را رقم زدند.
به اعتقاد عباسي مهر تاكتيك دشمن تفهيم عدم مشاركت در انتخابات بود و تلاش مي كرد با فشار اقتصادي و تاكتيك هاي نرم ايران را به زانو دربياورد. وقتي اوباما اعتراف مي كند كه جنگ پاسخگو نيست و بايد با فشار اقتصادي ايران را وادار به كوتاه آمدن در مقابل خواسته هاي غرب كرد به اين مفهوم است كه غرب هم به تنگ آمده و ضعف آنها در مقابل ايران جدي است و ديگر از مهره هاي داخلي شان هم نمي توانند استفاده كنند. البته بايد نيروهاي انقلابي بدانند از جبهه سوخته دشمن غافل نشوند و هر زمان امكان خيزش دوباره آنها وجود دارد.
نسخه دشمنان خارجي هم پيچيده شد
بيداري اسلامي رخ داده در كشورهاي اسلامي بيانگر پيروزي ملت ايران است .
ضعف رژيم صهيونيستي و ايالات متحده آمريكا در منطقه ديگر تحولي بود كه در اين سال اتفاق افتاد كه از چند بعد قابل بررسي است.
يكي از اين موارد بيداري اسلامي شكل گرفته و ديگري شكست اقدامات جاسوسي آنها با اعزام هواپيماي بدون سرنشين كه توسط نيروهاي اطلاعات خنثي شد.
اين اعتقادي است كه حجت الاسلام
و المسلمين عليزاده جانشين سازمان بسيج اساتيد استان قم و عضو هيات رئيسه مجمع نمايندگان طلاب و فضلاي حوزه علميه قم بدان اشاره دارد و در توضيح بيشتر مي گويد: يكي از مهم ترين اتفاقات سال 90 بيداري اسلامي بود كه در كشورهاي اسلامي اتفاق افتاد و اين از بركات نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران و انقلاب اسلامي ما و نتيجه صدور انقلاب به خارج از مرزها بود كه آثار و بركات آن به ديگر كشورهاي اسلامي سرايت كرد .
وي ادامه مي دهد: موفقيت ديگر را بايد خروج آمريكايي ها از عراق عنوان كرد كه در نوع خود اتفاق مباركي بود. با توجه به اينكه ملت هاي اسلامي بيدار شدند و حكام مستبد را سرنگون كردند آمريكايي ها راهي جز ترك عراق نداشتند. ضمن اينكه خروج منافقين از عراق هم در دستور كار دولت عراق قرار گرفت و با ضعيف شدن حضور آمريكايي ها در اين كشور براي ما خوشحال كننده بود كه قاتلان هزار نفر از بزرگان انقلاب و مردم شريف ما اكنون مجبورند با خفت و خواري عراق را ترك كنند.
وي البته در كشورهاي اسلامي به يك اتفاق تلخ هم اشاره مي كند و آن قتل عام مردم بحرين توسط صهيونيست ها و وهابي ها و آمريكاست .
پيروزي هاي ملت ايران در ابعاد علمي و فناوري هم نشان از آن دارد كه استراتژي حضرت امام و رهبر معظم انقلاب در پيشرفت ايران به ثمر نشسته است .
تحولات رخ داده در داخل كشور از جمله پيشرفت هاي علمي و پيروزي هاي هسته اي ديگر موضوعي است كه اين كارشناس سياسي بدان اشاره مي كند و مي گويد: طي دهه سوم كه دهه پيشرفت نام گذاري شده تحولات علمي بسيار مسرت بخش بود. البته ديگر تحول سياسي مهم در اين سال حماسه 12 اسفند بود كه با حضور بسيار با شكوه مردم مواجه شد و با اكثريت آرا نمايندگان اصول گرا راي آوردند .
حجت الاسلام عليزاده در عرصه مسائل سياسي داخلي به جريان فتنه هم اشاره دارد كه بساط آن در همان سال 88 جمع شد اما با برخي حركات مرموزانه جريان انحرافي توانست نامزدهايي را به انتخابات مجلس اعزام كند كه خوشبختانه با عدم اقبال مردم مواجه شد و نمايندگان شان نتوانستند راي بياورند والبته خوشبختانه مردم با هوشياري و بصيرت جريان انحرافي را مثل جريان فتنه شكست دادند و عملا نشان دادند اين جريان در انتخابات ظرفيتي ندارد و آنها را از گردونه آراء خود خارج كردند .
ايران قطب تحولات پزشكي
به راستي ملت رشيد و ولايي ايران يك بار ديگر، با خلق حماسه ماندگار انتخابات مجلس نهم قدرت متكي به ايمان خود را با لبيك به نداي رهبر به نمايش گذاشت و با صلابت برگ زريني در دفتر انقلاب اسلامي ثبت كرد .
حضور پرشور و غيرتمندانه مردم شريف ايران ضمن نمايش تبعيت هميشگي از مقام معظم رهبري نشان دهنده بصيرت و پايداري مثال زدني آنان بر ارزش ها و آرمان هاست .
محمد كاظم انبارلويي سردبير روزنامه رسالت هم تحليل پيشرفت هاي چشمگير ايران را در سالي كه گذشت به سه بخش دستاوردهاي سياست داخلي، سياست خارجي و سوم پيشبرد گفتمان پيشرفت كشور تقسيم مي كند .
وي در گفت و گو با گزارشگر كيهان مي گويد: در سال 90 هر بار اخبار راديو و تلويزيون را مي شنيديم خبر از پيشرفت در بخش صنعت، پزشكي و به ويژه هسته اي بود. دشمنان در قلمرو هسته اي به دنبال شكست ايران هستند اما ركوردهاي پيشرفت ما كه تازه ترين آن توليد سوخت 20 درصدي و استقرار آن در راكتور هسته اي تهران بود، آب پاكي را بر دستان غربي ها ريخت .
اين كارشناس سياسي ضمن اشاره به دستاوردهاي پزشكي ايران تصريح مي كند: ايران قطب پزشكي در منطقه شده و نه تنها مثل قبل بيماران را به خارج از كشور و اروپا نمي فرستيم بلكه بيماري اي نيست كه از درمان آن عاجز باشيم حتي از ديگر كشورها براي درمان به ايران مي آيند. توليد داروهايي كه انحصار آن در اختيار چند كشور محدود بود اكنون در داخل توليد مي شود. پيشرفت علمي محسوس است و گفتمان پيشرفت علمي كه رهبر فرزانه انقلاب ترسيم كردند، در حال اجراست.
در سياست خارجي هم ابعاد پيروزي ايران بسيار وسيع بود.
انبارلويي در اين رابطه مي گويد: گفتمان انقلاب در جهان عرب و اسلام جاي خود را باز كرده و منشا تحولات بسياري در منطقه شده است. سقوط ديكتاتور ها در تونس و مصر و ليبي و تداوم مبارزه در بحرين و اردن نشان مي دهد در زمينه تعميق گفتمان امام و انقلاب گام هاي بلندي برداشته ايم كه دولت و دستگاه هاي ديپلماسي بايد به دقت اين تحولات را زير نظر داشته باشند و سياست خارجي و ديپلماسي تهاجمي را در دستور كار خود قرار دهند.
تعميق رابطه امام و امت
در بخش سياست داخلي، عمل گرايي و تعميق رابطه امام و امت رخ داد .
انبارلويي در اين رابطه تاكيد مي كند كه انتخابات 12 اسفند نمادي از همبستگي مردم و نظام بود. غرب مدت ها پيش عملياتي مبني بر تحريم انتخابات و زدن مهر عدم مشروعيت به انتخابات و نظام مردمي را دنبال مي كرد اما مشاركت مردم بالا بود. شكست سياست جريان هاي ضد انقلاب قابل پيش بيني بود چون مردم در راهپيمايي 22 بهمن امسال با حضور حماسي و چشم گير پيام مهمي به دشمنان دادند كه هميشه نسبت به نظام شان حساس و وفادارند.
ملت ايران يكپارچه پشت سر رهبري ايستاده اند و از دستاوردهاي انقلاب دفاع مي كنند. دستاورد ديگر عبور عيني و عملي مردم از جريان فتنه بود هر چند مردم در 9 دي 88 در رفراندمي از فتنه عبور كردند اما لازم بود اين عبورها ثبت شود كه انتخابات مجلس نهم فضا را فراهم كرد.
به اعتقاد عضو شوراي سردبيري روزنامه رسالت اين ثبت عبور از فتنه در انتخابات 12 اسفند به صورت مشاركت سياسي عميق و ژرف در انتخابات اخير اتفاق افتاد و اكنون راي ملت را بايد ميخي بر تابوت فتنه تلقي كرد و خدا را به خاطر اين دستاوردها در سال 90 مي بايست شاكر باشيم.

موسيقي درماني
 براساس تحقيقات موسيقي‌شناسان، گوش‌دادن به موسيقي البته براساس نوع آن مي‌تواند بر متابوليسم بدن تاثير بگذارد، فشارخون را بالا يا پايين ببرد، توازن انرژي برقرار و به هضم غذا كمك كند.

آيا تا به حال با خودتان فكر كرده‌ايد ما چگونه با موسيقي مي‌توانيم ارتباط برقرار كنيم؟ چگونه يك قطعه موسيقي كه شكلي از هنر انتزاعي به نظر مي‌رسد، زباني ندارد و پيامي را به صورت كلامي منتقل نمي‌كند، مي‌تواند احساسات ما را بسادگي تحت تاثير قرار دهد و براحتي آن را برانگيزد؟

دنياي موسيقي، دنيايي پر از خلاقيت و اثرات شگرف است، به طوري كه بارها محققان را متعجب ساخته است. هر چند موسيقي به نظر چيزي فراتر از ارتعاش مولكول‌هاي هوا نيست، ولي مي‌تواند اثرات بسياري بر احساسات، عواطف و حتي روند تكاملي انسان‌ها بگذارد.

درست است كه موسيقي مثل زبان ناطق نيست، ولي به همان اندازه اثرگذار است. موسيقي بخوبي مي‌تواند به شيوه‌هاي مختلف مورد استفاده قرار بگيرد.

در علوم پزشكي به عنوان روشي براي درمان مشكلاتي چون حملات ناگهاني، فشارخون پايين، بيماري‌هاي رواني، افسردگي، بي‌خوابي و به طور كلي به عنوان يك عامل موثر در تسريع بهبود بيماري‌هاي گوناگون به كار مي‌رود.

تاثيرات موسيقي بر بدن و مغز آدمي

موسيقي در تمام حالات روحي مي‌تواند تاثيرگذار باشد. موسيقي يك ابزار قوي است كه مي‌تواند تمام هيجانات روحي را به كنترل درآورد. در زمان شادي، هيجان، ناراحتي و خشم حتي در زمان بيماري مي‌تواند موثر باشد.

در تحقيقات متعددي كه روي واكنش بدن انسان به موسيقي انجام شده است، محققان به نتايج جالبي دست يافته‌اند. وقتي به ترانه‌هاي مورد علاقه خود گوش مي‌دهيم، بدن ما تمام علائم برانگيختگي احساسي را از خود بروز مي‌دهد.

براي مثال، مردمك‌ها گشاد مي‌شوند. اين واكنش وقتي به فردي كه دوستش داريم نگاه مي‌كنيم نيز وجود دارد.

تعداد ضربان قلب و نبض ما همچنين فشار خونمان بالا مي‌رود، هدايت الكتريكي پوست ما پايين آمده و قسمتي از مغز كه عهده‌دار تنظيم حركات ماست يعني مخچه، به طور عجيبي فعال مي‌شود. جالب اين كه خون بيشتري روانه پاها مي‌شود و شايد همين مساله است كه باعث حركت متناسب با ريتم پاها مي‌شود.

براساس تحقيقات موسيقي‌شناسان، گوش‌دادن به موسيقي البته براساس نوع موسيقي مي‌تواند بر متابوليسم بدن تاثير بگذارد، فشارخون را بالا يا پايين ببرد، توازن انرژي برقرار و به هضم غذا كمك كند.

موسيقي‌هاي آرام مانند موسيقي كلاسيك بسيار آرامش‌بخش هستند. براي مثال تحقيقات نشان داده احساسي كه از 30 دقيقه گوش دادن به چنين موسيقي‌ به وجود مي‌آيد معادل آرامشي است كه از خوردن يك قرص واليوم حاصل مي‌شود.

در اين نوع موسيقي، كلامي وجود ندارد، خود آهنگ و ريتم است كه تاثيرگذار است، بنابراين هر دو نيمكره مغز را درگير مي‌كند.

موسيقي مي‌‌تواند هيجان و شور دروني را بخوبي آزاد كند. به‌علاوه آرامشي را كه بشدت در پي آن هستيم برايمان فراهم آورد.

موسيقي چنان بر روح و روان آدمي تاثير گذار است كه نمي‌‌توان اين حقيقت را بسادگي انكار كرد. موسيقي علاوه بر ايجاد شور و هيجان، بسيار مي‌‌تواند تحمل انسان را در برخورد با شرايط دشوار بالا ببرد و ميزان تحمل درد را در افراد مختلف هنگام بيماري يا استرس افزايش دهد.

اين مساله را ممكن است بكرات تجربه كرده باشيد كه موسيقي، انجام بسياري از فعاليت‌هاي روزمره شما را تسهيل ‌كند. اين نقش موسيقي كاملا اثبات شده است.

موسيقي علاوه بر تاثير در تسريع درمان بسياري از بيماري‌هاي روحي و جسمي مي‌تواند به طرق مختلف باعث افزايش انرژي و تسهيل كارهاي روزانه شود.

اثرات موسيقي كلاسيك به خاطر ريتم و ملودي، بر ساختار و توانايي‌هاي مغز انجام مي‌گيرد. ريتم منجر به افزايش توليد و در پي آن افزايش سطح سروتونين در مغز مي‌شود. سروتونين نوعي هورمون عصبي بوده كه باعث تداوم انتقال پالس‌هاي اعصاب و حفظ حس شادماني و سرور مي‌شود.

توليد سروتونين در مغز انبساط خاطر ايجاد مي‌كند. كمبود سروتونين در مغز باعث ايجاد افسردگي و احساس دلتنگي مي‌شود. در اصل، بسياري از داروهاي ضدافسردگي از طريق كاهش بازجذب و افزايش سطح سروتونين در مغز عمل مي‌كنند.

وقتي مغز در معرض يك شوك مثبت قرار گيرد شروع به ترشح سروتونين مي‌كند. به عنوان مثال وقتي به يك نقاشي زيبا نگاه مي‌كنيد، رايحه دلپذيري به مشامتان مي‌رسد، خلاصه هر مساله‌اي كه باب طبع شما باشد حتي خوردن غذاي مطبوع يا گوش‌دادن به موسيقي مسحوركننده، به مغز اجازه مي‌دهد مقدار معيني سروتونين آزاد كند كه باعث تحريك و به اوج رسيدن احساسات دلپذير مي‌شود.

همان‌طور كه مي‌دانيد بدن ما بسيار تابع ريتم است و ترشح بسياري از مواد مفيد در بدن ما به صورت ضرباني صورت مي‌گيرد.

ريتم موسيقي بخوبي مي‌تواند موجب تحريك ديگر ضربان‌هاي طبيعي بدن مانند ضربان قلب يا امواج آلفاي مغز شود و همين اثر موسيقي يكي از شيوه‌هاي درمان افسردگي و معالجه باليني است. به‌علاوه ملودي همچون جرقه‌هاي شتاب دهنده عمل مي‌كند و كاتاليزور فرآيند خلاقيت در مغز است.

موسيقي‌درماني چيست؟

تاثير موسيقي بر بدن انسان به قدري است كه امروزه در جهان جايگاه خاصي براي بهبود و درمان بسياري از بيماري‌‌ها پيدا كرده است.

استفاده از موسيقي به‌عنوان مكملي براي درمان بيماري‌ها به زمان ارسطو و افلاطون بازمي‌‌گردد. از آن زمان استفاده از اصوات و آهنگ‌ها براي درمان بيماري‌هاي مختلف به ‌كار مي‌رفته است.

انجمن‌هاي موسيقي ‌درماني از سال 1950 شروع به فعاليت كردند و سال 1985 فدراسيون جهاني موسيقي‌‌درماني به ثبت رسيد. در ايران نيز انجمن موسيقي‌‌درماني فعاليت خود را آغاز كرده است. موسيقي ‌درماني به ‌طور كلي مانند هر گونه روش درماني، شيوه‌‌هاي بخصوصي دارد.

موسيقي درماني مي تواند به عنوان روشي براي درمان بيماري‌هاي رواني، افسردگي بي‌خوابي و به طور كلي به عنوان يك عامل موثر در تسريع بهبود بيماري‌هاي گوناگون به كار رود

روش‌هاي موسيقي درماني در كل به دو دسته تقسيم مي‌شوند: روش فعال و روش غيرفعال.
در روش غيرفعال، فرد خود عملي انجام نمي‌دهد و فقط با گوش‌دادن و شنيدن موسيقي درمان مي‌شود.
در حالي كه در روش فعال، فرد فعال است و همراه با خواندن، نواختن و حتي حركات موزون درمان مي‌شود.

اين روش واكنش‌هاي عاطفي، ذهني، جسمي و حركتي را در پي دارد و متناسب با نياز افراد از اين روش‌ها استفاده مي‌‌شود.

در اصل، محور برنامه‌هاي موسيقي‌درماني شامل شنيدن موسيقي متناسب و آرامبخش و نواختن موسيقي در گروه‌هاي منظم يا انفرادي، خواندن آوازها به ‌صورت فردي يا گروهي است.

واضح است كه روش‌هاي موسيقي‌‌درماني توسط هر فردي قابل انجام نيست. همان طور كه در هر روش درماني ديگري به يك شخص توانا و متخصص نياز است، در موسيقي‌‌درماني نيز به افراد متخصص كه در زمينه‌هاي مختلف موسيقي و شاخه‌هاي درماني آموزش ديده‌اند، نيازمنديم.

فرد متخصص با توجه به نوع بيماري و روش‌هاي مختلف درمان و نيز بر اساس آشنايي خود با روان‌شناسي موسيقي، درمان را انجام مي‌‌دهد.

براساس هر فرد و نيازهاي روحي و درماني وي، نوع موسيقي مورد نياز مي‌تواند متفاوت باشد. در حقيقت تاثير موسيقي‌هاي مختلف بر ذهن و سلامت انسان‌ها با هم متفاوت است. در درمان به وسيله موسيقي از نوعي از موسيقي استفاده مي‌‌شود كه براي ايجاد آرامش و نشاط روحي مناسب‌تر است.

اين نوع موسيقي باعث تجديد قوا شده و مسلما كارايي مغز را افزايش مي‌دهد. اين‌ گونه موسيقي‌ها با تاثير در روح و روان انسان باعث تسريع فرآيند ترميم و بهبود مي‌شوند.

موسيقي ‌درماني كاربرد گسترده‌اي دارد و كمتر مي‌توان فردي را يافت كه موسيقي بر سيستم بدن وي هيچ تاثيري نداشته باشد.

از اين رو مي‌‌توان در درمان بسياري از بيماري‌ها موسيقي را به ‌كار برد، اما بهترين گزينه‌ها براي به‌كارگيري اين درمان، بيماري‌هايي هستند كه با مسائل رواني فرد در ارتباط باشند و بعلاوه آن دسته از بيماري‌هاي جسمي كه منشا رواني دارند به بهترين شكل با اين روش قابل درمان هستند.

از آنجا كه موسيقي مي‌تواند در ايجاد هماهنگي بين فعاليت‌هاي دو نيمكره مغز موثر باشد، به‌كارگيري آن در بهبود اين هماهنگي مي‌‌تواند در درمان لكنت زبان كمك‌كننده باشد. اثرات موسيقي در زندگي انسان بسيار بيشتر از آن است كه بتوان براحتي به آن پرداخت.

موسيقي چطور اثر مي‌گذارد؟

موسيقي مي‌تواند همچون ارتباطات كلامي بر فعاليت‌هاي مغز انسان اثر بگذارد. موسيقي حاوي نوعي انرژي است كه علاوه بر تحريك مغز مي‌‌تواند بر تمام اعضاي بدن تاثير بگذارد.

بسته به پيچيدگي ساختار مغز هر فرد و تنوع علايق و ترجيحات وي، تاثير نوع خاصي از موسيقي بر فرد مشخص مي‌شود. در برخي افراد يك نوع موسيقي در ايجاد تحريكات مغزي تاثير كمتري دارند يا حتي به‌ كلي بي‌‌اثرند.

در واقع اين ساختار مغزي انسان است كه مشخص مي‌‌كند كدام نوع موسيقي فعاليت‌هاي مضر بيولوژيكي بدن را كاهش دهد.

به دليل ساختار پيچيده مغز انسان، يك نوع خاص از موسيقي نمي‌تواند در همه افراد تاثير مشابهي داشته باشد. در بسياري از انسان‌ها موسيقي آرام مي‌‌تواند در ايجاد آرامش موثر باشد، اما در برخي ديگر موسيقي تند موثرتر است.

آنچه جلوه‌اي از برخي آثار موسيقي بوده و به صورت حركات موزون نمايان مي‌شود، در اصل ناشي از اثر مستقيم موسيقي بر مغز و سيستم عصبي و در پي آن سيستم عضلاني فرد است.

البته اين مساله همگاني نيست و در بسياري از مردم ممكن است اين پديده رخ ندهد؛ چرا كه پديدار شدن اين حالت از ايجاد رابطه بين سيستم بدني و موسيقي در حال پخش به وجود مي‌آيد، حال آن‌كه در بسياري از افراد ممكن است اين ارتباط به‌ وجود نيايد.

يكي از نقش‌هاي بسيار جالب موسيقي، تاثير بسزاي آن در رشد عاطفي و تعادل روحي كودكان است. كودكان به مراتب بيش از بالغان تحت تاثير موسيقي قرار مي‌گيرند و از مزاياي موسيقي كلاسيك بهره‌مند مي‌شوند.

محققان در تحقيقات خود دريافته‌اند گوش‌كردن به موسيقي‌هاي شاد و بدون كلام مي‌تواند منجر به افزايش تعادل روحي و عاطفي كودكان شود و موسيقي با ايجاد احساس لذت در كودك، روحيه مثبت و شادي در او به ‌وجود آورد و از اين طريق باعث افزايش توانايي‌‌هاي او ‌شود.

موسيقي‌‌درماني در كودكان نيز مي‌تواند باعث بسط ارتباطات كودك، افزايش احساسات اجتماعي و افزايش هوش او شود و از اين طريق نيز به تكامل روحي كودكان كمك كند.

ضرباهنگ همراه با افزايش شناختي و كاركرد خلاقانه مغز توسط ملودي باعث ايجاد احساسات هيجاني در بدن ما مي‌شود. طبق اثر موتزارت، كودكاني كه به فراگيري دروس موسيقي مي‌پردازند مهارت‌هاي شناختي بالاتري را تجربه مي‌كنند.

والدين مي‌توانند با استفاده از موسيقي‌‌درماني، كيفيت زندگي كودك خود را در عرصه‌هاي مختلف بالا ببرند، براي مثال ارتباط كودك خود را با كودك ديگر بهبود ببخشند و حتي بر كيفيت ارتباط كودك و خانواده نيز اثر بگذارند.

زماني اين تاثير به بيشترين ميزان مي‌رسد كه كودك، خود لذت اجراي موسيقي را تجربه كند. بعلاوه ديده شده موسيقي باعث اجتماعي‌‌ترشدن كودكان مي‌‌شود و توانايي آنها را در ابراز وجود، نظرات و احساسات و نيز برقراري ارتباط موثرتر با ديگران افزايش مي‌‌دهد.

موسيقي بويژه با ضرباهنگ۶۰ در دقيقه، روي فركانس و دامنه امواج مغزي اثرات مستقيمي دارد به طوري كه مي‌توان اين اثرات را به وسيله الكتروآنسفالوگراف اندازه‌گيري كرد.

اثرات موسيقي بر بدن به قدري است كه مي‌تواند سيستم تنفسي، مقاومت پوست و حتي سيستم هورموني بدن را تحت تاثير قرار دهد. موسيقي با اثراتي كه بر مردمك و فشارخون و سيستم‌هاي مختلف بدن دارد مي‌تواند منجر به افزايش تمركزپذيري مغز شود.

موسيقي هر دو نيمكره‌هاي چپ و راست مغز را به طور همزمان تحريك كرده و از اين طريق، تحليل و تلفيق و پردازش اطلاعات را در مدت زمان كوتاه‌تري ميسر مي‌كند. بعلاوه با فعالسازي همزمان دو نيمكره مغزي، به تقويت فرآيند يادگيري و جذب اطلاعات و در نهايت رشد مهارت‌هاي شناختي مي‌شود.

در مطالعات بسيار به اثبات رسيده است كه با كمك اين پديده مي‌توان يادگيري را به ميزان پنج برابر افزايش داد و به همين دليل است كه نقالان، داستان‌هاي خود را با ريتم خاصي بيان مي‌كنند تا بتوانند هزاران خط داستان را به خاطر بسپارند و هنرمندان درام‌پرداز يوناني نيز با استفاده از همين شيوه به ايفاي نقش خود مي‌پرداختند.

موسيقي از طريق ريتم به همسان‌سازي اعمال حياتي بدن مي‌پردازد و به ايجاد حالت رواني خاص و به دنبال آن افزايش شناخت و خلق توانايي‌ها منجر مي‌شود.

عامل ديگري كه در هماهنگي با ريتم عمل مي‌كند ملودي است كه باعث تفكيك استدلال و قواي عقلاني مي‌شود و احساس مطبوع فراخواني چالش‌ها و مسائل را از طريق سلسله ابتكارات و چاره‌سازي‌هاي جديد ايجاد و از طريق خلاقيتي كه القا مي‌كند قابليت‌هاي لازم براي به‌كارگيري صحيح راه‌حل‌هاي موجود را فراهم مي‌آورد.

ملودي و ريتم با اثرگذاري بر مغز به ارتقاي مهارت شنيداري و كانال‌هاي حسي مغز و افزايش مهارت‌هاي قواي ذهني منجر مي‌شود.

موسيقي در طبيعت به زيبايي جلوه مي‌كند. صداي حاصل از برخورد آب با سنگ، صداي پرندگان يا صداي باد در ميان برگ درختان همگي جلوه‌هايي از موسيقي بوده و مي‌توانند براي انسان بسيار روح‌نواز باشند. اثرات بالقوه موسيقي بر گياهان و حيوانات نيز به اثبات رسيده است.

تحقيقات نشان داده گياهان با الگوي ضرباهنگ ۶۰ در دقيقه رشد بسيار سريع‌تري از گروه‌هاي ديگر دارند. گروهي كه در معرض موسيقي راك قرار گرفته‌اند پژمرده و خشك شده‌اند.

گياهان، موجودات زنده‌اي هستند ولي ارگاني براي تفكر ندارند، لذا براي رشد به ملودي نياز ندارند و فقط ريتم را درك خواهند كرد.

موسيقي؛ شمشيري دولبه

موسيقي نيز مثل هر ابزار ديگر اگر به درستي و بجا به كار گرفته نشود مي‌تواند اثرات مضري در پي داشته باشد و نه‌تنها مفيد نيست بلكه اثرات مخربي نيز بر بدن دارد.

گوش‌دادن به موسيقي‌هاي تند و آزاردهنده به جاي ايجاد هارموني و كمك به سلامت، مي‌تواند مانند يك زهر در بدن عمل كند.

براساس تحقيقات صورت‌گرفته روي گياهان، محققان سعي كرده‌اند تاثير موسيقي‌هاي مختلف را بر رشد گياهان ارزيابي كنند.

اين مطالعات نشان داده موسيقي‌هاي آزاردهنده مي‌توانند بر رشد گياهان اثر سو داشته باشند. به عنوان مثال موسيقي راك، رشد گياه را متوقف مي‌كند و برخلاف آن موسيقي كلاسيك باعث تسريع رشد گياه مي‌شود.

جالب است بدانيد موسيقي گاهي مي‌تواند بسيار قدرتمند باشد به طوري كه همانند برخي داروها وابستگي ايجاد كند و اعتيادآور باشد.

پس بايد به اين نكته بسيار توجه داشت كه موسيقي ابزار بسيار قدرتمندي است و مي‌تواند مثل شمشير دولبه عمل كند.

از طرفي اگر به درستي به كار گرفته شود مي‌تواند تاثيرات مثبت روحي و جسمي بسياري بر اشخاص داشته باشد و باعث ارتقاي سلامت شود.

از طرف ديگر، اگر به درستي به كار گرفته نشود مي‌تواند به جاي اثرات مثبت خود منجر به بروز اثرات منفي در بدن شود و بسيار مخرب باشد بنابراين درست است كه موسيقي در عرصه‌هاي مختلف مي‌تواند عملكرد بدن انسان را بهبود بخشد ولي بايد در انتخاب نوع موسيقي خيلي دقت كرد تا تاثير معكوس بر بدن فرد نداشته باشد.

چهارشنبه بیست و چهارم اسفند 1390 |

 

تبریز و دارایی‌های تاریخی‌اش


تبریز و دارایی‌های تاریخی‌اش

اینجا تبریز است، گذرگاهِ تاریخ پرفراز و نشیب سرزمینی که همواره بلندای کوه‌هایش، آبی‌ آسمانش، طراوت دشتهایش، برکتِ درختانش، گوهرهای خفته در نگاهش و سرانگشتان کیمیاسازِ مردمانش مورد توجه و حتی حسادت بوده است.

خبرگزاری فارس: تبریز، گذرگاه تاریخ

 هنوز در کوچه‌های این شهر که راه می‌روی، از چرنداب و امیرخیز و مارالان گرفته تا دامنه‌های عینالی و سرخیِ بی‌پایانِ سرخاب، صدای سم بر زمین کوفتنِ مرکب دلاورانی می‌پیچد که جان را توشه ساختند و در راه آزادی سینه را سپرِ سرب داغ ساختند.

هنوز لابلای حافظه تصاویر ِ تبریز، گرمایِ وجودِ شمس، اسلیمی‌های روییده بر خاطره کمال‌الدین بهزاد، قطارِ فشنگِ باقرخان، گل ارکیده خفته در دستان ستارخان، عینکِ گرد ثقة‌الاسلام، هزارتوهای خانه علی موسیو، شیهه اسب سرکش امیرنظام گروسی، گره روسریِ پروین، قلم نی و دوات شهریار، لبخندِ آرامِ آقا مهدی باکری، صدای خنده‌های پیچیده در مدرسه‌های غلامرضا مردانی‌آذر و ده‌ها تصویرِ باشکوه و به یادماندنی دیگر خودنمایی می‌کنند.

این دیار اما از فراز ِتمام قله‌ها به حرمت، و از نشیبِ تمام گودال‌ها به قدرت، عبور کرده و امروز با چهره‌ای که هنوز از اصالتش خبر می‌دهد، به آینده‌ای می‌نگرد که با دستان و دل‌های به هم پیوسته فرزندانش ساخته می‌شود.

اما بهار ...

بهارِ این دیار مانند همیشه‌هایش سرشار از تصاویرِ در ذهن ماندنی و منحصر به‌فرد است، کافی است باد نوروزی بر دشت‌های دامنه سهند و ساوالان بوزد، تا عالمی دگر باره جوان شود.

اینجا همان تبریزی است که سرمه چشم از غبارِ چشمِ مهمان می‌کند و اینک که نرم نرمک می‌رسد بهار، زیباتر، آراسته‌تر و مشتاق‌تر از همیشه، دروازه‌های تاریخی‌اش را به روی مسافرانی گشوده که حضورشان مایه شادی و رضایتشان موجب دلگرمی است.

 

*در این بهارانه آرام، گشت و گذار در تبریز، شهرِ «اولین‌های» ایران را از دست ندهید

به جز موزه آذربایجان، پارک تاریخی تفریحی ائل‌گلی، مقبرة‌الشعرا، بازار تاریخی، ارگ، مسجد جامع و خانه مشروطه، تبریز ده‌ها بنا و محوطه دیدنی و ارزشمند دیگر نیز دارد و تعطیلات نوروز شاید یکی از بهترین اوقاتی باشد که می‌توانید به سهولت به بازدید آنها بپردازید و با تاریخ کهن تبریز بیش از پیش آشنا شوید.

 

*عقاب تبریز

شاید ندانید اما تبریز با همین آب و هوای سرد، یک عقاب بسیار مشهورِ کهنسال دارد. عقابی از سنگ، ملات، ستون و تزئینات ویژه که سال‌هاست تقریبا در مرکز شهر قد افراشته و این روزها، نخستین موزه شهر و شهرداری کشور را هم زیر بال و پر خود گفته است.

عمارت تاریخی شهرداری تبریز جایی که به نام عمارت ساعت نیز مشهور است، به شیوه‌ای ساخته شده که در تاریخ معماری جهان به نام شیوه معماری آلمانی مشهور است یعنی با دیوارهای بلند سنگی و بسیار مستحکم، سالن و سرسرای بزرگ و اتاق‌های به هم پیوسته.

این بنا به ‌شکل عقاب با بال‌های گشوده و در حال پرواز ساخته شده ‌است و تا چند سال قبل محل اداری شهرداری تبریز بوده است اما امروزه کاربری فرهنگی پیدا کرده و با توجه به اینکه تبریز دارای نخستین بلدیه یا همان شهرداری کشور در بیش از یکصد سال قبل بوده، بخش زیرزمین آن به موزه شهر تبدیل شده است.

تندیس «ارفع‌الملک جلیلی» شهردار پرتلاش تبریز که در ساخت این بنا کوشش بسیار کرده، نخستین چیزی است که پس از ورود به محوطه عمارت، به شما خوش آمد می‌گوید.

این بنا دارای یک برج به ارتفاع بیش از پنج متر و ساعت چهار صفحه‌ای است که بر روی بخش وسطی بنا، یعنی بر روی سر این عقابِ بال گشوده وجود دارد و هر 15 دقیقه یکبار، گذر زمان را به عابران یادآوری می‌کند.

عمارت ساعت، یکی از نمادهای اصلی شهر تبریز محسوب می‌شود.

 

*باغِ شعر و نقش

یکی دیگر از داشته‌های ارزشمند تبریز، مقبره‌ای‌ست که در پایین دست دامنه‌های بیلانکوه واقع شده و پیکر دو هنرمند برجسته جهان را در خود جای داده است.

«باغِ دو کمال» سال‌هاست میزبان دو هنرمندی است که یکی شعر را و دیگری نقش و نگار را به کمال رساندند.

تبریز مفتخر است به حضور «کمال‌الدین بهزاد» نقاش و نگارگر بی‌بدیل مکتب هرات که در زمان سلطنت شاه اسماعیل صفوی به تبریز آمد و «کمال‌الدین مسعود خجندی» شاعر برجسته تاجیک که حضور در میان ادبا و هوای شاعرپرور تبریز او را از کیلومترها دورتر به تبریز کشانده و ماندگار کرد.

برای دیدن مقبره این دو هنرمند بزرگ باید از سمت خیابان آبرسانی به طرف بیلانکوه بروید، کمی دورتر از پل روگذر، تابلوی «مقبره دو کمال» شما را به حضور در آرامش دو هنرمندی دعوت می‌کند که با حدود 150 سال فاصله از هم می‌زیسته‌اند اما پس از مرگ هر دو در زیرزمین باغی سرسبز و آرام آرمیدند.

باغ آرامگاه دو کمال امروزه به محل دانشگاه هنر و صنایع دستی و نگارگری تبدیل شده است.

 

 *یک کیلومتر مربع علم و فرهنگ

تاریخ تبریز را باید زیر خروارها خاک جستجو کرد، تنِ این دیارِ زیبا و آرام، بارها و بارها بر اثر هجوم جنگجویان مختلف و مهم‌تر از آن، به خاطر زلزله، لرزیده است و همین اتفاقات موجب شده‌اند تا بخش‌های زیادی از تاریخ تبریز همچون شعله‌ای زیر خاکستر باقی بماند و هر از گاهی زبانه‌ای بکشد تا شکوه و زیبایی خود را به رخ بکشد.

یکی از این یادگارهای خاک‌نشین، محوطه‌ای است که عنوان «نخستین دانشگاه جهان» را به شایستگی از آن خود کرده و با بازشناسی اثربخشی تاریخی‌اش در سال‌های اخیر، موجب سربلندی شده است.

«ربع رشیدی» یادگارِ ارزشمند «خواجه رشیدالدین فضل‌الله همدانی» وزیر خردمند، علم دوست و فرهنگ‌شناس سلطان محمد غازان برای همیشه‌های تاریخ است، این مجتمع عظیم در دامنه کوه‌‌های سرخاب و در منطقه باغمیشه تبریز ساخته شده، منطقه‌ای که در زمان توان و اقتدار ایلخانان دارای نهرهای جاری، باغ و بوستان‌های زیبایی بوده است.

خواجه رشید این مجتمع را در سه بخش دانشگاه، باغات، شهرک مسکونی و ابنیه خیریه بنا کرد و در قسمت دانشگاهی آن، دروس مختلف از جمله پزشکی را با برترین متدهای جهان آن دوران و به پنج زبان مختلف به دانشجویانی از سراسر جهان آموزش داد.

بنا به اظهار خود خواجه رشید، در این شهرک زیبای علمی 24 کاروانسرا، یک‌هزار و 500 مغازه، 30 هزار خانه مسکونی به ‌همراه حمام، کارخانه، ضرابخانه، اماکن آموزشی، درمانی و ... ایجاد شد و در اختیار مردم و طالبان علم قرار گرفت.

در سال 718 هجری خواجه رشیدالدین فضل‌الله همدانی با دسیسه رقیبش تاج‌‌الدین علی ‌شاه جیلانی، سازنده ارگ تبریز و در دوره حکومت «سلطان ابوسعید» به قتل رسید و به ‌دنبال آن این مجتمع دانشگاهی با ارزش که در آن دوره از بزرگ‌ترین مراکز آموزشی جهان محسوب می‌شد، غارت و با خاک یکسان شد.

آسیب‌هایی که در دوره‌های بعد توسط عوامل انسانی و طبیعی به مجموعه وارد شدند، باعث شده تا بخش‌های زیادی از این مجموعه از بین برود و آنچه امروز در این محوطه می‌بینیم، بخش کوچکی از یک کیلومتر مربع، وسعت تقریبی این دانشگاه و الحاقات آن است.

برگزاری همایش‌های علمی در رابطه با جایگاه ربع رشیدی، باعث شد تا این محوطه مورد کاوش دقیق واقع شود و تا امروز حمام ایلخانی، پلکان ورودی، برج و باروهای اطراف ربع، بخشی از سنگفرش مجموعه و تعداد زیادی از کاشی‌های به جا مانده از دیوارهای زیبای مجموعه پیدا شده‌اند.

در وسط این محوطه، برج قطور دایره شکلی هست که عموم مردم فکر می‌کنند ربع رشیدی است اما در حقیقت این برج دایره شکل بنایی است که در دوره‌های بسیار دورتر از خواجه رشید و توسط شاه عباس صفوی به عنوان استحکاماتی برای سنگر گرفتن و جنگ با استفاده از مصالح موجود در محوطه ساخته شده و امروز به نماد ربع رشیدی تبدیل شده است.

با یک جستجوی اینترنتی می‌توانید ببینید که از این برج به عنوان «ربع رشیدی» نام برده شده است.

 

 *آیینه‌های آرامش

تقریبا امکان ندارد کسی در اندیشه سفر به تبریز باشد و نخواهد «مقبرة‌الشعرا» را ببیند، مدفن بیش از 400 شاعر، ادیب و سخنور که در دوره‌های مختلف درگذشته‌اند و پیکرشان در این منطقه تاریخی به آغوش خاک سپرده شده است، یکی از آخرین این شاعران، استاد محمدحسین بهجت تبریزی، شهریارِ شعر و سخنوری است.

اما شاید ندانید درست در کنار این مجموعه، بنای باشکوهی واقع شده که مدفن امامزاده «سید حمزه» از فرزندان حضرت موسی بن جعفر (ع) است.

مقبره‌ای که به بقعه سید حمزه نیز مشهور است و در دوره‌های مختلف، بزرگان و هنرمندان مختلف در افزایش شکوه و زیبایی‌اش کوشیده‌اند، مجموعه‌ای از هنرهای مختلف است.

بنای اصلی مقبره متعلق حوالی سال 710 قمری و پس از درگذشت این امامزاده بزرگوار است که توسط ‌میرزا ابوطالب‌، وزیر وقت منطقه ساخته‌ شد.

دو ورودی جداگانه، خانم‌ها و آقایان را به سوی صحن مقبره هدایت می‌کند، جایی که ضریح سید حمزه در زیر طاقی تمام آینه‌کاری شده تلالو ویژه‌ای دارد، طاق مرمرین، کتیبه‌های معرفی و تاریخ‌گذاری شده در مورد ساخت و مرمت‌های صورت گرفته در بنا، ادوات و قرآن‌های تاریخی موجود در داخل ضریح از جمله ویژگی‌هایی هستند که در داخل این بقعه توجه هر کسی را به خود جلب می‌کند.

طاق مرمرین با اسلیمی‌هایی که بر تن سنگ روییده‌اند و در جای جای آن گل‌های ختایی به بار نشسته‌اند، آنقدر چشم‌نواز هستند که شما را دعوت کند و زیر آن گنبد پرنورِ آینه‌ای بنشاند.

این طاق، از شاهکارهای‌ حجاری‌ دوره صفوی است و ترنج‌های قندیلی شکلی به همراه نام «میرزا محمد ابراهیم‌ وزیر آذربایجان‌» بر زیبایی آن افزوده‌اند.

مسجد زیبای ظهیرالدوله در محوطه صحن و حیاط بقعه سید حمزه با کاشی‌کاری و خط نوشته‌های نسخ و ثلث بی‌همتایش، از دیگر دیدنی‌های این مجموعه تاریخی مذهبی است.

 

*سرای رنگین قجری

خیابان ششگلان و بافت تاریخی تبریز، میزبان خانه‌ای تاریخی هستند که از هر آجر و هر کاشی و هر شیشه‌اش، بوی اصالت و تاریخ و خاطرات نگفته بلند می‌شود.

در 1218 هجری قمری که عباس میرزا نایب‌السلطنه فتحعلیشاه شد و در تبریز، ولیعهدنشین قاجار اقامت کرد، از دوره قاجار بناهای زیبایی در این ولیعهدنشین به یادگار مانده است و «خانه امیرنظام گروسی» یکی از باشکوه‌ترین این بناهاست که هنوز هم با صلابت و عظمت خاصی خودنمایی می‌کند.

این عمارت در دوره ناصرالدین شاه و در زمان پیشکاری امیر نظام گروسی و توسط وی بنا شد، در خاطرات ناصرالدین شاه بعد از سفر وی به فرنگ از این خانه توصیف فراوان شده است.

با اینکه اکنون تمام قسمت‌های این خانه باقی نمانده و فقط بخش‌هایی از آن حفظ، مرمت و احیا شده‌اند اما هنوز هم یکی از زیباترین و مهم‌ترین ابنیه تاریخی تبریز محسوب می‌شود و به دلیل نقش مهم تاریخی خود، اکنون به عنوان «موزه قاجار» شناخته می‌شود.

ساختمان مانند دیگر خانه‌های تاریخی و مهم تبریز، دارای دو حیاط اندرونی و بیرونی است که به وسیله باغچه‌ها و حوض‌های بزرگ تزئین شده و روح هر بیننده‌ای را صفا می‌دهد.

از آنجا که ستون‌های منقوش به گچ‌بری از ویژگی‌های ابنیه تاریخی منطقه است، ایوان عمارت نیز با 16 ستون و سرستون‌های زیبا نگه داشته شده همچنین در طبقه بالا و در اتاق طنبی پنجره‌های مشبک ارسی با شیشه‌های رنگی از نگاه فرهنگی آن دوران خبر می‌دهد.

موزه قاجار همچنین برای ادا کردن رسالت موزه‌ای خود، شامل یازده تالار در زمینه موضوعات و هنرهای مختلف در دوره‌های نه چندان دور است.

بعد از عبور از حیاط بیرونی و تماشای نمای کلی این خانه زیبا، می‌توانید وارد سالن اصلی بشوید و تالار بافته، تالار چینی، تالار فلزات، تالار خاتم، تالار سنگ، تالار آبگینه، تالار سکه، تالار موسیقی، تالار اسلحه، تالار معماری، شهرسازی، تالار رجال و فرامین را ببینید و از هنرهای دوره قاجار لذت ببرید.

یکی از منحصر به‌فردترین بخش‌های این خانه تو در تو، تالار موسیقی موزه است، با توجه به رشد موسیقی در دوران قاجار و حضور بسیاری از این بزرگان در شهر هنر دوست تبریز، تالار موسیقی موزه قاجار با حال و هوای موسیقی سنتی و قدیمی ایرانی و آذربایجانی و با نمونه‌های ارزشمند سه تار، گرامافون و پیانوی اساتید برجسته موسیقی کشور همچنین تندیس استاد ابوالحسن صبا، استاد برجسته موسیقی و استاد ابوالحسن خان اقبال‌آذر استاد بی‌بدیل آواز و موسیقی ایرانی آماده شده‌اند.

در راه خروج از بنا باید از زیرزمین خانه عبور کنید و در این راه از تالار سنگ خواهید گذشت، در این تالار دو سنگ مرمری تاریخی و کهن بسیار با ارزش مربوط به یادبود بازسازی تبریز بعد از زلزله مهیب این شهر تاریخی در سال ‪ 1193‬هجری قمری و سنگ یادبود تاج‌گذاری مظفرالدین شاه قاجار نگهداری می‌شود.

 

*بر بام ِ آسمان

تمام دیدنی‌های تبریز را خانه‌ها، سراها و ابنیه تاریخی تشکیل نمی‌دهند.

به جز محوطه تفریحی تاریخی ائل‌گلی، اگر اهل هوای تازه، مطبوع و کمی ورزش هستید، پیاده‌روی در مسیر دامنه تا قله کوه عینالی را هم تجربه کنید.

کوه عون ابن علی که در گویش مردم شهر «عینالی داغی» نامیده می‌شود، از جاذبه‌های طبیعی شهر تبریز است، این کوه سرخ رنگ با طبیعت ویژه خود و داشتن جاده‌ای آسفالته از دامنه تا قله، وجود مقبره امامزادگان عون ابن علی و زین ابن علی همچنین رستوران بام تبریز می‌تواند گردش و بازدید به یادماندنی را در هوای خنک و مطبوع بهاری برایتان به وجود بیاورد.

بنای آرامگاه چند بار به دلایل مختلف تخریب و دوباره از نو ساخته شده است و امروز این بنا از تمام نقاط شهر قابل رویت است.

در سال‌های اخیر بنای یادمان هشت تن از شهدای گمنام کشور در محوطه قله کوه ساخته شده و با ساخت و روشن شدن بزرگ‌ترین پرچم نوری کشور در دامنه‌های مشرف به مقبره، این مسیر در روز و شب از زیبایی چشمگیری برخوردار شده است.

چند سالی هست که طرح سرسبز کردن این کوه سرخ رنگ نیز در مسیر منتهی به قله در حال انجام است و در این مسیر می‌توانید هزاران کاج کوچک و بزرگ، دریاچه آب آنها و مسیر آبیاری قطره‌ای درختان را مشاهده کنید.

مزرعه پرورش شترمرغ نیز در همین مسیر واقع است و بر جذابیت‌های این سفر می‌افزاید.

 

*سخن آخر...

تمام آنچه گفته شد، جزئی کوچک از زیبایی‌های شهری است که «اولین» بودنش در عرصه‌های مختلف را نه به موقعیت جغرافیایی‌اش، که به مردمان خوش‌فکر و تلاشگرش مدیون است.

دیدن شهر شمس و شهریار، شهر تبریز را همزمان با وزیدن باد نوروزی از دست ندهید.


آيين‌هاي چهارشنبه‌ سوري در آذربايجان

 
قبل از شروع عيد نوروز، آذربايجاني‌ها با برگزاري مراسم خاص به استقبال فصل بهار مي‌روند كه يكي از مهم‌ترين و مفصل‌ترين آنها مراسم چهارشنبه‌سوري است.

در گذشته نه چندان دور مراسم جالبي در اين شب در استان آذربايجان شرقي برگزار مي‌شد كه خيلي از آنها با گذشت زمان و ورود تكنولوژي رنگ باخته و تغيير چهره داده‌اند.

يكي از اين مراسم، هديه فرستادن به خانه تازه‌عروس است. چهارشنبه شب آخر سال هديه تازه عروس كه شامل چهارشنبه يميشي (آجيل چهارشنبه ‌سوري)، غذاهاي پخته تزئين ‌شده، هدايايي براي داماد و فاميل نزديك اوست را درون مجمع بزرگ مي‌گذاشتند و به خانه دختر مي‌فرستادند و كسي كه مجمع را حمل مي‌كرد از طرف خانواده داماد انعام مي‌گرفت.

البته اين مراسم امروزه نيز در بعضي از شهرها و روستاهاي استان برگزار مي‌شود، منتهي با رنگ و بوي امروزي‌تر، حتي در گذشته، مردم سهم ميراب محله، شبگرد، پليس محله و باباي مدرسه را كه شامل پيراهن، آجيل و... بود، كنار مي‌گذاشتند.

آنچه بيشتر در گذشته ميان آذربايجاني‌ها رسم بود، مراسم شال‌اندازي پسران جوان در شب چهارشنبه‌سوري بود. در اين مراسم كه اكنون نيز در بعضي از روستاهاي اين خطه به چشم مي‌خورد، پسران جوان، شالي را برداشته و آنرا از سوراخ بالاي بام خانه پايين مي‌انداختند و صاحبخانه متناسب با وسع مالي خود هدايايي چون آجيل، شيريني، تخم‌مرغ و حتي جوراب را در گوشه شال مي‌بست تا پسر آن را بالا بكشد.

در اينجا اگر پسر خواستگار دختر خانواده بود، شال را بالا نمي‌كشيد و اگر خانواده دختر با اين وصلت موافق بودند يكي از لوازم دختر را به شال مي‌بستند.

بهترين غذاي شب چهارشنبه‌سوري در گذشته قورمه‌سبزي بود كه در حياط خانه‌ها و روي اجاق پخته مي‌شد و عطر و بوي برنج و قورمه‌سبزي از همه خانه‌ها برمي‌خاست.

در قديم در چنين روزي مغازه‌ها را آذين مي‌بستند و مجمع‌هاي بزرگ را به صورت طبقه‌هاي متعدد درمي‌آوردند و با آجيل‌هاي چهارشنبه‌سوري پر مي‌كردند و با انواع مجسمه‌ها، ساعت‌ها و... تزئين مي‌كردند و در معرض فروش مي‌گذاشتند و معمولا تا پايان شب اين آجيل‌ها فروش مي‌رفتند.

از آداب خاص آذربايجاني‌ها روز چهارشنبه آخر سال اين بود كه به سرچشمه مي‌رفتند و زنان كوزه‌ها و كاسه بشقاب‌هاي سفالي كهنه را كنار چشمه مي‌شكستند و كوزه نو را از آب چشمه پرمي‌كردند و آب آن را به چهارگوشه خانه مي‌ريختند، دعا مي‌خواندند و جلوي در را جارو مي‌كردند و معتقد بودند با اين كار تا يك سال با روحيه شاد زندگي مي‌كند.

يكي ديگر از رسوم آذربايجاني‌ها در اين شب آتش روشن كردن و پريدن از روي آتش بود كه اين رسم امروزه فقط در ميان جوانان مرسوم است.

در اين مراسم مردم و بخصوص جوان‌ها روي پشت‌بام‌ها آتش روشن مي‌كردند و از روي آن مي‌پريدند. همچنين درون كوزه‌اي را از مواد آتش‌زا كه خطر انفجار و آتش‌سوزي نداشت پر مي‌كردند و زير كوزه را سوراخ مي‌كردند و توي آن فتيله مي‌گذاشتند كه بعد از آتش زدن فتيله، نور آن تا حدود 30 متري در آسمان پيدا بود و اين كار نوعي شادي و نشاط بين جوانان ايجاد مي‌كرد.

يكي ديگر از مراسم آذربايجاني‌ها در اين شب فال گوش ايستادن و شنيدن سخنان رهگذران بود. در اين مراسم زنان و بخصوص دختران جوان پشت در ايستاده و سخنان اولين رهگذران را گوش داده و در زندگي آينده خود تعبير مي‌كردند. البته اين روش به گونه ديگري نيز انجام مي‌گيرد.

به اين صورت كه دختران جوان بيرون خانه ايستاده و كليدي زير پاي خود قرار مي‌دادند و صحبت‌هاي اولين رهگذران را شنيده و تعبير مي‌كردند.دانشگاه تبریز از 300 برنامه فرهنگی میزبانی کرد

مدیر امور فرهنگی و فعالیت‌های فوق برنامه دانشگاه تبریز گفت: طی سال‌ جاری بیش از 300 برنامه مختلف فرهنگی در این دانشگاه برگزار شده که بخشی از آن در رابطه با دفاع مقدس و شهدا بوده است.

خبرگزاری فارس: دانشگاه تبریز از 300 برنامه فرهنگی میزبانی کرد

به نقل از روابط عمومی دانشگاه تبریز، حجت الاسلام والمسلمین احمد حمیدی با بیان اینکه اکثر این برنامه‌ها از سوی مدیریت امور فرهنگی و فعالیت‌های فوق برنامه، تشکل‌های دانشجویی و بسیج کارکنان شهدای دانشگاه و با همکاری مسئولان این دانشگاه به منظور ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و آشنایی دانشگاهیان با فداکاری و از جان گذشتگی شهدا و دوران هشت سال دفاع مقدس برگزار شده است، گفت: برگزاری یادواره شهدای گمنام دانشگاه، بزرگداشت شهدای جهاد علم و فناوری و چهلم شهید مصطفی احمدی روشن، برگزاری مراسم یادواره شهدای 27 دی دانشگاه تبریز، حضور در گلزار شهدای وادی رحمت و زیارت قبور شهدا به صورت هفتگی، برگزاری مراسم بزرگداشت شهدای بدر و خیبر، گرامیداشت سالگرد شهادت امیر سپهبد صیاد شیرازی و گرامیداشت شهدای بمباران شیمیایی حلبچه از جمله این برنامه‌ها بوده است.

وی، شش نوبت دیدار با خانواده شهدا از سوی هیئت رئیسه دانشگاه و مدیران این دانشگاه و  هفت مورد دیدار با خانواده شهدا توسط بسیج دانشجویی در طول سال تحصیلی برای تکریم مقام شهدا و بهره‌گیری از فضائل و ایثارگری‌های شهدای عزیز از دیگر اقدامات صورت گرفته در این خصوص عنوان کرد و گفت: برگزاری مراسم مهمانی لاله‌ها و حضور در یادمان شهدای گمنام، مراسم غبارروبی مزار شهدا با عنوان «سفر به دیار احیا»، برگزاری کلاس‌های راوی‌گری از سوی  بسیج دانشجویی در موزه شهدای 27 دی به تعداد 23 مورد، اجرای مراسم ناگفته‌های فتح خرمشهر با همکاری لشگر 21 حمزه، برگزاری نمایشگاه لایه‌های پنهان در رابطه با عوامل پشت پرده حمله به ایران به مدت یک هفته در موزه شهدای این دانشگاه و برگزاری مراسم و نمایشگاه کتاب هفته دفاع مقدس از دیگر برنامه‌هایی است که در این راستا انجام شده است.

حمیدی با بیان اینکه بخشی از این برنامه‌ها از سوی خود دانشجویان و تشکل‌های دانشجویی برگزار شده است، خاطرنشان کرد: موزه شهدا این دانشگاه در وقت اداری برای مطالعه آثار، کتب و نشریاتی که در حوزه ایثارگری و فرهنگ پایداری منتشر شده‌اند برای استفاده علاقه‌مندان دایر بوده و در طول سال مسابقات مختلف، نمایشگاه‌ها، جلسات و نشست‌های مرتبط با دفاع مقدس و شهدا در فضای معنوی این موزه برگزار می‌شود.

وی، ویرایش و آماده‌سازی کتاب سرو قامتان برای تجدید چاپ، از دیگر برنامه‌های در دست اقدام مدیریت امور فرهنگی و فعالیت‌های فوق برنامه دانشگاه تبریز عنوان کرد و گفت: دانشگاه تبریز با تقدیم بیش از 150 نفر شهید در راستای تحقق آرمان‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و نیز به لحاظ بمباران کارگاه دانشکده فنی این دانشگاه و شهادت 22 تن از دانشگاهیان این دانشگاه که در حال پشتیبانی رزمندگان دفاع مقدس بودند مفتخر به‌عنوان مشهدالشهدای دانشگاه‌های ایران بوده و تبیین اهداف و آرمان‌های شهدا در این دانشگاه از سوی دانشجویان، اساتید و دانشگاهیان مورد توجهی خاصی قرار دارد به طوریکه تمام برنامه‌های فرهنگی با استقبال قابل توجه برگزار می‌شود


شهردار کلانشهر تبریز:
بهار 91 عملیات ساخت کمپ ورزشی خاوران آغاز می‌شود
 شهردار کلانشهر تبریز گفت: بهار سال 91 عملیات ساخت کمپ ورزشی در خاوران تبریز آغاز می‌شود.

خبرگزاری فارس: بهار 91 عملیات ساخت کمپ ورزشی خاوران آغاز می‌شود

 به نقل از روابط عمومی تربیت‌بدنی آذربایجان‌شرقی، علیرضا نوین در جمع روسا، نایب رئیسان بانوان و دبیران هیئت‌های ورزشی آذربایجان‌شرقی بیان داشت: بسترهای مناسب برای ورزش تبریز و استان از سوی شهرداری تبریز آماده و مهیا است و با روحیه تعامل و همکاری در خدمت هیئت‌های ورزشی هستیم.

وی افزود: شهر تبریز به دلیل وجود آب و هوای مناسب، استعدادهای ناب ورزشی، جذب توریسم و بحث توریسم ورزشی نیاز به یک کمپ بزرگ ورزشی داشت که پس از بررسی و جذب اسپانسر و سرمایه‌گذار بهار سال 91 عملیات احداث کمپ بزرگ ورزشی در خاوران تبریز آغاز خواهد شد.

شهردار کلانشهر تبریز تصریح کرد: از قهرمانان ورزشی تبریز حمایت قاطع داریم و قهرمانان را در بدنه شهرداری تبریز در راستای کاهش دغدغه‌های مالی جذب می‌کنیم، همچنین در بخش ورزش همگانی در نخستین گام زیرساخت‌های ورزش همگانی در پارک‌ها و بوستان‌ها مهیا شده و در دومین گام در سال 91 همایش‌ها و جشنواره‌های بزرگ ورزش همگانی برای جوانان و عموم برگزار خواهد شد.

نوین افزود: هیئت‌های ورزشی تشکل‌های غیردولتی بزرگی در استان هستند و شهرداری تبریز حامی هیئت‌های ورزشی بوده و کمک‌های مالی و تیم‌های ورزشی را در سال 90 انجام داده و حاصل این حمایت‌ها پس از حضور تیم شهرداری تبریز در لیگ برتر، حضور تیم‌های والیبال، والیبال نشسته، هندبال بانوان و هندبال آقایان در لیگ‌های برتر کشور است.

وی افزود: المپیاد ایرانیان به دلیل شناسایی استعدادهای ورزشی برای ورزش استان مهم بوده و شهرداری تبریز که با مقوله بومی‌گرایی در تیم‌های ورزشی اهمیت خاصی قائل است بر برترین‌های المپیاد ایرانیان سرمایه‌گذاری خواهد کرد و حامی ورزش تبریز در المپیاد ایرانیان خواهد بود.

در این نشست که با حضور شهرام دبیری رئیس شورای اسلامی شهر تبریز برگزار شد، از روسا، نایب رئیسان بانوان و دبیران هیئت‌های ورزشی بابت یک سال تلاش در سال 90 تجلیل و قدردانی شد همچنین از  شهردار کلانشهر تبریز به دلیل حمایت از ورزش آذربایجان‌شرقی با اهدا لوح سپاس تقدیر شد.

همچنین در این نشست از خانواده مرحومان فقید قهرمانان اسکی استان زینال زینالوند، کنعان کنعالی‌زاده و مهدی باقری که در سانحه رانندگی جان خود را از دست دادند، تجلیل شد.

رئیس هیئت دوچرخه‌سواری آذربایجان‌شرقی:
لیگ دوچرخه‌سواری در آذربایجان شرقی برگزار می‌شود

رئیس هیئت دوچرخه‌سواری آذربایجان‌شرقی از برگزاری مسابقات لیگ استانی در تبریز طی سال آینده خبر داد.

خبرگزاری فارس: لیگ دوچرخه‌سواری در آذربایجان شرقی برگزار می‌شود

 به نقل از روابط عمومی تربیت‌بدنی آذربایجان‌شرقی، عظیم عبدل‌نژاد ممقانی در جلسه مشترک هیئت‌های ورزشی دوچرخه‌سواری شهرستان‌های استان اظهار داشت: در هیئت دوچرخه‌سواری به همراه سایر همکارانم به دنبال ایجاد تحولاتی ماندگار هستیم و به نظر می رسد که برگزاری منظم مسابقات استانی در هر ماه یکی از اقداماتی باشد که بتواند دوچرخه‌سواری استان را به موفقیت‌هایی بیش از پیش رهنمون سازد.

وی ادامه داد: برگزاری یک مسابقه رسمی در هر ماه علاوه ایجاد شور و هیجان در بین رکابزنان، می‌تواند برای کسانی که علاقه‌مند به دوچرخه‌سواری هستند نیز نشان‌دهنده یک مسیر خوب برای پیشرفت و ترقی آنها باشد.

ممقانی همچنین به توجه هیئت دوچرخه‌سواری استان به هیئت‌های شهرستان‌ها اشاره کرد و گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته، مقرر شده که هر ماه به همراه مسئولان کمیته‌های هیئت استان به شهرستان‌های مختلف استان برویم و از امکانات این هیئت‌ها بازدید کرده و مشکلات آنها را بررسی کنیم.

وی، با یادآوری انتخاب هیئت آذربایجان‌شرقی به‌عنوان برترین هیئت دوچرخه‌سواری کشور در شش ماهه نخست سال 90 تصریح کرد: باید این امکان برای شهرستان‌ها نیز فراهم شود تا آنها همپای مرکز استان نسبت به استعدادیابی و پرورش رکابزنان مستعد اقدام کرده و این رشته ورزشی را بیشتر مطرح کنند.

رئیس هیئت دوچرخه‌سواری آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه این هیئت به آموزش و پرورش همانند یک انبار استعداد در امر دوچرخه‌سواری نگاه می‌کند، گفت: انبوه جوانان مستعد و علاقه‌مند به ورزش به ویژه دوچرخه‌سواری اکنون در مدارس جمع شده‌اند و من معتقدم که اگر تعامل مناسبی بین هیئت دوچرخه‌سواری استان و آموزش و پرورش وجود داشته باشد، به شکلی راحت و وسیع می‌توان استعدادهای ناب دوچرخه‌سواری را کشف کرد.

وی در ادامه افزود: پیست دوچرخه‌سواری مجموعه ورزشی یادگار امام (ره) تحویل هیئت داده شده و از این به بعد ورزشکاران ما می‌توانند تمرینات خود در بخش پیست را در این محل برگزار کنند.


شهردار تبریز خبر داد
تلاش شهرداران کشور برای گنجاندن روز شهردار در تقویم

 شهردار تبریز گفت: تلاش شهرداران کشور طی چهار سال گذشته برای تصویب و گنجانده شدن 25 اسفندماه هر سال در تقویم رسمی کشور به نام روز شهردار به جایی نرسیده است.

خبرگزاری فارس: تلاش شهرداران کشور برای گنجاندن روز شهردار در تقویم

 علیرضا نوین ظهرديروز در آیین بهره‌برداری از پل روگذر 9 دی خطیب اظهار کرد: این حجم از پروژه‌های عمرانی خدماتی به مناسبت سالروز شهادت سردار سرلشگر مهدی باکری در دستور کار شهرداری تبریز قرار گرفته و طی این روزها پروژه‌هایی چون مجتمع توان یابان مهر ویژه معلولان استان، پل روگذر تقاطع خطیب با نام 9 دی، چند طرح مسیرگشایی در مناطق مختلف شهری و طرح‌های دیگر عمرانی خدماتی به مرحله افتتاح و بهره‌برداری خواهند رسید.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت نامگذاری پل روگذر تقاطع خطیب به 9 دی، روز هوشیاری و بصیرت ملی افزود: 9دی ماه 88 روز حماسه‌آفرینی ملت بزرگ ایران در دفاع از حریم ولایت و کیان نظام مقدس جمهوری اسلامی بود و ما به دلیل اهمیت این روز با نامگذاری پل روگذر خطیب به نام 9 دی تلاش کردیم تا گامی کوچک در ماندگارتر شدن این روز ملی برداریم.

شهردار تبریز در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تلاش شهرداران سراسر کشور طی چهار سال گذشته برای تصویب و گنجانده شدن 25 اسفندماه هر سال در تقویم رسمی کشور به نام روز شهردار، از آیت‌الله مجتهد شبستری امام جمعه تبریز و رئیس شورای فرهنگ عمومی استان خواست پیگیری‌های لازم را برای تحقق این خواسته شهرداران کشور انجام دهد.

نوین گفت: شهید باکری سردار دلاور دوران دفاع مقدس، فرزند خلف آذربایجان و نخستین شهردار شهید تاریخ ایران به شمار می‌رود و گنجانده شدن روز 25 اسفند، سالروز شهادت این سردار دلاور به نام روز شهردار در تقویم رسمی کشور حداقل ادای دین به مقام شامخ این شهید راه حق است.

شهردار تبریز در خاتمه 9 دی ماه سال 88 و نیز هشتم دی  همان سال را روزهایی فراموش نشدنی و ماندگار در تاریخ اقتدار و استقلال ایران اسلامی و مردم کشور برشمرد. 

پرواز مستقيم تبريز - تفليس داير شد
 مدیر کل فرودگاه های آذربایجان شرقی از دایر شدن پرواز مستقیم تبریز - تفلیس خبر داد.

علی رستمی گفت : پرواز تبریز - تفلیس هر هفته 2 پرواز در روزهای سه شنبه و جمعه خواهد داشت که به صورت رفت و برگشت انجام می شود. 

وي افزود: شرکت هواپیمایی جورجیای گرجستان نیز اعلام آمادگی کرد از 14 فروردین 91 هر هفته 2 پرواز را از تفلیس به مقصد تبریز دایر کند.

رستمي اظهار داشت: هم اکنون هر هفته 22 پرواز از فرودگاه تبریز به مقصد کشورهای امارات، ترکیه، عراق، عربستان، آذربایجان و گرجستان انجام می شود.  
 آذربايجان غربي؛ مهد تمدن و زيبايي ها

آذربايجان غربي شمال غربي ترين استان ايران به لحاظ طبيعي و تاريخي از مناطق خاص و برجسته كشورمان است. شرايط اقليمي زمين شناسي و توپوگرافي اين استان باعث ايجاد عارضه هاي طبيعي بسياري در آن شده است كه برخي از آنها داراي ويژگي هاي منحصر به فردي است.
درياچه اروميه، دومين درياچه شور دنيا و بزرگ ترين درياچه داخلي ايران با وجود اينكه در طول سال هاي گذشته با بحران كم آبي مواجه شده است اما جزاير آن هنوز هم به عنوان زيستگاه نادرترين پرندگان از جلوه هاي زيباي طبيعت به شمار مي آيد.
پارك ملي درياچه اروميه يكي از 59 منطقه ذخاير طبيعي جهان است. مناطق حفاظت شده، حيات وحش و چشمه هاي آب گرم كه بيشتر خاصيت درماني دارند، و تالابها، رودخانه ها، آبشارها بر زيبايي آن افزوده اند.
آبشار شلماش از ديگر جاذبه هاي طبيعي آذربايجان غربي است كه با دره اي سرسبز در كنار جنگل هاي پراكنده، در نزديكي شهر سردشت واقع شده و از شاخه هاي رودخانه زاب كوچك محسوب مي شود.
اين آبشار كه درواقع از 3 آبشار تشكيل شده هم اكنون به صورت منطقه اي تفريحي درآمده كه همه ساله به ويژه در فصل گرما هزاران نفر از مناطق مختلف و از جمله از شهرهاي كردنشين براي ديدن آن عازم سردشت مي شوند. در فصل بهار اين آبشار پرآبترين روزهاي خود را مي گذراند.
غار آبي تاريخي سهولان از كم نظيرترين غارهاي طبيعي كشور و از شگفت انگيزترن جلوه هاي طبيعت زيباي آذربايجان غربي به شمار مي رود كه در نزديك روستايي به همين نام در شهرستان مهاباد واقع شده است.
مساحت داخلي غار سهولان حدود 600 متر مربع است و محتويات غار سنگ هاي آهكي است. ارتفاع سقف غار تا سطح درياچه آن 50 متر است و عمق آب در برخي جاها به 32 متر مي رسد. اختلاف دماي درون و بيرون غار بين 10 الي 15 درجه است.
غار سهولان شبيه غار عليصدر در همدان است. اين غار آبي با جلوه هاي طبيعي و قنديل هاي منحصر به فرد در دامنه رشته كوه هاي كوتر قرار دارد.
مطالعات غارشناسان نشان مي دهد كه فعاليت هاي زمين ساختي اين غار به اواخر دوره كرتاسه مربوط مي شود و قدمت آن به 70 ميليون سال پيش مي رسد.
اين پديده زيبا و نادر داراي 2 دهانه است. نخستين درياچه پيش روي گردشگران حدود 200 متر وسعت دارد كه داراي آبي زلال و صاف است. دالان بالاي سر اين درياچه افزون بر 50 متر ارتفاع دارد و در انتهاي آن دو دالان باريك به عرض دو متر ديده مي شود كه با درياچه ها و دالان هاي بعدي مرتبط اند.
¤ آثار تاريخي مذهبي
علاوه بر وجود جاذبه هاي زيبايي همچون كوه هاي سر به فلك كشيده، دشت هاي پهن، رودخانه هاي طويل و آبشارهاي فوار، جنگل هاي زيبا و باغات سبز و رنگين در دل طبيعت اين خطه از آذربايجان، مي توان به جاذبه هاي تاريخي، اجتماعي، فرهنگي و مذهبي آن نيز اشاره كرد كه هر گردشگري را مجذوب خود مي كند.
وجود آثا تاريخي همچون مساجد، كليساها، امامزاده ها و بقاع متبركه گوياي بخشي از تاريخ ديني و مذهبي است كه در اين بين مي توان از معروف ترين بناها همچون مسجد سردار اروميه، مسجد جامع اروميه، مقبره سيد صدرالدين ماكو، امامزاده شيخ بهلول خوي، كليساي زور زور يا ننه مريم، قره كليسا، كليساري مارقويا نام برد.
¤ بناهاي تاريخي
وجود تپه هاي باستاني كه قدمت برخي از آنها به هزاره هاي پيش از ميلادي مي رسد، شهرها، دهستانهاي تاريخي و قديمي نيز حرف ها از سبقه تاريخي آذربايجان غربي دارد كه مي توان به تپه حسنلو نقده، تخت سليمان تكاب، شهر اورارتويي، شهر تاريخي دامباط در دامنه كوه آغري، بافت قديمي و حفاظت شده شهر ماكو با آثاري از دوره صفويه، دخمه سنگي شيرين و فرهاد اشاره كرد.
تپه حسنلو كه در 7 كيلومتري شهر نقده قرار دارد، يكي از تپه هاي باستاني ايران است قدمت آن به بيش از 6 هزار سال پيش از ميلاد مي رسد. معروفترين اثر باستاني يافت شده در اين محل جام طلاي حسنلو است كه به عصر آهن تعلق داشته و در موزه ايران باستان نگهداري مي شود.
اين تپه به مناسبت دهكده مجاورش حسنلو نام گرفته است. تپه هاي باستاني زيادي پيرامون تپه حسنلو را فرا گرفته اند و گويا هنگام آبادي حسنلو و تمدن عظيمش تمدن هاي ديگري نيز با اين تپه در تماس بوده و همدوره تمدن حسنلو به وجود آمده اند.
از ديگر جاذبه هاي تاريخي آذربايجان غربي قلعه تخت سليمان تكاب يكي از مهم ترين و مشهورترين مراكز تاريخ تمدن ايران و جهان و از آثار ملي ثبت شده كشور در فهرست آثار تاريخي جهان است.
اين مجموعه فرهنگي- تاريخي به مساحت 124 هزار مترمربع كه در ادوار مختلف محل سكونت مادها، اشكانيان، ساسانيان و مغول ها بوده در استان آذربايجان غربي قرار دارد و به روايتي محل تولد زرتشت پيامبر است. قلعه تاريخي تخت سليمان بازمانده از دوره ساسانيان با بخش هاي مختلفي همچون آتشكده آذرگشسب به عنوان يكي از مهمترين آتشكده هاي دوره ساساني، آتشكده شاهي و جنگ آوران، ايوان خسرو، معبد آناهيتا، آتشگاه هاي كوچك و دروازه ها و ديوارهاي مستحكمش از بناهاي مهم تاريخي جهان به شمار مي رود.
براي ديدن شاهكار معماري و هنري بايد از شهر ماكو محصور در ميان دو كوه گذشت و به كاخ موزه باغچه جوق رسيد كه در گذشته مقر حكومت سردار ماكو بود.
ساخت اين بناي تاريخي كه در 6 كيلومتري شهر ماكو واقع شده در زمان پاشاخان آغاز و در دوره اقبال السلطنه به پايان رسيده و كار تزيينات داخلي سالن هاي هفت گانه آن 30 سال طول كشيده است.
مجموعه كاخ در ميان باغ مشجر بزرگي با درختان كهن گوناگون به وسعت يازده هكتار قرار گرفته است. امروزه اين محل به علت ويژگي هاي معماري و هنري به كار رفته در آن تبديل به موزه اي شده كه همه روزه گردشگران از آن بازديد مي كنند.
¤ آذربايجان غربي مهد تمدن و فرهنگ
اينكه آذربايجان غربي را مهد تمدن مي نامند به دليل وجود شعرا، عرفا و سياستمداران بسياري در اين استان بوده است. در سال 86 مقربه عارف نامي قرن ششم هجري، محمدبن علي بن ملك تبريزي ملقب به شمس الدين، يا شمس تبريزي در خوي احياء و اين محوطه تاريخي به يكي از جاذبه هاي تاريخي و گردشگري مردم بويژه دوستداران علم و ادب تبديل شد.
برج شمس تبريزي روي مزاري منسوب به شمس تبريزي متعلق به دوره صفويان در شهر خوي ساخته شده است. اين بنا در محله امامزاده سيدبهلول در شمال غربي شهر خوي قرار دارد.
سطح بيروني اين مناره با شاخ هايي از قوچ وحشي كه شاه اسماعيل صفوي طي اقامت 40 روزه اش در كوه چله خانه خوي شكار كرده بود، تزيين شده است.
طبق اسناد موجود، اين بنا به دستور شاه اسماعيل صفوي ساخته شده و مناره آن به وسيله شاخ قوچ هاي وحشي تزيين شده است. از شاخ قوچ در مناره براي نشان دادن قدرت و مهارت شاه اسماعيل در شكار قوچ در يك روز صورت گرفته است.
مدارك و تصاوير مينياتوري باقي مانده از مقبره شمس تبريزي در شهرستان خوي نشان مي دهد اين بنا در ابتدا از 3 مناره دور قبر شمس تشكيل شده بود كه به دلايل طبيعي اكنون تنها يكي از آنها مانده است.
به لحاظ پيشينه تاريخي آذربايجان غربي، اين استان آثار تاريخي بسياري را در خود جاي داده است كه وجود پل، قلعه، مدرسه، حمام، مقبره، عمارت، خانه، سنگ نبشه، بازار و صدها اثر ديگر گواهي بر اين مدعاست.
در مجموع وجود آثار تاريخي و جاذبه هاي گردشگري در استان به همراه زندگي ايلي جذاب با صنايع دستي كم نظير در مجموع توان بالاي گردشگري منطقه آذربايجان غربي را نشان مي دهد كه لذت سفر را براي هر گردشگري ماندگار مي كند.

 

چهارشنبه بیست و چهارم اسفند 1390 |

 

بهره‌برداری از مجتمع توان‌یابان مهر در تبریز

با حضور شهردار تبریز انجام گرفت
بهره‌برداری از مجتمع توان‌یابان مهر در تبریز

با حضور شهردار تبریز، اعضای شورای اسلامی شهر، مدیران و اعضای تشکل‌های معلولان استان و به همت شهرداری منطقه یک ساختمان توان‌یابان استان با نام مجتمع مهر به بهره‌برداری رسید.

  به نقل از روابط عمومی شهرداری تبریز،دكترداودبهرا شهردار منطقه یک تبریز در آیین بهره‌برداری از این ساختمان طی سخنانی احداث این ساختمان ویژه برای تشکل‌های معلولان و کم‌توانان حرکتی را در راستای عمل به فرامین و تأکیدات شهردار تبریز اعلام کرد.

وی خاطرنشان کرد: مجتمع مهر در فضایی به وسعت 250 متر مربع با هفت اتاق مجزا برای استقرار و فعالیت انجمن‌ها و تشکل‌های معلولان استان و ارائه خدمات مناسب به این قشر توسط شهرداری منطقه یک احداث شده و در اختیار تشکل‌های مذکور قرار گرفته است.

شهردار منطقه یک تبریز در ادامه با اشاره به دیگر طرح‌ها و برنامه‌های در دست اجرای این منطقه خاطرنشان کرد: تملک مسیرگشایی خیابان آخر‌ایده‌لو، مسیرگشایی 24 متری بازارچه سیلاب، مسیرگشایی یوسف‌آباد 45 متری شهید رجایی، مسیرگشایی خیابان شهید قره‌باغی، تملک و مسیرگشایی بیلانکوه، احداث پل عابرگذر مکانیزه مقابل بهزیستی، مسیر دور برگردان میدان ‌چایی، تقاطع غیر هم‌سطح ایده‌لو، فاز دوم مجتمع تجاری و پارکینگ ولی‌عصر، پله‌گذاری محلات کم‌برخوردار و چندین پروژه دیگر از سوی شهرداری منطقه یک در حال اجرا است که در آینده نزدیک مورد بهره‌برداری قرار خواهند گرفت.

دكتربهرا از تلاش‌ها و مساعدت‌های شهردار تبریز و اعضای شورای اسلامی شهر در احداث این مجتمع و طرح‌های عمرانی منطقه یک قدردانی کرد.

با حضور شهردار تبریز، اعضای شورای اسلامی شهر، مدیران و اعضای تشکل‌های معلولان استان و به همت شهرداری منطقه یک ساختمان توان‌یابان استان با نام مجتمع مهر به بهره‌برداری رسید.

.
بهره برداري از متجمع توان يابان مهراستان.


به
گزارش روابط عمومي شهرداري منطقه يك تبريز دكتر بهرا شهردار منطقه يك تبريز در آئين بهره‌برداري از اين ساختمان طي سخناني احداث اين ساختمان ويژه براي تشكل‌هاي معلولان و كم‌توانان حركتي را در راستاي عمل به فرامين و تأكيدات شهردار تبريز اعلام و خاطرنشان كرد: مجتمع مهر در فضايي به وسعت 250 متر مربع با هفت اتاق مجزا براي استقرار و فعاليت انجمن‌ها و تشكل‌هاي معلولان استان و ارايه خدمات مناسب به اين قشر توسط شهرداري منطقه يك احداث گرديده و در اختيار تشكل‌هاي مذكور قرار گرفته است.


شهردار منطقه يك
در ادامه با اشاره به ديگر طرح‌ها و برنامه‌هاي در دست اجراي اين منطقه خاطرنشان كرد: تملك مسيرگشايي خيابان آخر‌ايده‌لو ، مسيرگشايي 24 متري بازارچه سيلاب ، مسيرگشايي يوسف‌آباد 45 متري شهيدرجايي ، مسيرگشايي شهيدقره‌باغي ، تملك و مسيرگشايي بيلانكوه ، احداث پل عابرگذر مكانيزه مقابل بهزيستي ، كه براي اولين باردرايران باتعبيه آسانسور آماده شده ؛مسيردوربرگردان ميدان‌چايي ، تقاطع غيرهم‌سطح ايده‌لو ، فاز دوم مجتمع تجاري و پاركينگ ولي‌عصر ، پله‌گذاري محلات كم‌برخوردار و چندين پروژه ديگر از سوي شهرداري منطقه يك در حال اجرا مي‌باشند كه در آينده نزديك مورد بهره‌برداري قرار خواهند گرفت.

شهردارمنطقه يك دكتر بهرا اعلام نمود:افتخارخادمين مردم در شهرداري منطقه يك اين است كه در سال 90 هداياي فراواني را تقديم شهروندان فهيم و آگاه تبريز نموده است كه از آن جمله مي توان به خيابان كلانتر كوچه؛خيابان خيره بانو؛خيابان ترافيك؛خيابان بعثت؛پارك بعثت؛پارك صائب؛پارك شيرسوار؛پارك دانش آموز؛پارك مينياتور(مينياتبريز)و چندين مورد پل عابرگذر نيز اشاره نمود.
دكتر بهرا در خاتمه از تلاش‌ها و مساعدت‌هاي شهردار تبريز و اعضاي شوراي اسلامي شهر در احداث اين مجتمع و طرح‌هاي عمراني منطقه يك قدرداني كرد.

 همچنين شهردار محترم كلانشهر تبريزدراين مراسم  احداث و واگذاري مجتمع توان‌يابان مهر از سوي شهرداري تبريز را هديه نوروزي شهرداري به جامعه معلولان استان ارزيابي نمودند.
 مهندس نوين در آئين بهره‌برداري از اين پروژه تلاش براي توزيع عادلانه خدمات بين تمامي شهروندان تبريزي را از جمله مهم‌ترين برنامه‌هاي كاري شهرداري تبريز طي سال‌هاي گذشته برشمرد و افزود: شهرداري تبريز به مناسبت 25 اسفند سالروز شهادت سردار باكري و روز شهدا بهره‌برداري از 150 ميليارد ريال طرح و پروژه عمراني خدماتي را در دستور كار خود قرار داده كه از آن جمله مي‌توان به ساختمان معلولان مهر ، پل روگذر 9 دي و چندين پروژه ديگر اشاره كرد.

وي افزود: مديران و كاركنان خدوم شهرداري تبريز با تكيه بر روحيه جهادي و ايثار تمام تلاش خود را براي توسعه پايدار تبريز به كار مي‌گيرند و ما اين خدمات‌رساني را وظيفه خود مي‌دانيم.

شهردار تبريز از اين مجموعه به عنوان بزرگ‌ترين و خدماتي‌ترين تشكل غيردولتي مردم‌نهاد كشور اعلام و خاطرنشان كرد: بر همين اساس حمايت و كمك به ديگر تشكل‌هاي غيردولتي و مردم نهاد وظيفه شهرداري است و ما به اين خدمت‌گذاري افتخار مي‌كنيم.

وي در خاتمه از تداوم حمايت‌ها و خدمات شهري ويژه به جامعه معلولان استان خبر داد.

درادامه سخنگوي شوراي اسلامي شهر تبريز حاكميت نگاه انسان‌محور در ارايه خدمات به شهروندان در مجموعه شهرداري را اتفاقي مثبت در تاريخ مديريت شهري تبريز برشمرد.

به گزارش روابط عمومي شهرداري منطقه يك تبريز: دكتر شيري‌آذر در آئين بهره‌برداري از مجتمع توان‌يابان و معلولان مهر استان با تأكيد بر اين كه حاكميت تفكر انسان محور در خدمات‌رساني شهرداري نتيجه و تأثير خود را در توسعه زيربنايي شهر و نيز افزايش سطح رضايتمندي عمومي برجاي گذاشته است افزود: شهرداري تبريز در دوران مديريت فعلي خود در كنار شوراي اسلامي شهر توجه ويژه‌اي به خواسته‌ها و نيازهاي قشرهاي مختلف مردم داشته و در اين راستا توانسته است به بخش قابل توجهي از مشكلات و نيازهاي اجتماعي و فرهنگي شهروندان نيز پاسخ دهد.

دكتر شيري‌آذر در بخش ديگري از سخنان خود خدمات‌رساني مطلوب شهرداري به شهروندان را زمينه‌ساز افزايش رضايتمندي ، اميد و اعتماد عمومي به شهرداري از سوي مردم و نيز ترغيب آنان براي مشاركت و همكاري در اداره شهر دانست و ابراز اميدواري كرد شهروندان تبريزي همچون گذشته در اداره شهر شهرداري را ياري كنند.

سخنگوي شوراي اسلامي شهر در خاتمه از تلاش و اقدام شهرداري منطقه يك در احداث اين مجتمع قدرداني كرد.


همچنين مشاور امور معلولان و مناسب‌سازي محيط شهري شهردار تبريز گفت:
شهر تبريز طي سال گذشته به عنوان شهر برتر كشور در مناسب‌سازي محيط شهري براي معلولان انتخاب شده است.

به گزارش روابط عمومي شهرداري منطقه يك تبريز: مهندس اكبرزاده در آئين بهره‌برداري از ساختمان توان‌يابان و معلولان  استان تحت نام مجتمع مهر با اعلام اين مطلب ، كسب اين موفقيت را مرهون همكاري و حمايت‌هاي شهردار تبريز و اعضاي شوراي اسلامي شهر دانست و افزود: اقدامات انجام گرفته از سوي شهرداري تبريز طي سال‌هاي اخير در حوزه مناسب‌سازي محيط براي تردد آسان معلولان و نيز توجه به نيازها و مشكلات اقداماتي ماندگار در تاريخ مديريت شهري تبريز به شمار مي‌روند و اين حجم از خدمات موجبات قدرداني و رضايتمندي جامعه معلولان استان از شهردار تبريز را فراهم كرده است.

وي در عين حال ارايه معادل و مشابه امكانات وخدمات‌شهري براي كم‌توانان و معلولان جامعه همانند ديگر شهروندان را وظيفه تمامي دستگاه‌هاي اجرايي برشمرد و از خدمات و بسترسازي‌هاي شهرداري تبريز در اين راستا قدرداني كردبرگزاری مراسم توديع ومعارفه رياست اداره حراست شهرداری منطقه يك تبريزباحضوربرخي از مسئولين شهرداری تبريز


بر اساس این گزارش دكتر داود بهرا در این مراسم اعلام نمود: حضور حراست در عرصه فرآیند های سازمانی همواره در جهت دستیابی به دو هدف عمده از جمله هدف کلان و راهبردی یعنی همان حفظ و ارتقای توان حفاظتی و امنیتی سازمان به منظور پیشبرد اهداف سازمان و اهداف عملیاتی که همراهی و مساعدت مدیران با ارائه مشورت های مؤثر و اطلاع رسانی و به موقع اعمال نظارت ها و انجام اقدام های مؤثر جهت حفاظت همه جانبه از ایمنی و سلامت منابع سازمانی است اشاره نمودند.

ایشان از تلاش های آقای دولتشاهی در زمان تصدی خویش در منطقه یک تقدیر و تشکر نمودند و اعلام داشتند خوشبختانه تا کنون هیچ مشکل و مسأله ای در این منطقه پیش نیامده و این امر باعث شده که شهرداری منطقه یک در تمامی زمینه ها از جمله اجرای پروژه های عمرانی، تملک شهرسازی و بودجه ی پیشتاز و حرف اول را می زند و این مهم در سایه ی توجهات حضرت حق و تلاش های تمامی مدیران کارآمد و متخصص منطقه بوده که از آن جمله حراست منطقه می باشد که تا کنون از هیچ امری فروگذار نگشته اند و حضوری اثرگذار را داشته اند.شهردار منطقه یک از ریاست جدید حراست نیز درخواست نمودند با تمام توان قدم در راه خدمت گذاری بی منت نهاده و به عنوان یک معاون در کنار ایشان بوده و برای از بین بردن هر گونه مشکل و معضل احتمالی آماده بوده و در تمامی ضمینه ها با چشم باز و ایمانی قوی تر از پیش در راه خدمت به خالق و مخلوق و ایجاد فضایی سالم و جلوگیری از هرگونه سوء استفاده اداری گامی مؤثر بردارند.

وی گفت: امید است در منطقه چون گذشته بتوانیم بستری فراهم نماییم که هیچ مدیری و هیچ یک از کارکنان منطقه زیر سوال نروند و با سابقه ی کاری که از این مجموعه سراغ داریم یقیناً همیشه دارای مجموعه اي سالم و پویا و منطقی و روان خواهیم بود.

همچنین در این مراسم حاج آقا نیازمند ریاست محترم اداره حراست شهرداری کلانشهر تبریز به اهمیت جایگاه حراست اشاره نموده و اذعان داشتند حراست در لغت به معنای پاسداری و مراقبت کردن می باشد و از لحاظ عرف اداری حراست به نهادی گفته می شود که در قلب تشکیلات یک سازمان وجود داشته و وظیفه ی خطیر مراقبت و سلامت اجزای ریز و درشت آن تشکیلات را در برابر انواع و اقسام انحرافات موجود به عهده دارد.همچنین وی حراست را پشتوانه ای محکم برای سلامت جامعه ی اداری و رسیدن به اهداف آن و نقش مهم در پیشگیری از وقوع تخلف ها، سلامت مدیریت به معنای یک جایگاه حاکمیتی در خدمت سیستم، جلوگیری از بروز انواع فساد اداری دانست.

نیازمند وظیفه ی اصلی حراست را مواظبت از سلامت سازمان دانسته و گفت: چراکه هر سازمانی جهت نيل به اهداف خود به سلامت درونی و بیرونی نیاز دارد. از آنجا که سلامت هر سازمان همواره در معرض آلودگی ها و تهدید های درونی و نفوذی است، برای حفظ سلامت و پیشگیری از آلودگی ها نیازمند سیستمی هستیم که با دقت زیاد، اولاً از نفوذ آفت ها به داخل سیستم جلوگیری کند و ثانیاً با تشخیص و شناخت آفت های درونی زمینه های علاج به موقع و سلامت سازمان را فراهم سازد که خوشبختانه تمامی نیرو های خدوم شهرداری در حوزه ی حراستی با ایمانی قوی در این عرصه قدم بر می دارند و از هیچ امری برای رسیدن به اهداف عالیه شهرداری فروگذار نمی گردند.در پایان این مراسم با اهداء لوح تقدیر از تلاش های آقای امیر دولتشاهی تقدیر بعمل آمده و آقای مهدی عالم علیایی به عنوان ریاست اداره حراست شهرداری منطقه یک تبریز معرفی شدند.

تبریز و دارایی‌های تاریخی‌اش

تبریز، گذرگاه تاریخ

 اینجا تبریز است، گذرگاهِ تاریخ پرفراز و نشیب سرزمینی که همواره بلندای کوه‌هایش، آبی‌ آسمانش، طراوت دشتهایش، برکتِ درختانش، گوهرهای خفته در نگاهش و سرانگشتان کیمیاسازِ مردمانش مورد توجه و حتی حسادت بوده است.

خبرگزاری فارس: تبریز، گذرگاه تاریخ

 هنوز در کوچه‌های این شهر که راه می‌روی، از چرنداب و امیرخیز و مارالان گرفته تا دامنه‌های عینالی و سرخیِ بی‌پایانِ سرخاب، صدای سم بر زمین کوفتنِ مرکب دلاورانی می‌پیچد که جان را توشه ساختند و در راه آزادی سینه را سپرِ سرب داغ ساختند.

هنوز لابلای حافظه تصاویر ِ تبریز، گرمایِ وجودِ شمس، اسلیمی‌های روییده بر خاطره کمال‌الدین بهزاد، قطارِ فشنگِ باقرخان، گل ارکیده خفته در دستان ستارخان، عینکِ گرد ثقه الاسلام، هزارتوهای خانه علی موسیو، شیهه اسب سرکش امیرنظام گروسی، گره روسریِ پروین، قلم نی و دوات شهریار، لبخندِ آرامِ آقا مهدی باکری، صدای خنده‌های پیچیده در مدرسه‌های غلامرضا مردانی‌آذر و ده‌ها تصویرِ باشکوه و به یادماندنی دیگر خودنمایی می‌کنند.

این دیار اما از فرا ِ تمام قله‌ها به حرمت، و از نشیبِ تمام گودال‌ها به قدرت، عبور کرده و امروز با چهره‌ای که هنوز از اصالتش خبر می‌دهد، به آینده‌ای می‌نگرد که با دستان و دل‌های به هم پیوسته فرزندانش ساخته می‌شود.

اما بهار ...

بهارِ این دیار مانند همیشه‌هایش سرشار از تصاویرِ در ذهن ماندنی و منحصر به‌فرد است، کافی است باد نوروزی بر دشت‌های دامنه سهند و ساوالان بوزد، تا عالمی دگر باره جوان شود.

اینجا همان تبریزی است که سرمه چشم از غبارِ چشمِ مهمان می‌کند و اینک که نرم نرمک می‌رسد بهار، زیباتر، آراسته‌تر و مشتاق‌تر از همیشه، دروازه‌های تاریخی‌اش را به روی مسافرانی گشوده که حضورشان مایه شادی و رضایتشان موجب دلگرمی است.

 

*در این بهارانه آرام، گشت و گذار در تبریز، شهرِ «اولین‌های» ایران را از دست ندهید

به جز موزه آذربایجان، پارک تاریخی تفریحی ائل‌گلی، مقبره‌الشعرا، بازار تاریخی، ارگ، مسجد جامع و خانه مشروطه، تبریز ده‌ها بنا و محوطه دیدنی و ارزشمند دیگر نیز دارد و تعطیلات نوروز شاید یکی از بهترین اوقاتی باشد که می‌توانید به سهولت به بازدید آنها بپردازید و با تاریخ کهن تبریز بیش از پیش آشنا شوید.

 

*عقاب تبریز

شاید ندانید اما تبریز با همین آب و هوای سرد، یک عقاب بسیار مشهورِ کهنسال دارد. عقابی از سنگ، ملات، ستون و تزئینات ویژه که سال‌هاست تقریبا در مرکز شهر قد افراشته و این روزها، نخستین موزه شهر و  شهرداری کشور را هم زیر بال و پر خود گفته است.

عمارت تاریخی شهرداری تبریز جایی که به نام عمارت ساعت نیز مشهور است، به شیوه‌ای ساخته شده که در تاریخ معماری جهان به نام شیوه معماری آلمانی مشهور است یعنی با دیوارهای بلند سنگی و بسیار مستحکم، سالن و سرسرای بزرگ و اتاق‌های به هم پیوسته.

این بنا به ‌شکل عقاب با بال‌های گشوده و در حال پرواز ساخته شده ‌است و تا چند سال قبل محل اداری شهرداری تبریز بوده است اما امروزه کاربری فرهنگی پیدا کرده و با توجه به اینکه تبریز دارای نخستین بلدیه یا همان شهرداری کشور در بیش از یکصد سال قبل بوده، بخش زیرزمین آن به موزه شهر تبدیل شده است.

تندیس «ارفع‌الملک جلیلی» شهردار پرتلاش تبریز که در ساخت این بنا کوشش بسیار کرده، نخستین چیزی است که پس از ورود به محوطه عمارت، به شما خوش آمد می‌گوید.

این بنا دارای یک برج به ارتفاع بیش از پنج متر و ساعت چهار صفحه‌ای است که بر روی بخش وسطی بنا، یعنی بر روی سر این عقابِ بال گشوده وجود دارد و هر 15 دقیقه یکبار، گذر زمان را به عابران یادآوری می‌کند.

عمارت ساعت، یکی از نمادهای اصلی شهر تبریز محسوب می‌شود.

 

*باغِ شعر و نقش

یکی دیگر از داشته‌های ارزشمند تبریز، مقبره‌ای ست که در پایین دست دامنه‌های بیلانکوه واقع شده و پیکر دو هنرمند برجسته جهان را در خود جای داده است.

«باغِ دو کمال» سال‌هاست میزبان دو هنرمندی است که یکی شعر را و دیگری نقش و نگار را به کمال رساندند.

تبریز مفتخر است به حضور «کمال‌الدین بهزاد» نقاش و نگارگر بی‌بدیل مکتب هرات که در زمان سلطنت شاه اسماعیل صفوی به تبریز آمد و «کمال‌الدین مسعود خجندی» شاعر برجسته تاجیک که حضور در میان ادبا و هوای شاعرپرور تبریز او را از کیلومترها دورتر به تبریز کشانده و ماندگار کرد.

برای دیدن مقبره این دو هنرمند بزرگ باید از سمت خیابان آبرسانی به طرف بیلانکوه بروید، کمی دورتر از پل روگذر، تابلوی «مقبره دو کمال» شما را به حضور در آرامش دو هنرمندی دعوت می‌کند که با حدود 150 سال فاصله از هم می‌زیسته‌اند اما پس از مرگ هر دو در زیرزمین باغی سرسبز و آرام آرمیدند.

باغ آرامگاه دو کمال امروزه به محل دانشگاه هنر و صنایع دستی و نگارگری تبدیل شده است.

 

 *یک کیلومتر مربع علم و فرهنگ

تاریخ تبریز را باید زیر خروارها خاک جستجو کرد، تن ِاین دیارِ زیبا و آرام، بارها و بارها بر اثر هجوم جنگجویان مختلف و مهم‌تر از آن، به خاطر زلزله، لرزیده است و همین اتفاقات موجب شده‌اند تا بخش‌های زیادی از تاریخ تبریز همچون شعله‌ای زیر خاکستر باقی بماند و هر از گاهی زبانه‌ای بکشد تا شکوه و زیبایی خود را به رخ بکشد.

یکی از این یادگارهای خاک‌نشین، محوطه‌ای است که عنوان «نخستین دانشگاه جهان» را به شایستگی از آن خود کرده و با بازشناسی اثربخشی تاریخی‌اش در سال‌های اخیر، موجب سربلندی شده است.

«ربع رشیدی» یادگارِ ارزشمند «خواجه رشیدالدین فضل‌الله همدانی» وزیر خردمند، علم دوست و فرهنگ شناس سلطان محمد غازان برای همیشه‌های تاریخ است، این مجتمع عظیم در دامنه کوه‌‌های سرخاب و در منطقه باغمیشه تبریز ساخته شده، منطقه‌ای که در زمان توان و اقتدار ایلخانان دارای نهرهای جاری، باغ و بوستان‌های زیبایی بوده است.

خواجه رشید این مجتمع را در سه بخش دانشگاه، باغات، شهرک مسکونی و ابنیه خیریه بنا کرد و در قسمت دانشگاهی آن، دروس مختلف از جمله پزشکی را با برترین متدهای جهان آن دوران و به پنج زبان مختلف به دانشجویانی از سراسر جهان آموزش داد.

بنا به اظهار خود خواجه رشید، در این شهرک زیبای علمی ۲۴ کاروانسرا، یک‌هزار و ۵۰۰ مغازه، 30 هزار خانه مسکونی به ‌همراه حمام، کارخانه، ضرابخانه، اماکن آموزشی، درمانی و ... ایجاد شد و در اختیار مردم و طالبان علم قرار گرفت.

در سال ۷۱۸ هجری خواجه رشیدالدین فضل‌الله همدانی با دسیسه رقیبش تاج‌‌الدین علی ‌شاه جیلانی، سازنده ارگ تبریز و در دوره حکومت «سلطان ابوسعید» به قتل رسید و به ‌دنبال آن این مجتمع دانشگاهی با ارزش که در آن دوره از بزرگ‌ترین مراکز آموزشی جهان محسوب می‌شد، غارت و با خاک یکسان شد.

آسیب‌هایی که در دوره‌های بعد توسط عوامل انسانی و طبیعی به مجموعه وارد شدند، باعث شده تا بخش‌های زیادی از این مجموعه از بین برود و آنچه امروز در این محوطه می‌بینیم، بخش کوچکی از یک کیلومتر مربع، وسعت تقریبی این دانشگاه و الحاقات آن است.

برگزاری همایش‌های علمی در رابطه با جایگاه ربع رشیدی، باعث شد تا این محوطه مورد کاوش دقیق واقع شود و تا امروز حمام ایلخانی، پلکان ورودی، برج و باروهای اطراف ربع، بخشی از سنگفرش مجموعه و تعداد زیادی از کاشی‌های به جا مانده از دیوارهای زیبای مجموعه پیدا شده‌اند.

در وسط این محوطه، برج قطور دایره شکلی هست که عموم مردم فکر می‌کنند ربع رشیدی است اما در حقیقت این برج دایره شکل بنایی است که در دوره‌های بسیار دورتر از خواجه رشید و توسط شاه عباس صفوی به عنوان استحکاماتی برای سنگر گرفتن و جنگ با استفاده از مصالح موجود در محوطه ساخته شده و امروز به نماد ربع رشیدی تبدیل شده است.

با یک جستجوی اینترنتی می‌توانید ببینید که از این برج به عنوان «ربع رشیدی» نام برده شده است.

 

 *آیینه‌های آرامش

تقریبا امکان ندارد کسی در اندیشه سفر به تبریز باشید و نخواهید «مقبره الشعرا» را ببینید، مدفن بیش از 400 شاعر، ادیب و سخنور که در دوره‌های مختلف درگذشته‌اند و پیکرشان در این منطقه تاریخی به آغوش خاک سپرده شده است، یکی از آخرین این شاعران، استاد محمدحسین بهجت تبریزی، شهریارِ شعر و سخنوری است.

اما شاید ندانید درست در کنار این مجموعه، بنای باشکوهی واقع شده که مدفن امامزاده «سید حمزه» از فرزندان حضرت موسی بن جعفر (ع) است.

مقبره‌ای که به بقعه سید حمزه نیز مشهور است و در دوره‌های مختلف، بزرگان و هنرمندان مختلف در افزایش شکوه و زیبایی‌اش کوشیده‌اند، مجموعه‌ای از هنرهای مختلف است.

بنای اصلی مقبره متعلق حوالی سال 710 قمری و پس از درگذشت این امامزاده بزرگوار است که توسط ‌میرزا ابوطالب‌، وزیر وقت منطقه ساخته‌ شد.

دو ورودی جداگانه، خانم‌ها و آقایان را به سوی صحن مقبره هدایت می‌کند، جایی که ضریح سید حمزه در زیر طاقی تمام آینه‌کاری شده تلالو ویژه‌ای دارد، طاق مرمرین، کتیبه‌های معرفی و تاریخ‌گذاری شده در مورد ساخت و مرمت‌های صورت گرفته در بنا، ادوات و قرآن‌های تاریخی موجود در داخل ضریح از جمله ویژگی‌هایی هستند که در داخل این بقعه توجه هر کسی را به خود جلب می‌کند.

طاق مرمرین با اسلیمی‌هایی که بر تن سنگ روییده‌اند و در جای جای آن گل‌های ختایی به بار نشسته‌اند، آنقدر چشم نواز هستند که شما را دعوت کند و زیر آن گنبد پرنورِ آینه‌ای بنشاند.

این طاق، از شاهکارهای‌ حجاری‌ دوره صفوی است و ترنج‌های قندیلی شکلی به همراه نام «میرزا محمد ابراهیم‌ وزیر آذربایجان‌» بر زیبایی آن افزوده‌اند.

مسجد زیبای ظهیرالدوله در محوطه صحن و حیاط بقعه سید حمزه با کاشیکاری و خط نوشته‌های نسخ و ثلث بی همتایش، از دیگر دیدنی‌های این مجموعه تاریخی مذهبی است.

 

*سرای رنگین قجری

خیابان ششگلان و بافت تاریخی تبریز، میزبان خانه‌ای تاریخی هستند که از هر آجر و هر کاشی و هر شیشه اش، بوی اصالت و تاریخ و خاطرات نگفته بلند می‌شود.

در 1218 هجری قمری که عباس میرزا نایب‌السلطنه فتحعلیشاه شد و در تبریز، ولیعهد نشین قاجار اقامت کرد، از دوره قاجار بناهای زیبایی در این ولیعهدنشین به یادگار مانده است و «خانه امیرنظام گروسی» یکی از باشکوه‌ترین این بناهاست که هنوز هم با صلابت و عظمت خاصی خودنمایی می‌کند.

این عمارت در دوره ناصرالدین شاه و در زمان پیشکاری امیر نظام گروسی و توسط وی بنا شد، در خاطرات ناصرالدین شاه بعد از سفر وی به فرنگ از این خانه توصیف فراوان شده است.

با اینکه اکنون تمام قسمت‌های این خانه باقی نمانده و فقط بخش‌هایی از آن حفظ، مرمت و احیا شده‌اند اما هنوز هم یکی از زیباترین و مهم‌ترین ابنیه تاریخی تبریز محسوب می‌شود و به دلیل نقش مهم تاریخی خود، اکنون به عنوان «موزه قاجار» شناخته می‌شود.

ساختمان مانند دیگر خانه‌های تاریخی و مهم تبریز، دارای بر دو حیاط اندرونی و بیرونی است که به وسیله باغچه‌ها و حوض‌های بزرگ تزئین شده و روح هر بیننده‌ای را صفا می‌دهد.

از آنجا که ستون‌های منقوش به گچ‌بری از ویژگی‌های ابنیه تاریخی منطقه است، ایوان عمارت نیز با 16 ستون و سرستون‌های زیبا نگه داشته شده همچنین در طبقه بالا و در اتاق طنبی پنجره‌های مشبک ارسی با شیشه‌های رنگی از نگاه فرهنگی آن دوران خبر می‌دهد.

موزه قاجار همچنین برای ادا کردن رسالت موزه‌ای خود، شامل یازده تالار در زمینه موضوعات و هنرهای مختلف در دوره‌های نه چندان دور است.

بعد از عبور از حیاط بیرونی و تماشای نمای کلی این خانه زیبا، می‌توانید وارد سالن اصلی بشوید و تالار بافته، تالار چینی، تالار فلزات، تالار خاتم، تالار سنگ، تالار آبگینه، تالار سکه، تالار موسیقی، تالار اسلحه، تالار معماری، شهرسازی، تالار رجال و فرامین را ببینید و از هنرهای دوره قاجار لذت ببرید.

یکی از منحصر به‌فردترین بخش‌های این خانه تو در تو، تالار موسیقی موزه است، با توجه به رشد موسیقی در دوران قاجار و حضور بسیاری از این بزرگان در شهر هنر دوست تبریز، تالار موسیقی موزه قاجار با حال و هوای موسیقی سنتی و قدیمی ایرانی و آذربایجانی و با نمونه‌های ارزشمند سه تار، گرامافون و پیانوی اساتید برجسته موسیقی کشور همچنین تندیس استاد ابوالحسن صبا، استاد برجسته موسیقی و استاد ابوالحسن خان اقبال‌آذر استاد بی‌بدیل آواز و موسیقی ایرانی آماده شده‌اند.

در راه خروج از بنا باید از زیر زمین خانه عبور کنید و در این راه از تالار سنگ خواهید گذشت، در این تالار دو  سنگ مرمری تاریخی و کهن بسیار با ارزش مربوط به یادبود بازسازی تبریز بعد از زلزله مهیب این شهر تاریخی در سال ‪ ۱۱۹۳‬هجری قمری و سنگ یادبود تاج‌گذاری مظفرالدین شاه قاجار نگهداری می‌شود.

 

*بر بام ِ آسمان

تمام دیدنی‌های تبریز را خانه‌ها، سراها و ابنیه تاریخی تشکیل نمی‌دهند.

به جز محوطه تفریحی تاریخی ائل‌گلی، اگر اهل هوای تازه، مطبوع و کمی ورزش هستید، پیاده‌روی در مسیر دامنه تا قله کوه عینالی را هم تجربه کنید.

کوه عون ابن علی که در گویش مردم شهر «عینالی داغی» نامیده می‌شود، از جاذبه‌های طبیعی شهر تبریز است، این کوه سرخ رنگ با طبیعت ویژه خود و داشتن جاده‌ای آسفالته از دامنه تا قله، وجود مقبره امامزادگان عون ابن علی و زین ابن علی همچنین رستوران بام تبریز می‌تواند گردش و بازدید به یادماندنی را در هوای خنک و مطبوع بهاری برایتان به وجود بیاورد.

بنای آرامگاه چند بار به دلایل مختلف تخریب و دوباره از نو ساخته شده است و امروز این بنا از تمام نقاط شهر قابل رویت است.

در سال‌های اخیر بنای یادمان هشت تن از شهدای گمنام کشور در محوطه قله کوه ساخته شده و با ساخت و روشن شدن بزرگ‌ترین پرچم نوری کشور در دامنه‌های مشرف به مقبره، این مسیر در روز و شب از زیبایی چشمگیری برخوردار شده است.

چند سالی هست که طرح سرسبز کردن این کوه سرخ رنگ نیز در مسیر منتهی به قله در حال انجام است و در این مسیر می‌توانید هزاران کاج کوچک و بزرگ، دریاچه آب آنها و مسیر آبیاری قطره‌ای درختان را مشاهده کنید.

مزرعه پرورش شترمرغ نیز در همین مسیر واقع است و بر جذابیت‌های این سفر می‌افزاید.

 

*سخن آخر...

تمام آنچه گفته شد، جزئی کوچک از زیبایی‌های شهری است که «اولین» بودنش در عرصه‌های مختلف را نه به موقعیت جغرافیایی‌اش، که به مردمان خوش فکر و تلاشگرش مدیون است.

دیدن شهر شمس و شهریار، شهر تبریز را همزمان با وزیدن باد نوروزی از دست ندهید.

سه شنبه بیست و سوم اسفند 1390 |

 

آیت الله مجتهد شبستری خواستار ورود مجلس برای مهار گرانی شد

آیت الله مجتهد شبستری خواستار ورود مجلس برای مهار گرانی شد

آیت الله مجتهد شبستری نماینده ولی فقیه وامام جمعه تبریز خواستار ورود مجلس ونمایندگان برای مهار گرانی وتورم در جامعه شد.

امام جمعه تبریز روز شنبه در دیدار با دکتر علیرضا منادی نماینده مردم تبریز، اسکو و اذرشهر و منتخب مردم این حوزه در مجلس نهم تاکید کرد مردم می گویند ما برای حفظ نظام و دادن پاسخ دندان شکن به دشمنان به پای صندق های رای آمدیم ، اما به شدت از گرانی و تورم لجام گسیخته ناراضی هستیم. وی گفت به جز قشرهای کوچکی ازمردم پرخانوار ، یارانه های ناچیز کفاف هزینه ها را نمی کند و این همه گرانی برای توده مردم به ویزه ساکنان مناطق شهری قابل تحمل نیست.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان اعلام کرد مردم از اجرای هدفمندی یارانه های خوشحال بودند، اما انتظار نداشتند که این چنین و بی رویه قیمتها افزایش یابد و هزینه های میلیونی برق، گاز حتی برای مساجد صادر شود که از توان بسیاری مردم خارج است. آیت الله مجتهد شبستری گفت مردم به شدت از گران کردن خدمات و کالاهای دولتی که به صورت آنی بر نرخ سایر اقلام تاثیر می گذارد ناراضی هستند و همه نمایندگان باید همت کنند و حتما برای مهار گرانی و تعادل قمیت ها تدبیر شود.

امام جمعه تبریز افزود مردم دراین انتخابات سنگ تمام گذاشتند و به وظیفه دینی ، ملی خود به خوبی عمل کردند، حال نوبت مسوولان است که شعور ملت را دریابند و درحل مشکلات آنان بکوشند . ایت الله شبستری با اشاره به این مطلب که مردم دراین انتخابات علاوه براصل حضور میلیونی ، بدون توجه به لیست ها ، با بصیرت و هوشمندی دست به انتخاب افراد اصلح زدند ابراز امیدواری کرد ترکیب مجلس نهم ، مجلسی خوب ، قوی و کارآ و به نفع مردم و نظام باشد.

منادي:باتمام قدرت ازتيم تراكتورسازي حمايت ميكنم

دراین دیدار دکتر علیرضا منادی نمانیده مردم تبریز، آذرشهر واسکو درمجلس هشتم و منتخب مردم این حوزه درمجلس نهم با تجلیل از حضور حماسی مردم در انتخابات 12 اسفند، پیروز واقعی این انتخابات را رهبر معظم انقلاب اسلامی و تک تک آحاد مردم توصیف کرد. وی اعتقاد و دلبستگی فزاینده مردم به ولایت فقیه ازیک سو و رهنمودها و ترغیب های مقام معظم رهبری و نمایندگان ایشان درسطح استان ها از سوی دیگر را موثرترین و کارساز ترین عامل و تشویق حضور دشمن شکن در پای صندوق های رای بیان کرد.

منادی گفت : ما در کشور مان نعمات زیادی داریم ولی هیچ نعمتی بالاتر از نعمت پربرکت وجود مبارک رهبر معظم انقلاب اسلامی نیست . منتخب مردم در نهمین دوره مجلس شورای اسلامی با تشکر از حسن اعتماد مردم حوزه انتخابیه اش از همراهی و راهنمایی های حضرت آیت الله مجتهد شبستری در پرشکوهتر برگزار شدن انتخابات در استان قدردانی کرد و گفت همچون دوره گذشته رهمنود و دیدگاه های مقام معظم رهبری را در مجلس نهم سرلوحه برنامه و فعالیت های خود قرار خواهد داد.

منادي:با تمام وجودم از تراكتور حمايت ميكنم

دکتر علیرضا منادی نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو گفت همچون دوره هشتم در دوره نهم هم با تمام قدرت و توان از تیم تراکتور سازی حمایت خواهم کرد. منتخب مردم تبریز، آذرشهر و اسکو درمجلس نهم روزشنبه درنشست هم اندیشی مدیران باشگاه تراکتورسازی تبریز با هوادارن این تیم تاکید کرد امروز اراده همه نمایندگان استان برتقویت و پشتیبانی از تیم تراکتور سازی استوار است.

منادی تصریح کرد برای تیمی که دارای برند جهانی است و بیشترین و با اخلاق ترین هواداران را در میان تیم های فوتبال کشور دارد، نباید از هیچ کوششی برای تقویت آن کم گذاشته شود. وی با اشاره به شایستگی های حرفه ای و اخلاقی تیم تراکتورسازی تبریز اعلام کرد هیچ تیم ورزشی تاکنون به اندازه تیم تراکتورسازی برای خطه قهرمان پرور آذربایحان عزت و افتخار نیافریده است.

منتخب مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در پاسخ به شعارهای تشویقی انبوه هواداران حاضر در سالن باشگاه ورزشی تراکتورسازی اطمینان داد در دوره نهم بیش از دوره هشتم پیگیری مسایل تیم تراکتور سازی خواهد بود. وی گفت خواهید دید که ان شاءالله چه کمک های بزرگی را برای توسعه این تیم از منابع ملی و محلی کسب خواهیم کرد.شاگردان قلعه نویی به رده دوم جدول صعود کردند
انتقام شیرین تراکتور از سپاهان در هوای برفی

در یک هوای برفی تیم تراکتورسازی موفق شد با یک گل تیم سپاهان اصفهان را شکست داده و انتقام شکست‌های خود در سه فصل اخیر را از حریف نامدار خود بگیرد.

خبرگزاری فارس: انتقام شیرین تراکتور از سپاهان در هوای برفی / تراکتور انتقام سه فصل را از سپاهان گرفت
تیم تراکتورسازی و سپاهان برگزار کننده حساس‌ترین بازی هفته بیست و هفتم لیگ برتر بودند و پیش‌بینی می‌شد که ورزشگاه یادگار امام (ره) تبریز مملو از تماشاگر شود.

اما بارش برف سنگین سبب کاهش محسوس تماشاگر در این بازی حساس شده به طوریکه تنها 10 هزار نفر در ورزشگاه حضور یافته بودند.

نیمه نخست بازی که با 15 دقیقه تاخیر آغاز شده بود، به دور از انتظارات دو تیم مطرح کشور برگزار شد و دو تیم با تساوی بدون گل به رختکن رفتند. اما نیمه دوم روند بازی عوض شده و اندک تماشاگر حاضر در ورزشگاه شاهد بازی خوبی بودند.

در دقیقه 56 تیم تراکتورسازی صاحب یک ضربه پنالتی شد که توزی رودریگو این ضربه را به گل تبدیل کرد. خطای مدافع سپاهان بر روی فلایو لوپز علت این ضربه پنالتی بود.

در ادامه این سپاهان بود که صاحب چند فرصت خوب شده اما محسن فروزان با درخشش خود مانع به ثمر رسیدن گلی برای حریف شد.

در نهایت این بازی با یک گل به سود تراکتورسازی تبریز به اتمام رسید.

در سابقه 30 بازی دو تیم این چهارمین برد تراکتورسازی بود که به نوعی انتقام شکست‌های سه فصل اخیر سرخپوشان تبریز نیز محسوب می‌شد.

با این نتیجه سپاهان با همان 52 امتیاز در همان رده اول خود قرار گرفته و تراکتورسازی با 49 امتیاز و یک بازی بیشتر نسبت به استقلال به رده دوم جدول صعود کرد و استقلال با 48 امتیاز در جایگاه سوم قرار گرفت.

قضاوت این مسابقه بر عهده سعید مظفری‌زاده بود. وی قاسم حدادی‌فر و محمد ابراهیمی از تراکتورسازی را با کارت زرد جریمه کرد.

بازی رفت دو تیم با نتیجه 2 بر یک به سود سپاهان به اتمام رسیده بود. تراکتورسازی در آخرین بازی خود در سال 90 روز شنبه آینده مهمان سایپای کرج است.

اسامی بازیکنان تراکتورسازی:

محسن فروزان، احسان حاج‌صفی، امیرحسین صادقی، سید محسن حسینی، مرتضی اسدی، مهدی کیانی، قاسم حدادی‌فر (68- محمد ابراهیمی)، فلاویو لوپز، توزی رودریگو، فرزاد حاتمی، سیاوش اکبرپور

سرمربی: امیر قلعه‌نویی

اسامی بازیکنان سپاهان:

رحمان احمدی، محسن بنگر، سیدجلال حسینی، حسن اشجاری (68- عماد محمدرضا)، حسن جعفری، امید ابراهیمی، فابیو جانواریو، مهدی کریمیان (77- احمد جمشیدیان)، برونو سزار، جواهیر سوکاچ (46- محرم نویدکیا)، سیدمهدی سیدصالحی

سرمربی: زلاتکو کرانچار

سه شنبه بیست و سوم اسفند 1390 |

 

شهرداری تبریز برای خرید 320 دستگاه اتوبوس مجوز گرفت


سخنگوی شورای اسلامی شهر تبریز:
شهرداری تبریز برای خرید 320 دستگاه اتوبوس مجوز گرفت

 سخنگوی شورای اسلامی شهر تبریز گفت: شورای شهر توجه جدی به حمل و نقل عمومی دارد و مجوز خرید 320 دستگاه اتوبوس جدید را به شهرداری تبریز داده است.

خبرگزاری فارس: شهرداری تبریز برای خرید 320 دستگاه اتوبوس مجوز گرفت

به نقل از روابط عمومی شهرداری تبریز، حبیب شیری‌آذر اظهار کرد: با پایان برنامه‌های تبریز 90 در حقیقت برنامه پنج ساله اول شهرداری تبریز امسال به پایان رسید و با تصویب 1404 میلیارد تومانی بودجه، سال آینده برنامه دوم توسعه شهری تبریز با پیش‌بینی برنامه‌‌های مناسب آغاز می‌شود.

وی با بیان اولویت‌های برنامه‌های شهرداری برای سال آینده، خاطرنشان کرد: مسیرگشایی به خصوص در مناطق محروم مانند امتداد خیابان 42 متری تبریز، توسعه فضای سبز مثل پارک بزرگ آذربایجان، توسعه پارک عباس میرزا، پارک عون بن علی، پارک ایل باغی و تداوم عملیات اجرایی میدان چایی از جمله طرح‌های مهم است.

سخنگوی شورای اسلامی شهر تبریز، ساخت تالار همایش بین‌المللی تبریز با 50 میلیارد ریال اعتبار، اتمام پارک موزه دفاع مقدس با 80 میلیارد ریال، ادامه طرح‌های ساماندهی حاشیه نشینی شهر تبریز با 5 هزار میلیارد ریال و انتقال پارک باغلارباغی به پارک بزرگ آذربایجان با وسائل بازی جدید و قبلی با 18 هزار میلیارد ریال از جمله دیگر طرح‌های مهم شهرداری برای سال آینده است.

شیری‌آذر  تاکید کرد: ساخت مرکز تجارت جهانی در ولیعصر تبریز، ساخت بیمارستان شهرداری تبریز برای استفاده همگان، تصویب اعتبار برای خرید خانه‌های تاریخی از دیگر برنامه‌های مهم مصوب برای اجرا توسط شهرداری تبریز برای سال 91 است.

عضو شورای اسلامی شهر تبریز خاطر نشان کرد: از مهم‌ترین طرح‌های دارای اولویت شهرداری افتتاح خط متروی تبریز در اواخر سال آینده است که بودجه یک‌هزار و 500 میلیارد ریالی برای خط یک و 2 مترو تخصیص یافته و باید بر همین مقدار نیز دولت تعهد خود را بپردازد.

وی همچنین گفت: شورای شهر توجه جدی به حمل و نقل عمومی دارد و مجوز خرید 320 دستگاه اتوبوس جدید را به شهرداری تبریز داده است.

شیری‌آذر افزود: ساخت میادین ورزشی، توجه به امر زیباسازی شهر، آسفالت سطح شهر تبریز و اتمام پروژه‌های نیمه تمام از دیگر اولویت‌های شهرداری برای سال آینده است. 


سه شنبه بیست و سوم اسفند 1390 |

 

شهروند محوری سیاست راهبردی شهرداری در خدمات‌رسانی


شهردار تبریز اعلام کرد
شهروند محوری سیاست راهبردی شهرداری در خدمات‌رسانی

شهردار تبریز شهروند محوری را سیاست راهبردی مدیریت ارشد شهرداری تبریز در سال آینده اعلام کرد.

خبرگزاری فارس: شهروند محوری سیاست راهبردی شهرداری در خدمات‌رسانی

به نقل از روابط عمومی شهرداری تبریز، علیرضا نوین در آیین تودیع و معارفه مدیران حمل و نقل و ترافیک شهرداری تبریز خاطرنشان کرد: شهروندان به عنوان ولی نعمتان مسئولان به فرموده امام راحل و مقام معظم رهبری حق بهره‌مندی از بالاترین و بهترین امکانات و خدمات رفاهی و شهری را دارند و مدیریت شهرداری باید همواره در راستای ایجاد، توسعه و تثبیت بسترهای رفاه عمومی شهروندان حرکت کند.

وی رانت‌خواری، ارتشاء، بی‌توجهی به نیازها و مشکلات عمومی شهروندان، توجه به بندبازی‌های سیاسی به جای خدمات‌رسانی صادقانه، بی‌توجهی به اصل تکریم ارباب رجوع‌، اعمال مدیریت سلیقه‌ای و چندگانه در رسیدگی به مشکلات و انجام وظایف مدیریتی محوله، بسترسازی برای افزایش بی‌اعتمادی عمومی به مجموعه نزد افکار را از جمله آفت‌های نظام مدیریت خدمتی در شهرداری تبریز به شمار می‌روند و ما در سال 91 که نخستین سال اجرای برنامه پنج ساله سوم شهرداری موسوم به تبریز 95 است، نسبت به برخورد با چنین معضلاتی اقدام جدی خواهد کرد.

وی ابراز امیدواری کرد با همکاری مسئولانه تمام مدیران ارشد شهرداری و کارکنان این مجموعه شاهد توسعه سطح خدمات‌رسانی به شهروندان در سال آینده باشیم.

سه شنبه بیست و سوم اسفند 1390 |

 

ستاد هدفمندي يارانه ها: پيامك هاي انصراف از يارانه با درصدي خطا ارسال شده است

ستاد هدفمندي يارانه ها: پيامك هاي انصراف از يارانه با درصدي خطا ارسال شده است

يك منبع آگاه در ستاد هدفمند كردن يارانه ها گفت: پيامك هاي انصراف از يارانه با درصدي از خطا ارسال شده است.
اين منبع آگاه در گفت وگو با ايرنا، درخصوص پيامك هاي انصراف از يارانه، اظهار داشت: اين موضوع درحال مديريت است تا مشكل هر چه زودتر رفع شود.
وي با بيان آن كه، انجام امور مربوط به پرداخت يارانه و همچنين مرحله خود انصرافي كار بزرگي است، گفت: هر چند اطلاعات افراد دريافت كننده يارانه از مراكز آماري دريافت شده است، اما اشتباهاتي نيز در اين خصوص صورت گرفته كه برخي افراد دريافت كننده پيامك، نبايد نگران باشند.
اين منبع آگاه تصريح كرد: به زودي مسئولان مربوطه توضيحاتي را در اين خصوص ارايه خواهند كرد.
وي تأكيد كرد: اين پيامك ها به منظور خودانصرافي بوده و مبني بر قطع يارانه افراد نيست.
وي با بيان اين كه، يارانه نقدي هيچ سرپرست خانواري قطع نشده است، گفت: اشتباه بانكي موجب شده تا برخي از سرپرستان خانوار در اسفند ماه يارانه نقدي خود را دريافت نكنند كه در صورت پيگيري يارانه به آن ها پرداخت خواهد شد.
يادآور مي شود؛ روز يكشنبه از سوي سازمان هدفمندي يارانه ها پيامك هايي براي برخي از سرپرستان خانوار مبني بر انصراف از دريافت يارانه ها ارسال شده است.
در اين پيامك از سرپرستان خانوار خواسته شده كه جهت انصراف از دريافت يارانه به سامانه
WWW. refahi.ir مراجعه كنند. در اين پيامك ها كه از شماره 98300025 ارسال شده، آمده است: آقاي... نظر به تمكن مالي، لطفا جهت انصراف از دريافت
يارانه به سامانه
WWW. refahi. ir مراجعه كنيد.
گفتني است اين پيامك ها به اشتباه براي برخي از اقشار كم درآمد جامعه نيز ارسال شده و نگراني هايي را براي آنها ايجاد كرده است.

سه شنبه بیست و سوم اسفند 1390 |

 

عیدی تیم تراکتور افتخارآمیز بود

نماینده مردم تبریز:
عیدی تیم تراکتور افتخارآمیز بود

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس، برد تیم تراکتورسازی تبریز مقابل سپاهان اصفهان را عیدی تیم تراکتور به ملت آذربایجان دانست و گفت: این عیدی تیم برای ما افتخار‌آمیز است.

خبرگزاری فارس: عیدی تیم تراکتور افتخارآمیز بود

  رضا رحمانی عصر امروز که با حضور در ورزشگاه یادگار امام (ره) تبریز این بازی را از نزدیک تماشا می‌کرد، بعد از پیروزی تیم تراکتورسازی مقابل تیم صدرنشین سپاهان در گفت‌وگو با خبرنگاران، تیم تراکتورسازی را امید و افتخار مردم آذربایجان قلمداد و اظهار کرد: پیروزی مقابل تیم اصفهانی برای من شیرین بود و اگر امتیازات تیم محبوب تراکتورسازی بر اثر اشتباهات ادامه‌دار داوری از دست نرفته بود، قطعا این تیم از خیلی وقت پیش صدرنشین لیگ برتر بود.

رحمانی حضور هواداران در شرایط نامناسب جوی در ورزشگاه را نشان از علاقه و تعصب آنها به تیم تراکتورسازی دانست و در عین حال تلاش بازیکنان و کادر فنی را ستود و از پیروزی آنها قدردانی کرد و آن را عیدی بزرگ به ورزش دوستان و هواداران این تیم خواند.

تیم تراکتورسازی با برد این بازی از تیم استقلال تهران عبور و در ردیف دوم جدول قرار گرفت.

سه شنبه بیست و سوم اسفند 1390 |

 

تداوم عملیات اجرائی پروژه دور برگردان داخل میدان چایی


تداوم عملیات اجرائی پروژه دور برگردان داخل میدان چایی
 


براساس این گزارشدكتر بهرا شهردارمنطقه یک ضمن اعلام این خبرافزود:با توجه به اهمیت اجرای پروژه دوربرگردان میدان چائی جهت رفع مسائل ترافیکی مسیر پر تردد در خیابان فارابی (چایکنار)شهرداری منطقه یک با تمهیدات لازم و پوششهای مناسب همچنان به تسریع در اجرای این پروژه تداوم بخشیده و هیچ مانعی برای به ثمر رسیدن پروژه مشاهده نمی گردد.

شهردار منطقه یک گفت:این پروژه که دارای 2باند رفت و برگشت شرق به غرب و بالعکس می باشد از داخل میدان چائی به عرض هر باند5/8 متر و به طول 43 متر در حال اجرا است وعملیات اجرائی مراحل اولیه که شامل خاکبرداری و کرسی چینی است با پوشش چادر و نصب داربست برروی پروژه همچنان تداوم دارد.

بهرا اشاره کرد:با توجه به اینکه پل سنگی از قدیمی ترین پلهای موجود در این مسیر است و برای حفظ این پل نیاز به بستن مسیر تردد خودروها می باشد و پل روبروی شهرداری منطقه یک مستهلک گشته لذا انجام این پروژه می تواند در حفظ پل سنگی و همچنین رفع مسائل و مشکلات ترافیکی نقش بسزائی ایفا نموده ودر روان شدن تردد حائز اهمیت باشد.

دكتر داود بهرابه چند پروژه دیگر که همزمان با این پروژه در فصل بارندگی و سرما به روند اجرائی خود ادامه می دهنداشاره نمود که از آن جمله می توان پروژه غیر همسطح ایده لو نصب پل عابرگذر وتملک چند رشته خیابان از جمله شهید قره باغی، سیلاب قوشخانه ،و...را نام برد.

دوشنبه بیست و دوم اسفند 1390 |

 

Weblog Themes By m:s

پيج رنک

دانلود آهنگ